п'ятниця, 22 листопада 2024 г.
Чи вдасться під час карантину “протягти” суцільні рубки на 70 га заповідних лісів Київщини

Чи вдасться під час карантину “протягти” суцільні рубки на 70 га заповідних лісів Київщини

Роман Іваненко

Ініціатор проєкту “Казкове село Бобриця”

Міністерством екології та природних ресурсів України було схвалено клопотання про створення Національного природного парку "Приірпіння і Чернечий ліс” на території, де здійснює лісогосподарську діяльність БЛДС ще у 2016 році. Передували цьому рішенню круглі столи в Київській обласній раді у зв’язку з численними зверненнями громадськості, коли був поставлений у 2015 році історичний рекорд БЛДС з рубок – більше 320 тис. куб. метрів за рік!

При КОДА створили робочу групу щодо створення Національного парку, чергове її засідання відбулось 12 вересня 2019 року. Позиція ректора НУБіП дивує і водночас обурює: повне ігнорування чудової можливості реорганізувати БЛДС у Національний парк і зосередитись саме на науково-освітній діяльності установи, як написано в її Статуті.

Замість цього я бачу Звіт з намірами щодо чергових рубок, тепер вже суцільних, головного користування на територіях, по яким прийнято рішення про заповідання. Частина з них входить до так званої Смарагдової мережі – це міжнародні зобов’язання нашої країни щодо охорони лісів. Не знаю куди дивиться Міністр освіти і науки, як можна дозволяти масштабну комерційну діяльність під прикриттям мантій освітян.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Сонячної докарантинної середи, 11 березня, Боярською лісодослідною станцією, відокремленим підрозділом НУБіП (БЛДС), були зібрані громадські обговорення в межах процедури оцінки впливу на довкілля. Це нововведення прийшло до нас з ЄС, де ще з 1985 року була прийнята загальноєвропейська директива, яка передбачає проведення попередніх обговорень і залучення громадськості в процедурі погодження діяльності, що може мати значний екологічний вплив.

Україна взяла на себе відповідні зобов’язання з грудня 2017 року, перші “ластівки” спроб діалогу щодо раціонального природокористування бачимо зараз. Так, БЛДС зараз оцінює вплив суцільних рубок головного користування, що мають намір здійснити у 2020 році, загальним обсягом 22,26 тис. куб. м. Це приблизно еквівалент 70 га живого лісу. Номер реєстраційної справи в “Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля” 2019814216.


Захід було організовано у найвіддаленішій локації, посеред робочого тижня в першій половині дня. Напевне, з розрахунком побачити якнайменше місцевих жителів. Та приїхали кілька десятків представників громад Боярки, Бобриці, Віти-Поштової, Дзвінкового, Чабанів. Неочікуваність розвитку подій стала зрозумілою відразу: для реєстрації учасників було передбачено цілих два аркуші на 20 чоловік, то ж організаторам терміново довелось шукати копір і додавати ще кілька сторінок, процес розтягнувся хвилин на двадцять.

Під час виступів швидко стала зрозуміла різниця в оцінці ситуації двома сторонами. Працівники БЛДС, що презентували Звіт, здається, не зрозуміли суть оцінки впливу на довкілля і робили акцент на виробничій інформації щодо показників ефективності лісогосподарювання, “стиглості лісу”, видам рубок, організації лісозаготівель. В той час представники громад акцентували увагу саме на довкіллі, лісові як сталій екосистемі, посеред якої вони живуть, близькості чотиримільйонного мегаполісу, ставили питання щодо впливу на екологію, повітря, здоров’я, популяції тварин і рослин. Загалом слухання тривали більше трьох годин, і, схоже, для працівників БЛДС багато інформації, отриманої під час них, стало справжнім відкриттям.

Найбільше градус піднявся, коли звернули увагу, шо в тексті Звіту вказано, що землі лісового фонду ВП НУБІП України/Боярської ЛДС не входять до міжнародної Смарагдової мережі.

Смарагдова мережа (Emerald Network) – це мережа, що включає території особливого природоохоронного інтересу. Конвенція про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція) набрала чинності у 1982 році, на цей час до Конвенції приєдналась 51 сторона, включаючи країни Європейського Союзу. З 1 травня 1999 року до Бернської конвенції приєдналася й Україна. Мало того, що в тексті Звіту вказана неправдива інформація, так на сторінці 131 Звіту в розділі відповідей на запити від громадян "Чи входить місце планованої діяльності у межі території Смарагдової мережі Європи?” лісокористувач поставив коментар “пропозиція врахована”.  

Чи це помилка виконавця, чи свідомий службовий підлог, то тема окремого розслідування. А правдивою є інформація,  що 3-9 грудня 2019 року у місті Страсбург 6 тис. 094 га під назвою “PRYIRPINNYA AND CHERNECHIY FOREST” з кодом UA0000338 включено в оновлений перелік об’єктів офіційної Смарагдової мережі.

Безумовно, цікавою є відповідь на питання “Як трактувати підпис під неправдивою інформацією, що могла призвести до рубок на територіях, щодо яких Україна має міжнародні зобов’язання, керівника БЛДС Карпука А.І.?”…


 “Сторінка 42 Звіту, де червоним виділена зона лісового фонду БЛДС, який нібито не входить у зону міжнародної Смарагдової мережі”


 “Території Забірської, Княжицької, Бобрицької, Боярської, Віта-Поштової, Лісниківської, Хотівської, Ходосівської сільських рад загальною площею 6 094 га, що ввійшли з грудня 2019 року до переліку Emerald sites

Загалом перелік порушених вимог ст.6 ЗУ “Про оцінку впливу на довкілля” щодо “Звіту з оцінки впливу” на довкілля був значним. Виділю з них окремо ще два.

По-перше, Закон вимагає оцінку впливу стану фауни, флори, біорізноманіття. В таблиці 1.8 Звіту є "Перелік раритетних видів вищих судинних рослин, міжнародного, національного та регіонального рівня охорони поширених біотопами лісових територій ВП НУБіП України “Боярська лісова дослідна станція". Водночас у Звіті відсутні конкретні дані (квартально-видільний перелік) щодо розташування рідкісних видів, занесених в Червону книгу України в редакції 2009 року чи тих, що в містяться в додатках 1,2,3 Бернської конвенції, не описані методи оцінки впливу рубок на такі види.

На сторінці 102 Звіту вказано, що “Під час провадження планованої діяльності ВП НУБіП України “Боярська ЛДС”, у відповідності до вимог до ЗУ “Про тваринний світ” забезпечуватимуться “збереження умов існування видового і популяційного різноманіття тваринного світу в стані природної волі; збереження цілісності природних угруповань диких тварин; охорону середовища існування, умов розмноження і шляхів міграції тварин; недоторканість ділянок, що становлять особливу цінність для збереження тваринного світу; розроблення і здійснення заходів, які будуть забезпечувати збереження шляхів міграції тварин.” На жодне з уточнюючих запитань як це може забезпечити без поквартальної прив’язки ареалів рідкісних і цінних біотопів відповіді представники громадськості не отримали. Очевидно, що суцільна вирубка майже 70 га лісу матиме суттєвий негативний вплив на охоронювані види і відповідно Звіт щодо цього питання має бути доопрацьований.

По-друге, Згідно Закону, вимагається оцінка впливу на соціально-економічні умови та здоров’я населення. В тексті Звіту написано лише, що вплив запланованих рубок має позитивний характер, йдеться про “забезпечення паливною сировиною місцевого населення і закладів соціальної сфери” і “поповнення доходів місцевих бюджетів”. Щодо місцевих бюджетів. На громадських слуханнях прозвучала інформація щодо розміру оплати більше 4 млн грн в місцеві бюджети рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (“пеньковий збір”), при цьому загальний розмір власних доходів бюджетів 16 сільських і міських рад, на території яких планує рубки БЛДС, що був оприлюднений в процесі підготовки громад до об’єднання, складає більше 600 млн грн. Тобто економічна діяльність з рубки лісу може дати до 0,7% доходів місцевих бюджетів, що ніяк не співставно з вартістю втрат громад по іншим соціально-економічним аспектам (зокрема рекреаційний капітал територій), оцінки ніякої БЛДС не проводилось з цього приводу.

Щодо “забезпечення паливною сировиною місцевого населення і закладів соціальної сфери” – не наведено і не надано жодних документів. Водночас присутні в залі зацікавились іншою стороною рубок – офіційними документами щодо поставок деревини на лісопилки в с. Дзвінковому, коли хтось із присутніх дав інформацію, що всі вони належать депутатам сільради.

Щодо  впливу на здоров’я більше ніж 150 тис. людей, що проживають на території, де оголошено про намір провести суцільні рубки, у Звіті на  с.92 є одна лише фраза, що “..вплив допустимий”. На уточнююче запитання на слуханнях “Хто і як рахував цю допустимість?” відповіді не отримано. Парадоксальність ситуації полягає в тому, що намір здійснювати рубки без розрахунку оцінки прямого впливу на здоров’я ста тисяч людей, оголошено для забезпечення роботою всього 109 працівників БЛДС. Присутні на слуханнях представники громад запропонували взяти на інші роботи в місцеві ради всіх працівників БЛДС і припинити діяльність зі знищення цінних для жителів рекреаційних ресурсів.

Як підсумок, в Міністерство енергетики та захисту довкілля люди пообіцяли відправити десятки звернень з обгрунтуванням – чому необхідно надати відмову у висновку щодо Звіту з оцінки впливу на довкілля. Громадськість налаштована оптимістично щодо захисту лісу. Тим більше, що вже були прецеденти відмови Міністерством саме з причини неврахування належності лісів до Смарагдової мережі. З Роменським агролісгоспом це сталось у 2019 році.

Роман Іваненко, ініціатор проєкту “Казкове село Бобриця”

КиевVласть

Теги: новини київщини, кога, кода, вырубка леса, вирубка лісу, Міністерство екології та природних ресурсів, національний природний парк, приірпіння і чернечий ліс

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій