неділя, 10 грудня 2023 г.
Будуть неовибори?

Будуть неовибори?

Сергій Кондрюк

Експерт з питань соціально-трудових відносин

Українське суспільство опинилося в політичному шпагаті. Вибори не можна проводити бо війна, але вибори є нагальними не тільки через вичерпання строку повноважень народних обранців, а і через катастрофічну втрату довіри до них.

Нагадаємо, в травні 2019 року указом Президента Володимира Зеленського було достроково припинені повноваження Верховної Ради VIII скликання та призначені позачергові вибори на 21 липня 2019 року. Слід акцентувати на тому, що на думку Президента стало причиною дострокового розпуску парламенту: “Головним аргументом для розпуску Верховної Ради є дуже низька довіра громадян України до цієї інституції – 4%. Це – оцінка роботи парламенту і найвагоміший аргумент для припинення його повноважень. Я як гарант Конституції зобов’язаний гарантувати права громадян України. Юридична підстава для розпуску – з 2016 року не існувало коаліції”.

Що хоче влада?

З одного боку, на найближчих парламентських виборах можна спробувати виїхати на персональному рейтингу Володимира Зеленського і навіть створити найбільшу фракцію в новому складі ВР. Зрозуміло, що далеко не моно-більшість, але монобільшості в чинному парламенті де-факто і так давно вже не існує.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

З іншого боку, більшість нардепів, що відчули солодкий смак влад, абсолютно чітко розуміють, що в них немає жодного шансу потрапити в новий парламент. Тому вони під усілякими приводами та аргументами, в тому числі, правильними та праведними, будуть доводити неможливість проведення виборів під час воєнного стану.

Та на скільки ще часу вистачить народного запасу довіри до Президента Зеленського, щоб відтягувати парламентські вибори? От якби спробувати спочатку провести президентські вибори і тоді на хвилі перемоги провести парламентські та протягнути до Верховної Ради нью-президентську партію… Але так не можна. Бо в жовтні цього року мали б відбутись вибори до ВР, а лишень навесні 2024 року мали статися президентські.

Розуміючи, що рокірування черговості виборів здійснити майже неможливо, у владних кабінетах можуть виношувати ідею одночасних парламентських і президентських виборів. Саме такий варіант може бути поданий, як оптимальний з точки зору економії бюджетних грошей і мінімізації ризиків для виборців.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Але якщо наслідувати цій логіці, то слід гуртом проводити і виборі мерів, до яких за час війни виникли дуже великі питання.

Ознаки виборчих перегонів

Дуже ймовірно, що буквально ближчими днями у ВР почнуть реєструватися законопроєкти, які будуть “легалізувати” можливість проведення виборів під час воєнного стану, або розмежовувати обмеження для “різних типів воєнного стану”. Паралельно цією хвилею законопроєктів почнуться чисельні контр-ініціативи з недопущення або суттєвого відтермінування виборів, зокрема, через звернення до Конституційного Суду.

Найбільшою першочерговою для Банкової (Офісу Президента, ОП) буде проблема під кодовою назвою “236+”. Тобто назбирати 236+ персональних політичних чи бізнесових “смаколиків” для переконання теперішніх нардепів ризикнути та поміняти синицю в руках на журавля в небі. Безперечно, в хід піде і компромат, який ретельно збирався ці роки. Але в такій тонкій справі це обопільно гостре лезо.

То ж спостерігаємо за неочікуваними відставками з залізобетонних посад, як Уповноважений з прав людини, суддя Конституційного (й не тільки) Суду та їх голів, керівників новомодних правоохоронних органів або навіть їхнє (поза)чергове реформування. 

Перелік таких посад дуже обмежений, бо міністерські чи “губернаторські” крісла занадто хиткі і недовговічні.

Наступний бар’єр – це Конституційний Суд. Для його лояльності чи, принаймні, нейтралізації або процедурних фокусів потрібен “свій в дошку” голова. Тому розпускаються плітки, що посісти крісло голови КСУ дуже хоче поки голова ВР Руслан Стефанчук.

Правда, ще є електорат, якому треба “розжувати”, як будуть забезпечені права громадян на вільний і безпечний вибір, а також право на вільне висування та вільну агітацію. Тут тестом, скоріш за все, буде реклама “безмежно” демократичної і доступної “Дії”.

Не здивуюсь, якщо найближчими тижнями в “Дії” відбудеться якийсь референдум чи опитування з якогось приємного чи, навпаки, колючого питання. Більш того передбачаю, що в “ДІЇ” протестують відеоканал для прихильників і противників, а згодом і для кандидатів не тільки в народні депутати.

Не зовсім уявляю, що саме зроблять на Банковій, але українців будуть намагатися переконати, що з окопів через “Дію” можна голосувати, висуватись і агітувати. Себто, те саме можна зробити всім вимушеним переселенцям і мешканцям тимчасово окупованих територій.

Чи є інші варіанти?

Безперечно, і ось деякі з них:

- депутати на своїх посадах очікують завершення війни і визначатимуть термін продовження воєнного стану після Перемоги, а виборці “звіріють” від невщухаючих  “зашкварів” народних обранців та їх все більш недолугих рішень;

- через ВР з великим скрипом протягується закон про передачу права Кабміну приймати Декрети з тимчасовим статусом Закону – згадаймо експеримент з кучмівськими декретами 30-річної давнини (який призвів до системно катастрофічних наслідків, – КВ);

- правоохоронні органи виймають з засіків компромат на нардепів – і починається обіцяна “посадка” до моменту, поки депутатів не стане менше визначеної Конституцією межі, тобто 225 (але це шлях не швидкий, бо доки не вичерпаються виборчі списки партій, представлених а парламенті, крім забороненої проросійської ОПЗЖ, склад ВР буде оновлюватись за рахунок кандидатів з виборчих списків замість вибулих парламентарів, – КВ);

-  Президент через тотальну недовіру виборців до теперішнього складу парламенту оголошує про розпуск ВР та призначає вибори на другий місяць після Перемоги, а в проміжку здійснює “пряме президентське управління”.

Що з поданого переліку є реалістичним і чи є цей перелік вичерпним – судити треба з різних дзвіниць. Але всіх нас має об’єднувати розуміння, що вибори нам потрібні не заради виборів, а для розбудови міцної, демократичної та соціально справедливої Держави. Саме тому ці вибори мають бути вибором не просто “облич”, і навіть не просто програм, а стратегічних Дорожніх карт українського ренесансу.

Виборчі перегони почалися

Фактично Президент Володимир еленський дав старт передвиборчої боротьби, коли виступив на пленарному засіданні Верховної Ради з нагоди 27-ї річниці ухвалення Конституції з програмною промовою “Україна перемоги буде країною, гідною своїх героїв”.

А що пропонують офіційні опозиціонери та потенційні конкуренти на майбутніх виборах?

Сергій Кондрюк, експерт з питань соціально-трудових відносин

КиївВлада

Теги: новини україни, війна росії проти україни, воєнний стан, Верховна Рада, вибори, президент володимир зеленський, місцеві ради, сергій кондрюк, український ренесанс

субота, 9 грудня 2023 г.
18:02
“Укрзалізниця” з 10 грудня запускає поїзд Інтерсіті між Києвом, Вінницею, Хмельницьким та Тернополем
17:01
На Київщині вже відновили понад 15 тисяч пошкоджених росіянами об’єктів
16:02
На Фастівщині внаслідок пожежі у будинку загинуло двоє чоловіків
15:01
Щорса з конем прибрали з бульвару Шевченка у Києві за 6 годин (фото)
14:02
Патрульна поліція попередила про зміни в організації дорожнього руху на площі Либідській у столиці (схема)
13:01
Київська обласна рада підтримала створення ландшафтного заказника “Ріка-Герой Ірпінь”
12:02
Через підтоплення метро у Києві в організацію дорожнього руху буде внесено зміни- МВС
11:01
За добу Сили оборони знищили 900 окупантів, - Генштаб ЗСУ
10:02
У суботу, 9 грудня, дев’ять районів Києва проводять ярмарки (адреси)
09:22
У Києві почали роботи з демонтажу пам’ятника Щорсу
09:01
На фронті протягом доби відбулося 95 бойових зіткнень, - Генштаб ЗСУ
п'ятниця, 8 грудня 2023 г.
20:44
Через ярмарки на вихідних змінять маршрути чьотири автобуси та тролейбус
20:23
БЕБ заявила про викриття відомої мережі магазинів побутової техніки на несплаті податків
20:02
На Авдіївському напрямку захисники відбили 32 атаки ворога, - Генштаб ЗСУ
19:42
У Києві підприємець ошукав 71 людину за схемою викупу авто у США
19:24
Німеччина надасть новий пакет військової допомоги для України
Календар подій
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2023-го витрачав Київ
8 грудня 2023 г. 09:00
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2023-го витрачав Київ
Витрати столиці у листопаді пройшли під знаком будівельних та ремонтних робіт – на це спрямували понад 60% від загальної ціни укладених минулого місяця договорів (усього укладено 5 641 договір на сумму 3,48 млрд гривень). Найдорожчою серед листопадових замовлень була угода вартістю 692 млн гривень на капремонт в Київському центрі нефрології та діалізу, куди після реорганізації планують “переселити” Центр трансплантації кісткового мозку. Значними були і витрати як на “латання дірок” (майже на 120 млн гривень замовили відновлення дорожнього покриття після розривів тепломереж), так і на модернізацію освітлення (сотня мільйонів “піде” на капремонти вуличного освітлення із встановленням економних світильників). Також серед замовлень – ноутбуки та принтери для Київради на 3 млн гривень, саджанці дерев та кущів на понад 2 млн гривень, досить неочікуване для зимового часу встановлення поливних систем у парку Відрадний та на Дніпровській набережній за 1,8 млн гривень тощо.
Мерський тролінг: до конфлікту між мерами Ірпеня і Бучі долучили ресурси Офісу Президента
7 грудня 2023 г. 14:20
Мерський тролінг: до конфлікту між мерами Ірпеня і Бучі долучили ресурси Офісу Президента
Мер Бучі Анатолій Федорук (обраний від “Слуг народу”) зареєстрував на сайті Президента України петицію та пропонує присвоїти звання Героя України своєму сусідові – меру із Ірпеня, Олександру Маркушину (обраний від “Нових облич”). За словами “бучанця”, “ірпінець” в одному із інтерв’ю заявив, що "особисто звільняв Бучу" – тож, він точно герой. Федорук не приховує, що таким чином тролить Маркушина і називає його розповіді про звільнення Бучі дезінформацією в стилі російських пропагандистів. Мер Ірпеня, у свою чергу, вже охрестив петицію наругою над вищою державною нагородою. На його думку, очільника Бучі потрібно притягнути до відповідальності за подібні провокації. Баталія між очільниками міст викликала величезний резонанс в громадах, де різко критикують таку відверто недоречну поведінку можновладців під час війни. 
“Будівництво від Микитася”: суди вирішують долю скандального ЖК “Покрова”
6 грудня 2023 г. 09:00
“Будівництво від Микитася”: суди вирішують долю скандального ЖК “Покрова”
Численні порушення, які допускаються у столиці щодо будівництва житла на землях Міноборони, призводять до того, що питання добудови таких ЖК доводиться вирішувати слідчим та суддям. Саме така доля ЖК “Покрова” на вул. Січових стрільців, 59 – проєкту збанкрутілого “Укрбуду”. Ситуація така, що громадські активісти намагаються добитися скасування містобудівних умов та обмежень (МУО) на проєктування цієї забудови, а співзамовник даного будівництва – ДУ “ЦТУКБ” – навпаки планує оскаржити окремі пункти цього документу, щоб можна було зводити будинки більшої висотності. У свою чергу, військова спеціалізована прокуратура планує нарешті повернути землю під “замороженим” комплексом до власності держави та змусити забудовників очистити цю територію. Якими будуть результати цих судових спорів, наразі прогнозувати важко. В першу чергу тому, що правоохоронці поки що не змогли завершити розслідування щодо зловживань при реалізації договору на це будівництво, який було укладено ще в 2015 році з компанією із орбіти одіозного екснардепа та відомого забудовника Максима Микитася (на колажі ліворуч).