понеділок, 27 червня 2022 г.
5 орієнтирів для вибору вакцини проти COVID-19

5 орієнтирів для вибору вакцини проти COVID-19

Віктор Яцик

Нейрохірург, фахівець з управління охороною здоров'я, радник Київського міського голови

На тему проведення щеплення від COVID-19 вже висловилися багато як вітчизняних, так і зарубіжних експертів. Тому з огляду на це потрібно кілька слів від професійної медичної спільноти.

Україна отримала від медичної індустрії Радянського Союзу потужну фармакологічну промисловість – близько 70% від усіх потужностей в СРСР. Одним з флагманів в цій промисловості було виробництво різних типів вакцин і лікарських препаратів для проведення щеплень населення. Останніми роками фармакологічна індустрія в Україні розвивалась і модернізувалась кращими світовими лінійками виробництва ліків. На сьогодні українські фармакологічні компанії експортують ліки до 81 країни світу, відповідають всім міжнародним вимогам – з 2009 року мають відповідність нормам GMP згідно стандартам ЄС.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Але виробництво ліків спрямовано на масовий ринок без урахування індивідуальних потреб пацієнта. За останні роки фактично зникла (скорочена) мережа аптек індивідуального виготовлення лікарських препаратів за рецептами, коли в США, країнах ЄС, Японії це дуже популярний фармацевтичний напрямок.

Власне додаткову вартість лікарського препарату створює фасування діючої речовини в певну форму для її подальшого вжитку. Діючі речовини беруться всіма виробниками в кількох країнах світу і вже далі починається виробництво ліків. Половину фармацевтичного ринку займає США, 20% – країни ЄС, 16% – країни Африки, Азії та Океанії, 8% – Японія. Потрібно зазначити, що в США, країнах ЄС та Азії розвинено виробництво лікарських препаратів та їх фасування безпосередньо в аптечних мережах при лікарнях, що суттєво впливає на ціну. В Україні навпаки купують готові, певного дозування лікарські препарати, без урахування індивідуалізації.

Розробка окремого препарату – тривалий процес у 12-13 років з вартістю до 2.6 млрд доларів США. Якщо ми говоримо про виробництво вакцин, то це рутинний процес виробництва великих фармкомпаній для сезонних епідемій чи вікових щеплень, які ми проводимо щосезону або відповідно до календаря щеплень. COVID-19 є незвичайною за резонансом й поширенням інфекцією, яка призвела до безпрецедентних наслідків серед економік світу та людства в цілому.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Розмірковувати в реаліях сьогодення щодо проведення вакцинації населення потрібно швидко, але помірковано. Аналізувати фармакодинаміку вакцин повинні профільні фахівці: фармакологи, епідеміологи та інфекціоністи. Якщо дискусія точиться про вплив вакцин на різні генетичні механізми ДНК чи РНК, то кожен фармаколог і генетик дуже складно може прогнозувати дію навіть “рутинних” препаратів на людину, а особливо антибіотиків чи противірусних препаратів.

Окремо потрібно сказати про паспорт вакцинації. Це стара метода, яка існує в кожній медичній карті, де зазначаються наші щеплення від народження і протягом усього життя. Вся медична спільнота, яка виїздить на навчання закордон, повинна надавати копію листа щеплень. У сімейного лікаря в електронній системі ця виписка займає секунди, при наявності паперових носіїв – хвилина. В такому випадку країна, куди мандрує громадянин, розуміє епідемічні ризики його в’їзду. В умовах глобальних епідемій це є справедливий і чесний захід безпеки. Для більшості наших громадян вже звично при поїздках до країн Африки, Південної Америки та Азії робити палітру додаткових щеплень і надавати відповіні довідки, що є обов’язковою умовою в’їзду до даної країни.

Тому, з урахуванням всього зазначеного, щодо вибору вакцини на COVID-19, на мою думку, потрібно орієнтуватись на:

1) виробника з попереднім досвідом виробництва вакцин для масового вжитку;

2) великі потужності виробництва. Важливо швидко і в необхідній кількості отримати вакцину;

3) логістичні особливості, з урахуванням реалій великої території України, для розповсюдження препарату за певних умов його зберігання;

4) країну виробника – логічно обирати з гегемонів Світового фармакологічного ринку;

5) з урахуванням мінливості (мутації) вірусу COVID-19 купувати технології для власного виробництва вакцини, зважаючи, що більшість великих гравців з виробництва ліків представлені в Україні.

Людське життя – найвища цінність і завдання влади зберігати його усіма можливими ресурсами!

Віктор Яцик, нейрохірург, фахівець з управління охороною здоров'я, радник Київського міського голови

КиевVласть

Теги: новости украины, вакцинация, ковид, вакцина от COVID-19, выбор вакцины

неділя, 26 червня 2022 г.
18:52
Очільники Києва і Київщини закликали громадян не нехтувати сигналами повітряної тривоги
18:20
У Тетіївській громаді на Київщині пройшли спортивні змагання - забіг на підтримку ЗСУ
17:24
У Демидові назріває екологічне лихо
16:05
Правоохоронці Київщини розшукали зниклу 11-річну дівчинку
15:32
Київське СІЗО купило тону капусти
14:47
Ворог завдав ракетних ударів по Черкащині, - Ігор Табурець
14:32
На території білорусі росія нарощує свою військову присутність - ГУР України
14:05
Ракетний удар по Києву нанесли бомбардувальники з території Каспійського моря - Повітряні сили ЗСУ
13:45
На Київщині за добу знешкоджено 324 вибухонебезпечних предмети
13:10
Людей вбила росія, але загинули ці люди внаслідок корупції під керівництвом Віталія Кличка, - Георгій Могильний
12:45
У Києві перенесуть або демонтують 32 монументи радянським діячам
12:17
У дворі приватного дитячого садочка пошкоджена водопровідна магістраль, - КМДА
12:09
Ракетний обстріл центру Києва: розпочато кримінальне провадження
11:58
Над Фастівщиною в Київській області сили ППО збили ворожу ракету
11:28
Ракетний обстріл Києва: друга ракета влучила у дитсадок
11:11
Ракетний обстріл Києва: з житлового будинку евакуювали 25 мешканців, госпіталізували - 4
Календар подій
Кримінальна “Рів'єра”: слідство щодо будівельних компаній із оточення нардепа Стріхарського продовжується
24 червня 2022 г. 09:10
Кримінальна “Рів'єра”: слідство щодо будівельних компаній із оточення нардепа Стріхарського продовжується
Нацполіція розслідує факти можливих порушень законодавства при будівництві житлового комплексу (ЖК) “Рів'єра” на вул. Центральній та вул. Малоземельній (житловий масив Осокорки, Дарницький район Києва). Правоохоронці встановили, що забудовники перевищили максимально допустиму поверховість зведених будинків (збудували до 10-ти поверхів замість 4-ох) і за сумнівних підстав “надбудувати” в одному із них приміщення житлово-комерційного призначення. Чи буде мати розслідування якийсь практичний результат – велике питання. В 2016-2017 роках правоохоронці вже бралися доводити, що при будівництві вказаного комплексу за допомогою посадовців Київської міськдержадміністрації (КМДА) грубо порушувалось законодавство, але все “зійшло нанівець”. Можливо, тому що компанії-забудовники пов'язані з народним депутатом від фракції “Слуга народу” Андрієм Стріхарським (на колажі).