п'ятниця, 3 травня 2024 г.

Маєток Штамма: Бучанська громада просить Київ відновити місцеву історичну пам’ятку

Маєток Штамма: Бучанська громада просить Київ відновити місцеву історичну пам’ятку

Сімнадцять років поспіль Київська міська рада не може відновити історичний об'єкт “Маєток Штамма” у Бучі, власником якого є наразі. Бажання реконструювати ніби є, однак в області вже виникли сумніви, що такий процес завершать і стверджують: у столиці купа власних історичних об'єктів, які потребують коштів, тому єдиний варіант привести до ладу “Маєток Штамма” – передати його на баланс Бучанської громади.

Маєток з історією 

Як стало відомо KV, наприкінці березня Бучанська міська рада направила ряд звернень до Київської міської ради щодо реконструкції історичного об'єкта “Маєток Штамма”. 

Варто зазначити, що у 2019 році наказом Управління культури національностей та релігій Київської обласної державної адміністрації Маєток Штамма було внесено до Переліку об‘єктів культурної спадщини Київської області, він отримав охоронний статус. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Сама садиба знаходиться по вулиці Києво-Мироцькій. Побудована вона була на початку ХХ століття і має для Бучі та Київської області важливу історичну та культурну цінність. Це справжній маленький замок, прикрашений двома баштами. Інженер Штамм був одним із тих, хто керував будівництвом Києво-Ковельської залізниці. У1900-му році, перебуваючи на посаді радника правління залізниці та користуючись серед місцевого населення великою повагою, він вирішив побудувати великий будинок. Маєток інженера вражав не тільки своїм розмахом, але й витонченими архітектурними формами. Як свідчать різні історичні джерела, Штамм був не просто багатою людиною, а й відомим меценатом – всіляко сприяв поширенню науки та освіти. Зокрема, в одному із будинків, розташованих у межах маєтку, він організував школу для бідних сільських дітей.

Штамм прожив у своєму бучанському маєтку лише до 1917-го. Жовтнева революція внесла жорсткі корективи в життя тодішньої аристократії. За деякими даними, інженера вигнав з будинку отаман Орлик зі своїм загоном. Штамму разом із дружиною та дітьми вдалось врятуватись.

Після революційних подій маєток Штамма перетворили на дитячий будинок. А вже після Другої світової війни цю установу трансформували в дитячий санаторій під назвою “Дружній”. Тут проходили реабілітацію діти з психоневрологічними захворюваннями до 2004 року, коли на його території сталася пожежа. Одразу після пожежі будівлю збиралися ремонтувати, було навіть розпорядження тодішнього очільника Києва Олександра Омельченка. Але до сьогодні цього не сталося. 

Листи без відповідей

Як зазначив KV голова Бучанської громади Анатолій Федорук, ситуація із Маєтком Штамма потребує негайного вирішення. За його словами, власник даної історичної пам‘ятки – Київська міська рада, зобов‘язана заключити охоронний договір та провести ряд заходів з питань відновлення даної будівлі.

“В занедбаному стані будівля знаходиться з 2004 року, коли сталась пожежа. З нашого боку, ми могли лише звертатись до Київської міської ради та КМДА щодо реконструкції, адже об'єкт на балансі Києва. Кожного разу нас відправляли на Департамент охорони здоров'я, оскільки він є балансоутримувачем, звідки – ще далі. Давали відписки. Цільове використання земельної ділянки відповідно до кадастру і генерального плану – санітарно-курортного призначення. Його можна відновлювати, як дитячий оздоровчий заклад чи інший санаторій, на розсуд власника. Але однозначно будівля і територія – це рекреаційна зона і вона має бути збережена”, – каже він. 

Також у коментарі KV Федорук додав, що Бучанська міська рада готова забезпечити співфінансування відновлювальних робіт та належне утримання даного об‘єкту. 

“Також останнім часом ми надіслали чимало звернень до Київської міської ради, жодної відповіді не отримали. У рамках громади, ми і Бучанські, і Ворзельські об'єкти внесли у єдиний перелік і подали до КМДА, аби дізнатись, як столиця планує їх розвивати і в них інвестувати. Однак, остання наша розмова із Віталієм Кличком все ж дарує надію, що проблема почне вирішуватись. Ми готові співфінансувати реконструкцію Маєтку Штамма, він слугуватиме, як об'єкт рекреаційного призначення Києву, так і Бучанській громаді. Для визначення вартості робіт потрібно провести експертну оцінку самої будівлі. Але, я думаю це десятки і десятки мільйонів гривень”, – завершив він. 

Позиція столиці

На журналістське звернення в Департаменті охорони здоров'я Київської міської державної адміністрації KV відповіли, що з вересня 1982 року на території Маєтку Штамма був санаторій для дітей із психонервнологічними захворюваннями дошкільного віку на 100 ліжок. В ніч з 13 на 14 січня 2004 року у спальному корпусі №1 сталась пожежа. Вже 15 січня того ж року було затверджено розпорядження КМДА “Про реконструкцію дитячого психоневрологічного санаторію “Дружній”. Дітей тоді перевели до санаторію “Орлятко”.

17 лютого 2004 року наказом Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення санаторій був закритий на капітальний ремонт. В рамках підготовки до проведення ремонту навіть провели техобстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж санаторію та здійснили ремонт адміністративної будівлі. Будівлю спального корпусу санаторію визнали непридатною до експлуатації. 

Були розпочаті предпроєктні роботи ПрАТ “Хімнафтомашпроект”, розроблена “дорожня карта” виконання ремонтно-реставраційних робіт санаторію “Дружній”, як цілісного майнового комплексу, в тому числі по об’єкту місцевої культурної спадщини “Маєток Штамма”. 

“Наразі вирішується питання замовлення та виконання робіт Історико-містобудівного обґрунтування з дослідженням та визначенням основних напрямків реставраційних робіт, а також умов і обмежень при виконанні проєктних робіт по реконструкції ДСС “Дружній” зі створенням на його базі сучасного медичного реабілітаційного центру для дітей”, – зазначили у Департаменті охорони здоров'я КМДА.

Станом на сьогодні у закладі штат працівників складає 10 осіб. Там працює заступник головного лікаря з технічних питань, головний бухгалтер, бухгалтер, секретар-друкар, прибиральник території, кілька сторожів. Посада головного лікаря є вакантною. 

Чи буде результат 

Як розповів KV депутат Київської обласної ради (“Європейська солідарність”), адвокат Роман Титикало, який два роки боровся за надання охоронного статусу “Маєтку Штамма”, єдиний дієвий спосіб розпочати роботи по відновленню об'єкта – передати його на баланс Бучанської громади. 

“Згідно чинного законодавства, пам'ятки архітектури реставруються, там не може проводитись реконструкція. Є відповідний наказ Департаменту культури Київської облдержадміністрації про включення цього об'єкта до щойно виявлених об’єктів культурної спадщини. Я неодноразово контактував із міською владою Бучі щодо реставрації “Маєтка Штамма” і це цілком в їхніх інтересах. У Бучі лише дві історичні пам'ятки – це залізнична станція і, власне, цей Маєток. Вони готові фінансувати цей об'єкт повністю, але це неможливо, оскільки він у власності КМДА. Неодноразово звертались щодо передачі цього об'єкта, але столиця ніяких дій не вживає. Нещодавно я звернувся до прокуратури, аби вона зобов’язала Київську міську раду укласти охоронний договір і вжити заходів щодо реставрації пам'ятки. Наразі прокуратура розбирається у справі. Взагалі, на мою думку, реставрація там буде проведена лише у тому випадку, якщо об'єкт передадуть Бучі. У Києві дуже багато історичних пам'яток, які вони не можуть привести до ладу. Дуже сумніваюсь, що вони будуть це робити у Бучі”, – закінчив він. 

Читайте: Садибі Штамма в Бучі надали охоронний статус

Нагадаємо, як раніше писала KV, Київська міськдержадміністрація вирішила побудувати дитячий табір в урочищі Кам'янка Іршавського району Закарпатської області. Будівництво планують закінчити за два роки. Замовником робіт визначено Шевченківську РДА.

Читайте: Завод “Радар” выставил детский лагерь санаторного типа “Дружный” на Киевщине на продажу

Фото: колаж KV

КиевVласть

Виктория Билоус

Теги: новости киева, новости киевской области, новости киевщины, киев, реконструкция, буча, культура, анатолий федорук, роман тытыкало, санаторий, департамент здравоохранения кгга, исторический объект, санаторий дружний, поместье штамма

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій