неділя, 28 квітня 2024 г.

“Королівські розпили”: Нацполіція розслідує масове привласнення бюджетних коштів при благоустрої зелених зон столиці

“Королівські розпили”: Нацполіція розслідує масове привласнення бюджетних коштів при благоустрої зелених зон столиці

Слідчі Нацполіції вважають, що протягом останніх трьох років посадовці КО “Київзеленбуд” спільно з 7 компаніями-підрядниками суттєво “нажилися” на завищенні цін при проведенні благоустрою столичних зелених зон. Зокрема, в епіцентрі уваги правоохоронців опинилися роботи на суму більш ніж 52 млн гривень в парку ім. М. Рильського та парку біля затоки Берковщина, які виконував “улюблений” підрядник “Київзеленбуду” – ТОВ “Євротехнології Груп”. Одним із організаторів цієї схеми, судячи з усього, є тепер вже ексгендиректор вказаного КО Олексій Король (на колажі ліворуч), який, до речі, з серпня 2023 року очолює Північний офіс Держаудитслужби. В “Київзеленбуді”, оскаржуючи в суді вилучення своєї документації та комп'ютерної техніки, традиційно намагаються завадити слідству встановити всіх причетних до правопорушень та з'ясувати загальну суму збитків, нанесених міському бюджету Києва.

Як стало відомо KВ, столичні правоохоронці вивчають факти можливої системної корупції з боку посадовців комунального об'єднання (КО) “Київзеленбуд” та його підрядників.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42022100000000499, яке було відкрито Головним управлінням Нацполіції Києва 30 вересня 2022 року. Попередня правова кваліфікація злочинів, які були вчиненні фігурантами даної справи – ч. 3 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб).

В рамках досудового розслідування правоохоронці встановили, що в 2021-2023 роках службові особи “Київзеленбуду” запровадили протиправну схему з розкрадання бюджетних коштів в ході реалізації програм з капітального ремонту, реконструкції, будівництва та утримання зелених насаджень. Суть цієї схеми проста – при проведенні тендерів на реалізацію таких проєктів посадовці КО безпідставно надають перевагу підконтрольним суб'єктам господарювання, які й стають переможцями торгів. За інформацією слідства, переважна більшість комерційних структур, з якими КО “Київзеленбуд” надалі укладає договори підряду, мають окремі ознаки фіктивності: такі підприємства мають незначний статутний фонд, зареєстровані в приватній оселі або за адресами масової реєстрації юридичних осіб, у них відсутні виробничі потужності, необхідний штатний персонал та кваліфіковані спеціалісти тощо.

В Нацполіції зазначають, що у подальшому, посадовці “Київзеленбуду” за попередньою змовою з фактичними власниками таких компаній підписують кошторисні розрахунки за договорами підряду із завищеною вартістю. А до звітної документації по цим угодам (форми КБ-2в, КБ-3, акти приймання-передачі товарів та послуг) вносяться недостовірні дані щодо обсягів фактично виконаних робіт, поставлених товарно-матеріальних цінностей та наданих послуг. Надалі, на переконання правоохоронців, ця “надлишкова вартість підрядних робіт” привласнюється.

Організаторами даної схеми у Нацполіції називають генерального директора КО “Київзеленбуд” та його заступника з питань капітальних вкладень, які залучили до своєї діяльності ще двох осіб, чиї посади та прізвища в судових ухвалах не уточнюються. Усього, за інформацією слідства, привласнювати бюджетні кошти цим фігурантам “допомагали” 7 компаній-підрядників: ТОВ “Євротехнології Груп”, ТОВ “БК Буд Альянс” (з квітня 2023 року ця компанія називається “Діотрікс Будметс”), ТОВ “Буд-Компліт”, ТОВ “ІС Буд”, ТОВ “Дорекс-Безпека руху”, ТОВ “ДСЗ” та ТОВ “Ріно Тракс Трейд”

Крім того, до даної схеми, можливо, були залучені ще три компанії, які виконували роботи в якості субпідрядників – ТОВ “Дер Хоф”, ТОВ “Футура Гейл” і ТОВ “ВК “Укрплит”. На інтерес правоохоронців до цих суб'єктів господарювання натякає те, що у вересні слідчі отримали від суду дозвіл на виїмку документів по договорам субпідряду з даними ТОВками.


Судова ухвала по цьому слідству від 16 жовтня 2023 року

Наразі в судових ухвалах по цьому провадженню не уточнюється, на яких саме роботах, за даними Нацполіції, були “розпилені” бюджетні кошти. Разом з тим, деякі “орієнтування” від правоохоронців в держреєстрі судових рішень все ж зазначені. 

Наприклад, у кінці грудня 2022 року слідчі, серед іншого, отримали від суду дозвіл на вилучення документів, що стосуються проведення робіт компанією ТОВ “Євротехнології Груп”  капітального ремонту благоустрою парку культури та відпочинку ім. М. Рильського в Голосіївському районі (договір від 24 вересня 2021-го, заявлена вартість робіт – 18,5 млн гривень) та парку на Дніпровській набережній у районі затоки Берковщина у Дарницькому районі (договір від 5 квітня 2021-го, 33,7 млн гривень). Крім того, у вересні 2023 року правоохоронцям було дозволено вилучити документи по капітальному ремонту та відновленню елементів благоустрою зеленої зони по вул. Героїв Дніпра біля будинків №35-37 в Оболонському районі, підрядником якого було ТОВ “ІС Буд” (договір від 21 квітня 2023-го, 19,4 млн гривень).

Варто зазначити, що юристи “Київзеленбуду” намагалися оскаржити ухвали Голосіївського районного суду Києва від 12 грудня 2022 року та від 12 вересня 2023 року, відповідно до яких правоохоронцям було надано дозволи на вилучення документів та комп'ютерної техніки у офісі КО та накладення на них арешту. Однією з підстав для цього називалося те, що, мовляв, правоохоронці належним чином не довели, що комп'ютери можуть бути речовими доказами у цій справі. Але в результаті у “Київзеленбуду” нічого не вийшло.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Можна припустити, що таким чином керівництво КО “Київзеленбуд” просто намагається перешкодити слідству, адже знає, що без деяких документів правоохоронцям буде неможливо довести їхню причетність до інкримінованих правопорушень. Тим паче, посадовці даного комунального об'єднання, схоже, практикували такі “маніпуляції” й раніше. Наприклад, у 2021 році за подібною схемою вони планували оскаржити ухвали щодо доступу до документів в рамках слідства по реконструкції парка “Наталка” – тоді від деяких матеріалів залежала доля судової експертизи, яка мала встановити масштаби бюджетних розкрадань при реалізації вказаного проєкту.

Читайте: “Киевзеленстрой” мешает следствию определить размер хищений при реконструкции парка “Наталка”

За інформацією бази даних аналітики публічних закупівель Clarity-Project, усього з моменту впровадження системи Prozorro (з 2015 року) між КО “Київзеленбуд” і вказаними сімома компаніями було укладено 119 договорів на загальну суму близько 739 млн гривень. Майже половину цих коштів отримало ТОВ “Євротехнології Груп” – 21 договір на суму 368,8 млн гривень. Ця компанія взагалі є лідером серед усіх підрядників “Київзеленбуду” за обсягами отриманих фінансових ресурсів.

Примітно, що в 2011-2018 роках співвласником ТОВ “Євротехнології Груп” був киянин Тарас Бойправ, який з 2018 року обіймав посаду начальника управління капітальних вкладень “Київзеленбуду”. Чи працює ця особа у комунальному об'єднанні станом на сьогодні, невідомо – на офіційному сайті “Київзеленбуду” така інформація відсутня, а реєстр декларацій чиновників, за допомогою якого можна було б встановити такі відомості, через війну не працює в режимі відкритого доступу.

Як неодноразово повідомляла KВ, діяльність КО “Київзеленбуд” супроводжується регулярними скандалами із “кримінальним підтекстом”.

Так, правоохоронці неодноразово розслідували факти можливих бюджетних розпилів, до яких можуть бути причетними керівники вказаного КО. Зокрема, слідчі звертали увагу на роботи з розчищення та благоустрою озера у парку Відрадний та озер у парку “Нивки”, на капітальний ремонт парку “Партизанська слава” і парку “Перемога” тощо.

Читайте: “Киевзеленстрой” мешает расследовать “бюджетные распилы” при капремонте в парке “Победа”

Крім того, правоохоронці припускають, що група осіб, до якої входять у т.ч. колишні посадовці “Київзеленбуду”, могла в 2016-2018 роках привласнити понад 115 млн гривень під час проведення цим КО закупівель спецтехніки. За даними слідства, бюджетні кошти привласнювалися шляхом сумнівного подорожчання техніки вже після укладання договорів на її постачання, а надалі фігуранти даної справи вкладали ці фінансові ресурси у будівництво житла в Італії. Втім, станом на сьогоднішній день ніхто з чинних чи колишніх “керівних кадрів” КО “Київзеленбуд” не отримав обвинувального вироку.

Читайте: Рекордные распилы, вывод денег в Италию и харьковский след: НАБУ завершило следствие по “группировке из “Киевзеленстроя”

Наразі Державне бюро розслідувань (ДБР) продовжує слідство й за фактами надання “бюджетних відкатів” посадовим особам КО “Київзеленбуд”. За даними правоохоронців, один із посадовців цього комунального об'єднання у 2021-2022 роках отримав від трьох компаній-підрядників близько 1,6 млн гривень “відкатів” з проєктів, які виконувалися за кошти столичного бюджету. Зазначається, що до схеми отримання хабарів також було долучено “кур'єра” та працівника Бюро економічної безпеки (БЕБ). На першого була покладена функція “транспортування грошей”, а другий мав робити так, щоб нікого “не спіймали на гарячому”. Наразі фігурантам загрожує до 12 років позбавлення волі.

Читайте: Відкати кур'єром: посадовцю “Київзеленбуду” та його спільникам загрожує до 12 років позбавлення волі

КО “Київзеленбуд” з 19 жовтня 2023 року очолює Юрій Бахмат (на колажі праворуч) – ексзаступник директора Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату Київської міськдержадміністрації (КМДА). До нього, з 1 серпня, обов'язки керівника цього комунального об'єднання виконувала Вікторія Середіна – тодішня перша заступниця гендиректора цього КО, а нині його заступниця з питань капiтальних вкладень. 

Посаду в.о. гендиректора вона тимчасово займала після звільнення Олексія Короля, який керував “Київзеленбудом” з 16 липня 2019 року по 31 липня 2023 року. Саме його діяльність, вочевидь, розслідують поліцейські в рамках описаного кримінального провадження – про це свідчить період “функціонування” ймовірних схем і дата початку слідства. Разом з тим, наразі достеменно невідомо, про якого саме заступника з питань капітальних вкладень йде мова у відповідному провадженні.

Читайте: Кадрові рішення: Олексій Король пішов з посади керівника КО “Київзеленбуд”

Після звільнення з “Київзеленбуду”, за даними джерел КВ, Олексію Королю пророкували призначення на посаду директора вищезгаданого Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату. Але натомість на початку серпня 2023-го він очолив Північний офіс Держаудитслужби, який відповідальний за проведення перевірок у тому числі й на території Києва.

У своїй діяльності КО “Київзеленбуд” підпорядковане Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА (до червня 2023 року - Управління екології та природних ресурсів), яким з 11 січня 2021 року керує Олександр Возний. Сферу екології столиці вже давно рік контролює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, тендер, київрада, тов, кримінальне провадження, київзеленбуд, нацполіція, корупція, розслідування, ко, петро пантелеєв, слідство, олександр возний, олексій король, привласнення коштів, ко київзеленбуд, розтрата коштів, договір підряду, бюджетний розпил, департамент захисту довкілля та адаптації до зміни клімату, юрій бахмат, голосіївський районний суд, судова ухвала, євротехнології груп, тов євротехнології груп

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій