середа, 11 грудня 2024 г.

Рідна мова у моєму житті

Рідна мова у моєму житті

Моєю рідною мовою є українська, і вона не є окремою життєвою цінністю, бо я говорю українською і читаю, думаю українською, у моїй сім’ї всі спілкуються українською, зокрема, й в соцмережах. Так, моя розмовна мова зовсім неідеальна, адже у ній багато суржику, проте я дуже сумніваюсь, що інші мови цього позбавлені і люди за кордоном говорять лише чистою літературною.

А от російська відіграє у моєму житті роль радіо, бо переважна частина моїх друзів говорять російською, а заходячи до столичної крамниці замість “Ласкаво просимо” я чую: “Здравствуйте, чем я могу вам помочь?”. Зараз же це ще й мова окупанта. І нинішня мовна ситуація є результатом русифікації як за царського періоду так і за СРСР. Її століттями принижували, придушували і називали неіснуючою, а ще два десятиліття тому українську мову можна було б описати словами Ліни Костенко: “У всіх народів мова - це засіб спілкування, у нас – це фактор відчуження. Не інтелектуальне надбання століть, не код порозуміння, не першоелемент літератури, а з важкої руки Імперії ще й досі для багатьох – це ознака націоналізму, сепаратизму, причина конфліктів і моральних травм. Людина розмовляє рідною мовою, а на неї озираються”.

Матеріал створено в рамках Проекту “Юн-Пресс-KV” 

Зараз же ситуація дещо змінилася, хоча й досі серед молоді говорити українською - рідкість, наприклад, у моєму класі в школі серед тридцятьох учнів лише п’ятеро були україномовні, хоча все ж таки швидше суржикомовні. А про соцмережі й говорити не варто, бо можна на пальцях однієї руки перерахувати тих, хто переписується українською.

Згадаймо лишень недалекий 2014 рік, коли Україну сколихнула новина про можливість двох державних мов і добре, що цій можливості не вдалося реалізуватися.  Звісно, Білорусія, Фінляндія, Бельгія, Швейцарія – ті країни, що мають декілька державних мов. Проте з Україною у разі введення російської, як державної, трапилася б справжня халепа: вона б полонила все і всюди та однозначно домінувала б над українською, мені здається, вона й зараз з нею на рівні.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Варто не забувати української переможниці першої радянської “Пісні року” Володимира Івасюка легендарної “Червоної Рути”. Після чого пісня українською потрапила на перші місця популярності в багатьох країнах Східної Європи. До речі, щодо музики, то у моєму плейлисті знайдуться такі амбіційні, молоді й україномовні виконавці: Христина Соловій, Іван Наві, Лауд, які доводять, що ми все ж рухаємося вперед, займаючи перші місця музикальних чартів. І я пишаюся тим, що у нас відбувається популяризація української мови через музику, кіно та інші медіа.

За однією статистикою досить велика кількість вояків АТО говорять російською, але це не заважає їм захищати кордони України. І нашим завданням є показати російськомовному населенню, що українська - це класно, красиво, привабливо.

Хочу додати, що вивчення іноземних мов розвиває наш мозок і розширює межі нашого світогляду, дає низку різних можливостей, але це не повинно впливати на ставлення людей до рідної, бо мова – це коріння наших предків, інструмент ідентифікації, який не зберігаючи, ми розчиняємося у світі й втрачаємо націю. Як писав Тарас Шевченко: “Чужому научайтесь, а свого не цурайтесь”.

Фото: www.5.ua

КиевVласть

Юлія Смусь, студентка І курсу оптико-механічного коледжу

Теги: юн-пресс, украинский язык, государственный язык, родной язык

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.