середа, 15 січня 2025 г.

Пропозиції щодо історичної стилізації території парку “Кадетський гай”

Пропозиції щодо історичної стилізації території  парку “Кадетський гай”

“Кадетський гай” – це старовинний куточок Києва. Його назва відома з XVIII століття. В ті часи виникла Шулявщина – невелика монастирська слобода. В альманаху “Киянин” за 1841рік М. Максимович пише, що величезний березовий гай і невеликий заміський будинок з садом з’явилися тут в 1727 році при архієпископові Варлаамі Вангатовичі. З того часу для всіх київських митрополитів Шулявка стала улюбленим місцем відпочинку влітку.

Митрополит Арсеній Могилянський побудував тут будинкову церкву й розширив старий сад,  з якого було створено парк при заміській резиденції київських митрополитів. Парк прикрашає струмок правої притоки річки Либідь. На початку 1780-х років у парку митрополитів, який в ті часи називався Шулявським Гаєм, проводилися весняні гуляння студентів Києво-Могилянської академії.

Материал подготовлен в рамках Проекта "Юн-Пресс-KV"

Московський митрополит Платон відвідав Київ у 1804 році й у своєму описі подорожі згадав ці свята: “Поїхали з просвященним митрополитом київським і вікарієм в заміський будинок митрополітанський, Шулявщиною що називається. У нім будова не дерев’яна худа, але невелика і з церквою. І з невеликим садом. Є і ставки невеликі на річці, в літописі званої Либедю. Оточено це місце гаєм і київським жителям дає кращу прогулянку”. Ченці загатили невеличку річку Либідь і облаштували на її місці велике озеро, яке існувало до 1930-х років. На початку ХІХ століття студентське свято поступово перетворилося в першотравневі гуляння.

В 1847 році на святкуванні народження онука імператора Миколи І – великого князя Володимира,  дворянство київського регіону вирішило зібрати гроші на будівництво в Києві Кадетського корпусу, який мав би назву Володимирський. Миколі І ця ідея сподобалася і, відвідавши в 1847 році Київ,  він сам обрав місце для будівництва закладу.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Кадетський Володимирський корпус

Проєкт розробляв петербурзький архітектор Іван Штром. У 1852 році відбулося офіційне відкриття Кадетського корпусу. Пізніше Кадетський корпус перетворили на військову гімназію, при ній діяв домовий храм Св. Володимира, який відвідували мешканці сусідніх поселень.

Біля будівлі корпусу був розташований величезний гай зі ставком. Улітку в ставку кадетів вчили плавати. Парк був засаджений  переважно  дубами та березами.  Кияни любили це місце і щороку тут відбувалися першотравневі гуляння, влаштовувалися пікніки із самоварами та домашньою випічкою.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Під час громадянської війни Володимирський кадетський корпус перестав існувати. Згодом тут відкрили Київську піхотну школу Червоної армії. В період ІІ-ї світової війни  будівля дуже постраждала, але потім її реконструювали й там тепер міститься штаб Київського військового округу. Будівля донині має військове призначення, але її вже не оточує великий гай. Дерева частково вирубали ще під час громадянської війни.

На сьогоднішній день територія парку вже багато років не експлуатується. Вона вся поросла луговою і болотною рослинністю, чагарниками і малоцінними деревними насадженнями. Вона має зручне розташування біля житлових будинків, зручний транспортний зв’язок, різноманітний рельєф.

Сучасний стан території парку “Кадетський гай”

З квітня 2019 року Київська міська рада ухвалила рішення присвоїти території статус парку і визначила його межі. Загальна площа земельної ділянки становить 4,435743 га. Територія парку потребує рекультивації земель та заходів, направлених на покращення дорожньо-транспортної мережі та введення природно-охоронного режиму.

Несприятливими фізико-географічними процесами, які спостерігаються на території,  є високий рівень ґрунтових  вод, боротьба з якими здійснюється шляхом насадження дерев, безвідвальної обробки  ґрунту, боронуванням, закріпленням ярів. З західної частини парк межує з територією підприємств та організацій,  з північно-західної частини – з житловою забудовою. Південна частина межує з ділянкою, відведеною під забудову житла,  зі сходу – продовження рекреаційної зони, а саме – Совські ставки. Парк має рельєф з невеликими пагорбами, зі значними ухилами, розсіченими ярами, балками, що робить його цікавим для архітектурних рішень. Парк – це відкрита екологічна система, яка забезпечує безпосередній контакт жителів міста з природою.  Ця територія може використовуватися для розташування паркової зони в міському середовищі.

Нами розроблено проєктні пропозиції  грально-розважального комплексу в парковій зоні “Кадетський Гай”  в історичній стилізації елементів паркової архітектури з використанням “кадетської” тематики. Метою створення грально-розважального комплексу є підвищення популярності парку “Кадетський Гай” для щоденного відвідування протягом всього року, збереження та відновлення зелених насаджень у парку, підтримка та розвиток автентичної екосистеми. Проєктні пропозиції розроблені з урахуванням інтересів усіх верств населення: людей різних соціальних груп, для дорослих, дітей та підлітків, для тих, хто любить активний відпочинок, спорт та просто прогулянки на природі. Передбачається, що відновлена паркова зона буде місцем відпочинку для жителів Києва та сімей з прилеглих житлових осередків, а саме нової забудови ЖК “Медовий”, що незабаром повинен з'явитися біля ділянки проєктування.

Проєктна пропозиція генерального плану дитячого грально-розважального комплексу в парковій зоні “Кадетський гай”

Паркове середовище має поєднувати в собі природне середовище з об’єктами, які призначаються для відпочинку та розваг населення, які задовольнили би потреби людей в заняттях спортом, сімейних прогулянках, спілкуванні. Варто звернути увагу на зелений фонд парку – передбачити цікаві ландшафтні та флористичні рішення. Парк “Кадетський Гай” повинен стати популярною зеленою зоною для жителів Солом’янського району міста Києва, яка буде забезпечувати рекреаційні потреби населення.

Проєктом передбачається діяльність в наступних функціональних напрямах:

• вхідна зона;

• дитяча грально-розважальна зона (площадки для дітей ясельного віку (0-3 р.), для дітей дошкільного віку (3-6 р.), для дітей шкільного віку (6-12 р.), для дітей старшого шкільного віку (12-17 р.);

• зона тихого відпочинку (альтанки, штучна водойма);

• культурно-розважальна зона (включає в себе амфітеатр на 75 місць та зелений лабіринт);

• спортивна зона (включає в себе футбольне та баскетбольне поля, площадку з турніками та тренажерами);

• зона кафе на 50 місць (включає в себе територію навколо кафе, господарську частину кафе);

• господарська зона (приміщення обслуговування парку, склад інвентарю);

• ландшафтно-рекреаційна та зелена зона.

Функціональні зони розташовані компактно, представляють безперешкодний доступ від однієї зони до іншої, та не перешкоджають одна одній.

Для маломобільних груп населення передбачені спеціальні кабінки з біотуалетами, пандуси по всій території парку, на вході та виході, до амфітеатру та кафе, атракціонів та дитячих майданчиків.

Функціональні напрями проєкту паркової зони “Кадетський гай”

Дитячі майданчики стилізовані під воєнну тематику і включають в себе атракціони для різної вікової категорії: пісочниці, гойдалки, каруселі, панелі для лазіння, ліани, хатки, буми для вправ на рівновагу. Для дітей старшого віку створено скейт-майданчик з місцями для глядачів та медичним пунктом, стилізованим під камуфляж.  Дитячі майданчики мають особливе покриття з каучукових плиток, що запобігає травматизму дітей. Всі чотири майданчики є інклюзивними з обладнанням, що пристосоване також для дітей з особливими потребами, та маломобільних груп.

Зелений лабіринт створений з насаджень чагарників: туя західна Brabant та туя SmaragdНа вході в парк спроєктовано невелике приміщення каси. Лабіринт роззрахований також для гри в Paintball. По всій його території поставлені дерев’яні вишки для спостереження. У цій зоні розміщено тир із колекцією вогнепальної зброї та атрибутів кадетів.

 Зона тихого відпочинку та прогулянок розташована в нижній частині парку, віддалена від дороги, дитячих та спортивних майданчиків, щоб люди змогли повністю зануритись у природну тишу і з’єднатись з навколишнім середовищем. Ця зона включає в себе альтанки з столиками та лавами, у вечірній і нічний час вони автоматично освітлюються, штучну водойму з невеликим пірсом та зону з газоном для занять з йоги.

Проєкт парку передбачає кафе-музей на 50 місць для всіх категорій відвідувачів – для сімей з дітьми та маломобільних груп населення. В інтерєрі кафе дотримано військову тематику.

На території парку передбачені стилізовані малі архітектурні форми у тематиці Кадетського гаю.  В центральній частині парку поставлено гармату з ядрами. Вздовж алеї розміщені протитанкові їжаки для ознайомлення з їх призначенням. Поряд з кафе-музеєм розміщено фонтан, посередині якого памятник – троє молодих кадетів у військовій формі.

Перспективні зображення проєкту паркової зони “Кадетський гай”

Спираючись на концепцію створення тематичного  грально-розважального комплексу в парковій зоні  запропоновано проєкт, в якому виділені зони відпочинку, спорту та розваг для дітей та дорослих. Зважаючи на те, що “Кадетський гай” – історична назва парку, то всі дитячі майданчики, головна площа і кафе виконані у воєнно-історичній стилістиці.  

Відпочинок у тематичному парку поєднує в собі розважальну і пізнавальну функції, що більш зацікавлює відвідувачів парку.

Материал подготовлен в рамках Проекта "Юн-Пресс-KV"

КиевVласть

Осадча Марта, студентка Національного авіаційного університету, лауреат конкурсу “Журналістське розслідування/дослідження “Київ крізь призму журналістики”

Теги: новости киева, парк, проект, юн-пресс, кадетский гай

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій