понедельник, 17 июня 2019 г.

“Говорю із 41-го…”

“Говорю із 41-го…”

До дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні в Національному музеї історії України у Другій світовій війні відбулася презентація спецпроекту "Говорю з 1941-го…". Понад 1200 послань з фронту, що були вивезені нацистами з окупованого Кам’янця-Подільського до Відня повернулися на Батьківщину лише через 70 років. Наразі більшість з них знаходиться в музеї,  а деякі навіть потрапили до адресатів.

Матеріал створено в рамках Проекту “Юн-Пресс-KV”    

Наукові співробітники й екскурсоводи музею записали аудіо-версії 37 листів з колекції "Непрочитані листи 1941-го". Кожен відвідувач музею мав змогу почути переживання бійців, які влітку 1941 року, стали на захист своєї країни. Почуття й переживання, які вони посилали до своїх близьких.

"Зазвичай у цей день відбуваються тематичні заходи та зустрічі, але впродовж останніх років, коли війна триває на сході України, ми відчули потребу в тому, щоб в цього дня розповідати не про бойові дії, наступи, операції, а про людей, які дізналися, що на територію їхньої країни напали вороги. Адже це життєві історії, людські відчуття й почуття і вони нам сьогодні дуже близькі, через понад 70 років",- розповідає заступник генерального директора музею Людмила Гринчук,- “Що вони відчували?”, “Як вони бачили майбутнє?”, “Чи були готові до того, що сталося?” - такі питання часто задають відвідувачі. Але ми не були в той час, ми знаємо лише зі спогадів, та найяскравішим переломом свідомості й сигналом пам’яті є листи. Тому ми  вирішили звернулися до нашої унікальної колекції листів за  червень липень 1941 року. Результатом став спецпроект, який має назву "Говорю з 41-го…".

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Особливістю колекції "Непрочитані листи 1941-го" є те, що 7 років тому, згідно реставраційних процесів, матеріали було повернуто до України з Австрії, як колишній трофей, вивезений нацистами до Технічного музею, де зберігалася колекція - 1215 конвертів з листами. У одній із знайдених  записок нациста другові була вказівка: "Ти цю колекцію не розпорошуй. Ми з тобою будемо вивчати настрої радянських людей у перші дні війни…". Саме ці настрої  зберігалися в Австрії понад 70 років.

Як повідомляє Надія Олександрівна Столярчук, людина, яка прийняла унікальну колекцію в 2010 році, ніхто спочатку не міг прочитати написане, навіть якби і одразу розкрили конверти. Адже більшість листів була від мешканців Західної України, які в ті часи були здебільшого малограмотними. Тому науковцям було дуже важко працювати, щоб знайти основну думку кожного листа.

"Коли ми взяли заклеєний пакет і прочитали записку, в якій написано "не розпорошувати конверти", відчуття неможливо було описати словами! Здавалося, що ці конверти самі відкриваються і просять: "Прочитайте нас, віддайте нас нашим дітям, дружинам і онукам, поверніть нас туди, куди ми писались!". Наше завдання полягало в тому, щоб діти тих солдат, яким на сьогодні 60-70 років, могли отримати батькові слова. Тому наш колектив шукає родичів бійців і відправляє лист з минулого, а іноді виїжджає та вручає його особисто.  Вже знайдено 616 родин і вручено 616 листів",- ділиться Надія Олександрівна.

До пошуку родин активно долучаються місцеві органи влади, краєзнавці, засоби масової інформації. Лише за останній час спільно з журналістами ТСН телеканалу "1+1" на Хмельниччині було вручено сім листів, з журналістами телеканалу "24" в Ірпені вручено онучці лист від Титарчука Василя Прокоповича, який загинув у боях на польській землі.

"…Не усіх на війні вбивають", – заспокоював 28-річний Василь дружину. Просив не журитися, доглядати дітей, не сидіти без хліба. Днями знайдено доньку Хайма Гейхмана, яка проживає в Ізраїлі. Автор листа зник безвісти 1944 року.

- Ми робимо копії, які не можливо відрізнити від справжніх. І от такі муляжі відправляються із супровідними записками, щоб людина зрозуміла, відкривши поштову скриньку, що вона отримала. На основі цих листів  ми видали наукове видання "Непрочитані листи 41-го.

- По-перше, було цікаво дізнатися, що хтось зберігав живу історію на папері у Відні і як вона потім повернулися, - поділилася своїми емоціями  науковий співробітник музею Ганна Тарасенко, яка разом із колегами  плідно працювала над пошуками адресатів і записала аудіо-версії листів, які жінки відправляли на фронт своїм чоловікам і синам,-Але емоційний стан дуже важкий, потрібно здолати в собі біль і розуміння того, що людина писала у відчаї. І недосказаність виникла в серці, тому що треба було завершити процес, доставити листи, та є момент етичного характеру: чи можна читати листи людини, яка писала особисте? Саме цей переломний момент був найтяжчим для мене, але оскільки робота проводиться в музеї й наша команда має дослідити минуле та обов’язково донести його відвідувачам, було вирішено розкрити багатолітні почуття на папері. Спілкування з листами - це неймовірна річ, адже розумієш багато аспектів і тих проблем, з якими сьогодні ми не стикаємося: ті почуття, стан людини, навіть побут."

Оглядаючи експозицію, відвідувачі музею вслухалися в аудіозаписи листів, й на їхніх очах часто бриніли сльози. 68-річна киянка Оксана Прилипко щороку 22 червня приходить до музею. Найбільше її вразило те, що листи прочитали саме молоді люди. Через їхні голоси поєдналося минуле й сьогодення. "Я слухала ці листи 41-го, а у мене перед очима були сучасні захисники на Сході України", – поділилася жінка.  Отець Петро, настоятель церкви Святої Трійці з Тернопільщини, завітав до музею разом із вихованцями недільної школи. "Почуті листи допомагають відкрити душу…", – сказав священик.

14-річний Олексій прийшов до музею сам. "Відразу впадає в очі, що люди навіть під загрозою власного життя в першу чергу думають про рідних, турбуються про них", – написав у книзі відгуків юнак.

Надалі триватимуть пошуки родин, яким адресувались листи. А проект " Говорю з 1941-го…" планується проводити кожного року 22 червня до дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні.

Матеріал створено в рамках Проекту “Юн-Пресс-KV”   

КиевVласть

Олександра Кабачок, десятикласниця

Теги: новости киева, война, музей, память, юнпресс

понедельник, 17 июня 2019 г.
11:11
На одном из кладбищ левого берега Киева планируют построить колумбарную стену
10:02
Станция киевского метро “Олимпийская” закрыта на вход и выход из-за звонка о минировании
09:06
Из-за пожара из дома на Лесном массиве в Киеве пришлось эвакуировать 12 человек (фото, видео)
07:15
Плановые отключения электроэнергии в Киевской области 17 июня 2019 года (полный список населенных пунктов)
07:00
Погода в Киеве и Киевской области: 17 июня 2019
воскресенье, 16 июня 2019 г.
18:01
Семнадцатая мини-скульптура проекта “Шукай” появилась в Киеве
17:09
Польский авиаперевозчик рассматривает возможность запуска рейса Киев - Лодзь
16:14
В результате ДТП на Столичном шоссе в Киеве погибла девушка (фото, видео)
15:02
Полиция назвала вероятную причину мощного взрыва на улице Тургеневской в Киеве
14:07
Власти Киева намерены восстановить русло реки Лыбедь и реконструировать гидротехнические сооружения
13:04
Эксперты и общественность выбрали мурал, который появится на стене ЧАЭС
12:03
Сегодня, 16 июня, возможны изменения в работе столичного метро из-за концерта группы KISS на НСК “Олимпийский”
11:03
МАУ запустила прямой авиарейс между Киевом и курортным турецким Измиром
10:05
ТРЦ Gulliver дарит билеты на концерт группы Disturbed
09:01
На улице Тургеневской в Киеве мощный взрыв неизвестного происхождения разрушил 3 гаража (фото, видео)
07:15
Плановые отключения электроэнергии в Киевской области 16 июня 2019 года (полный список населенных пунктов)
Календарь событий