Як статистика допомагає Нацполіції виглядати ефективною
Кожного тижня Нацполіція звітує громадянам по вилучення сотен та тисяч одиниць зброї та боєприпасів. Статистика виглядає страшною. Може скластись враження, що у нас, якби не поліція, вже було б “як у Сомалі” – діти бігали б з автоматами Калашникова, а гранатомет “стояв би в кожній хаті”. Але насправді все не так – поліція просто грається з цифрами.
Рецепт із залякування населення та демонстрації роботи поліції в кращому світлі досить простий: треба просто звести в один рядок статистики різні речі – зброю та боєприпаси. Тому давайте подивимось дещо далі заголовків від прес-служби поліції.
Візьмемо для прикладу статистику від поліції Київської області за 2019 рік. Але аналогічна ситуація як у Києві, так і в Україні в цілому.
Правоохоронцями в 2019 році було "вилучено з незаконного обігу зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин” 12 936 одиниць. Страшно звучить, чи не так? Але не поспішайте ховатись у льох.
З них 11 875 – це набої. Майже 92%. Залишається трохи більше тисячі. Все одно багато? Давайте розбиратись далі.
За рік на Київщині вилучили:
-
автоматичної зброї – 8 одиниць;
-
кулемет – 1 одиниця;
-
пістолетів та револьверів – 141 одиниця;
-
обрізів – 4 одиниці;
-
карабінів – 34 одиниці;
-
травматичної зброї – 68 одиниць;
-
гранат - 126;
-
гранатометів – 9;
-
саморобної зброї – 9;
-
вибухових пристроїв – 16 одиниць.
Все це, нагадаю, на 1,8 млн населення Київщини. Чи багато це, чи є такі цифри свідченням ефективної роботи поліціянтів – вирішуйте самі.
Але не забувайте, що у найгучнішій справі з участю співробітників поліції Київщини, вбивством 5-річного Кирила Тлявова, зброя досі не знайдена. Ось це і треба було б розглядати як маркер ефективності роботи силовиків, хоча справу веде не поліція, а ДБР.
Постає друге питання – чи вірити цифрам від нацполіції? Пам'ятаєте, як слідчих спіймали на підкиданні набоїв бізнесмену? Тоді невинного громадянина врятувала відеокамера, яку не помітили так звані правоохоронці. І це не поодинокий випадок, коли працівників поліції підозрюють у підкиданні зброї. А ще можна пригадати чисельні випадки, коли працівників поліції ловили на продажі чи зберіганні зброї. Один такий випадок у Києві закінчився підірваною машиною СБУ та втечею поліцейського.
Читайте: ЧП на “Лесной” в Киеве: Полицейский бросил гранаты в СБУшников
Скільки з вилучених набоїв справді зберігались у зловмисників – невідомо. На відміну від зброї, відслідкувати патрон неможливо. А от підкинути його дуже просто. І важко бути впевненим, що поліцейські не вдаються до цього, щоб "закріпити" того, кого вони вважають за потрібне.
І останнє. Стаття 263 Кримінального кодексу є щонайменше спірною, бо карає за “незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами” в той час, коли не існує закону про зброю, і суд вже приймав через це рішення на користь обвинуваченого.
Хоча МВС і вважає, що прикрило собі тили за допомогою Верховного суда, котрий вирішив, що поняття “закон” має розширене тлумачення і включає в себе законодавство у цілому, давайте просто уявимо собі, що всі ті, кого засудили за цією статтею, звернуться до ЄСПЛ. А там вони мають всі шанси виграти справу проти держави Україна. І держава, тобто ми з вами, буде сплачувати їм немалі гроші – по кілька тисяч євро кожному.
Олександр Кравченко, журналіст КиевVласть