Влада не змогла “реформувати” сільську медицину або куди зникли мільярди бюджетних коштів
Влада постійно заявляє про те, що медицина врешті стає доступною і по-справжньому безкоштовною. Особливо часто на парламентському телеканалі “Рада” можна почути про майбутні успіхи розбудови медицини на селі – єдине, що мешканці сільської місцини цього не відчули.
Все частіше до мене звертаються мої земляки, які просять про допомогу – ФАПи фактично розвалюються, ремонтів немає, не те, що будуються нові. І люди просто диву даються, коли дізнаються – що гроші на це держава виділила чималі. Тільки куди вони ділися і чому не використалися ефективно – велике запитання до влади.
Влітку минулого року за особистою участю президента Порошенка влада ініціювала Програму “Сільська медицина”. На неї планували за три роки витратити понад 14 млрд грн. За них мали побудувати 2528 нових амбулаторій, модернізувати 1864 існуючі амбулаторії, 13 205 ФАПів та 476 ЦПМСД, а також зробити ще багато чого корисного для комплексного розвитку сільської медицини.
До сьогодні грандіозні плани залишаються тільки на папері. Замість створення системи сільської медицини, влада побудувала лише декілька “годівничок” для окремих чиновників.
На 2017 рік виділили 4 млрд грн. Жодної амбулаторії тоді не побудували. Провал з реалізацією президентської Програми був такий гучний, що президент влітку вдався до прямого підлогу – під виглядом початку реалізації своєї Програми розвитку сільської медицини, він відкрив зовсім іншу амбулаторію, яку побудували за рахунок благодійної допомоги Франції.
Потім дав пряме доручення до кінця цього року побудувати близько 500 сільських амбулаторії. Для його реалізації, у другому році виконання Програми, Кабмін виділив майже 3 млрд грн на будівництво 512 амбулаторій в усій країні.
Рік завершився. Замість побудови понад 500 амбулаторій, розпочали будівництво 38 (!) амбулаторій, а на кінець року повністю збудували лише три.
При цьому за 2017-2108 роки на Програму “Сільська медицина” (будівництво амбулаторій та закупівля автомобілів для лікарів) витратили 5 млрд грн. За них збудували лише 3 амбулаторії!
На 2019, останній рік президентської Програми планують виділити 1 млрд грн. На нього, можливо, вдасться добудувати ще декілька з запланованих амбулаторій. При цьому не забуваючи покласти наші з вами бюджетні кошти собі у кишеню через створення корупційних схем.
Чинна влада доказала – вона нездатна провести реформи навіть коли є гроші. Бо реальні зміни у галузі робляться не через гарну картинку на екрані. Вони обговорюються з усіма сторонами процесу – пацієнтами, лікарями, потім плануються і втілюються у життя. І впевнений, саме таким чином скоро відбуватиметься трансформація всієї системи охорони здоров’я – вже за нової влади.
Читайте: З 1 січня трансплантації в Україні зупиняться через МОЗ
Валерий Дубиль, народный депутат Украины, фракция “Батькивщина”