пятница, 7 августа 2020 г.
Вибори президента України: закон про зброю

Вибори президента України: закон про зброю

Олександр Кравченко

Журналіст КиевVласть

В Україні на 28 році незалежності немає закона про зброю. Обіг зброї та боєприпасів регулюється наказом МВС, котрий не є законом. Але тисячі людей в Україні засуджені за ст. 263 Кримінального кодексу “Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами”.

Тобто закону немає, а незаконне поводження є. І ця стаття є дуже популярною серед правоохоронців, котрим зручно підкинути затриманому патрон та погрожувати йому серйозним терміном ув`язнення.

Проте питання має значно більший масштаб, аніж навіть долі тисяч незаконно засуджених громадян України. Бо наявність адекватного сьогоденній ситуації закона про зброю є питанням безпеки мільйонів українців.  

Про те, що громадян України непокоїть питання самозахисту, зокрема за допомогою зброї, говорить той факт, що саме петиція з назвою “Законодавчо затвердити право громадян України на захист” першою набрала необхідні 25 тисяч підписів на сайті петицій до президента України. Сталось це ще на початку осені 2015 року.

Що ж кандидати в президенти думають з приводу закону про зброю та право громадян на захист.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Роман Безсмертний в своїй програмі пише про прийняття закону про зброю та створення системи територіальної оборони.

Ольга Богомолець не згадує про необхідність прийняття закону про зброю.

Юрій Бойко також нічого не пише про цей закон.

Олександр Вілкул не піднімає тему цивільної зброї та самозахисту в своїй програмі.

Анатолій Гриценко декларує, що не буде нелегальної зброї, натомість вона буде легалізована і взята на облік. При цьому політик не згадує, що зараз зброя також легалізована та обліковується.

Володимир Зеленський нічого не пише про зброю чи самозахист.

Руслан Кошулинський прямо пише про необхідність ухвалити закон “Про цивільну зброю і боєприпаси”.

Олег Ляшко не піднімає тему закону про зброю в своїй програмі.

Петро Порошенко проігнорував закон про зброю в своїй програмі.

Андрій Садовий промовчав у своїй програмі з приводу закон про зброю.

Юлія Тимошенко нічого не написала в програмі на тему права громадян на самозахист та закону про зброю.

Цікаво, що й досі у Верховній Раді понад чотири роки припадає пилом законопроект №1135-1 “Про цивільну зброю і боєприпаси” від 10 грудня 2014 року.

Серед авторів цього законопроекту можна побачити, зокрема:

  • Нинішнього кандидата в президенти Олега Ляшка та декількох його однопартійців-радикалів;

  • Андрія Іллєнка та Юрія Левченка - членів ВО “Свобода”, котре висунуло кандидатом в президенти Руслана Кошулинського.

Спікер ВР Андрій Парубій та колишній журналіст Сергій Висоцький, обрані за списком “Народного фронту”, також присутні серед авторів законопроекту. Доречі, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, котрий виступає проти закона про зброю, потрапив до уряду Арсенія Яценюка, а зараз до уряду Володимира Гройсмана за квотою “Народного фронту”.

Також у ВР понад чотири роки лежить законопроект №1135 “Про вогнепальну зброю цивільного призначення” від 1 грудня 2014 року, котрий вніс народний депутат Сергій Каплін (фракція “Блок Петра Порошенка”), який також балотується на посаду президента. Але жодної згадки про право на зброю чи самозахист в його програмі знайти не вдалось.

Якщо ж подивитись на висловлювання кандидатів в медіа, можна побачити наступне.

Роман Безсмертний з питання самозахисту та зброї заявляв: “На паркані напис “Злий собака”. Я за те, щоб там також було “У господаря зброя”. Це стримує від агресії. Нам необхідно запровадити цивілізований обіг зброї, в іншому випадку невідомо куди вона буде стріляти”.

Навесні 2014 року Ольга Богомолець в інтерв`ю “Радіо Свобода” сказала: “Я вірю в український народ і абсолютно розумію, що в Ізраїлі і в Швейцарії люди абсолютно нормально носять зброю і там це ніяк не збільшує ризик вбивств і злочинності. Це є можливість самозахисту і самоусвідомлення своєї відповідальності”.

А взимку цього року кандидатка в президенти написала: “Упевнена, наші громадяни гідні того, аби й особисто нести відповідальність за власну безпеку. Розмови про легалізацію короткоствольної вогнепальної зброї (пістолети та револьвери) активно посилилися ще у 2014 році…  Але цей крок ще не зроблено. Я вважаю, що даремне, бо переконана: ми мусимо дати шанс українцям не тільки легально володіти зброєю для захисту свого життя і здоров'я, а й – що надзвичайно важливо! – навчити їх користуватися нею”.

Юрій Бойко з приводу зброї висловився однозначно:  “Я думаю, що ми не готові до легалізації зброї, суспільство і без того сьогодні в напруженому стані. ... І ми повинні будемо викупати зброю у людей, давати нормальні гроші... У нас на руках, за різними оцінками, 2-5 млн одиниць нарізної зброї, незареєстрованої, і це проблема, яку доведеться вирішувати”.

Олександр Вілкул на своїй сторінці у Facebook написав, що виступає за посилення відповідальності за незаконне поводження зі зброєю. У жовтні 2018 року він заявив, що виступає категорично проти легалізації зброї: “Якщо буде легалізація зброї, ... то це будуть великі трагедії, коли будуть і по п`яній справі, коли будуть і під час конфліктів, коли будуть і під час психічних розладів цією зброєю користуватись”.

Анатолій Гриценко майже одразу після Майдану казав, що ”треба легалізувати наявну у громадян вогнепальну зброю, з відповідною її реєстрацією і наданням офіційних дозволів громадянам...Наступним кроком держава має узаконити право громадян на володіння вогнепальною зброєю”.

Олег Ляшко у жовтні 2016 року в інтерв'ю сказав: “Я вважаю, що треба легалізувати зброю і дати можливість українцям себе захищати. Звичайно, за умови суворого контролю за легальною зброєю і видачею дозволів. Упевнений, що це приведе до зниження рівня злочинності, особливо пов'язаної з насильством (а сьогодні в загальній структурі таких злочинів 70%). Злодій не раз задумається, а чи нападати на озброєного добропорядного громадянина”.

А восени 2017 року майбутній кандидат в президенти заявив наступне: "Бандит собі зброю завжди знайде, а чесна людина повинна мати право захиститись. Тому я за легалізацію вогнепальної зброї і одночасне посилення відповідальності за нелегальне використання зброї".

Найбільш, мабуть, відома цитата Петра Порошенка з приводу зброї звучить наступним чином: "Я дуже ретельно вивчив соціологічні дослідження, і можу наголосити на тому, що лише 11% українців підтримують вільне володіння зброєю. 82% українців проти цього. Безумовно, моя точка зору співпадає з точкою зору 82% українців".

Цікаво, що президент сказав це невдовзі після того, як петиція про право громадян на захист стала першою, котра набрала 25 тис. голосів. Можливо, саме ці 11% відсотків громадян могли б дати Петру Порошенко перемогу на виборах?

Крім того, в ефірі свого ж “5 каналу” 4 квітня 2015 року Петро Порошенко заявив наступне: “Навіть наявність пістолета чи автомата, якщо на тебе здійснюється збройний напад, тебе не захистить”.

Андрій Садовий в інтерв`ю розповів: “Коли сьогодні з'являється море різних парамілітарних структур і коли бандити мають зброю, яку хочуть, а прості люди себе не мають чим захистити, тоді є питання: як батько має захищати своїх дітей?”.

Водночас Садовий вважає, що цю тему необхідно винести на широке обговорення у суспільстві і, можливо провести з цього приводу загальноукраїнський референдум.

Юлія Тимошенко в 2015 році заявила, що “ми дуже-дуже віруюча нація, ми нація спокійна, неагресивна, ми завжди жили в мирі і спокої, то безумовно, нам зброя ментально не наша, тобто нам її не можна, чесно кажучи брати не тому, що ми проти того щоб захищатися, а тому що ми християни, ми віруючі люди, ми спокійні люди, ми даримо любов а не агресію. І тому, безумовно, для нашої країни цей закон важкий”.

Водночас Тимошенко сказала, що треба вивчати іноземний досвід, і думати про те, як людям захищатись. При цьому кандидатка вважає, що питання закону про зброю треба вирішувати на загальнонаціональному референдумі.

Отже, підбиваючи підсумки, ми побачимо, що в своїх програмах право громадян на захист зі зброєю підтримали лише Роман Безсмертний та Руслан Кошулинський. Інші кандидати в програмах вирішили не згадувати про це право.

Втім, є кандидати, котрі в медіа згадували про право громадян на зброю та захист: Ольга Богомолець, Анатолій Гриценко, Олег Ляшко, Андрій Садовий.

Петра Порошенка та Юлію Тимошенко складно віднести до симпатиків закона про зброю. Вони скоріш виступають за існуючу систему, коли правоохоронні органи мали б забезпечувати захист громадян від злочинців. Як вони це роблять, ми бачимо на чисельних прикладах - від Стерненка до Гандзюк.

Окремо слід підкреслити позицію Юрія Бойка та Олександра Вілкула. Вони досить однозначно виступають проти права громадян на зброю та самозахист, хоча в програмах про це просто мовчать.

Закони в Україні приймає Верховна Рада. Але президент є суб`єктом законодавчої ініціативи - і може подавати законопроекти, навіть про захист та зброю. Тим більше в ситуації, коли тисячі громадян, гарантом прав котрих він виступає згідно з Конституцією, засуджені за статтею, котра карає за порушення закону, котрого нема.

Читайте:

Вибори президента України: податок на виведений капітал

Вибори президента України: ринок землі

Чому я проголосую “за”: аналізуємо програми кандидатів в президенти

Олександр Кравченко, журналіст КиевVласть

KиевVласть

Теги: новости киева, новости украины, выборы президента украины, анализ предвыборных программ, закон про оружие

пятница, 7 августа 2020 г.
14:38
Хроники коронавируса в Украине: обновляется
14:46
СБУ задержала в Киеве подозреваемого в организации наркотрафика (фото, видео)
14:24
В “Киевхлебе” зарегистрировали вспышку COVID-19
14:05
Реформа партизації ображає виборця, - Сабій
13:49
Инвесторы “Аркады”обратились к Зеленской за содействием в возобновлении строительства трех жилых массивов
13:41
Президент подписал закон о взимании авиационного сбора с пассажиров и грузов
13:25
В KAN рассказали о благоустройстве ЖК “Файна Таун”
13:02
За сутки в Киеве диагностировали 186 новых носителей COVID-19
12:44
КОГА распределила 4 миллиона субвенций на жилье семьям АТО
12:21
Столичную власть попросили выкупить у Ощадбанка землю в Днепровском районе для общественных нужд
12:07
Аэропорт “Борисполь” до конца года планирует уволить более четверти сотрудников
11:45
В 75 домах Киева отремонтируют лифты (адреса)
11:26
На Киевщине поймали на взятке налоговика
11:04
Очередной антирекорд по выявленным носителям коронавируса зафиксирован в Украине
10:44
102 награды в честь Дня строителя
10:24
На Киевщине реализован еще один проект Общественного бюджета (видео)
Календарь событий