п'ятниця, 22 листопада 2024 г.
Шлюбний договір заради майбутнього

Шлюбний договір заради майбутнього

Ольга Терещенко

Юрист-міжнародник

Класичний твір Л. Толстого починється з виразу “Счастливі сімї счасливі однаково, а не счастливі – кожен по своєму”. Чим же відрізняються такі сімї і як створити міцну родину? Чи можна законодавчо сприяти тривалому шлюбу?

На сьогодні ці питання дуже актуальні для нашої держави. Зараз статистика розлучень складає близько 61% від укладанних шлюбів за рік, тобто розпадається більш як половина пар і це найвищий показник у Європі. Крім того, 10% укладених шлюбів розривають протягом першого року і лише одна з трьох пар не розлучається. Більше того, розлучення тягне за собою певні негативні наслідки. Зростає кількість матерів-одиначок - у 90% випадків діти залишаються жити з матір’ю. Висока народжуваність поза шлюбом - кожна 5 дитина.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Так, змусити кохати ми не можемо, але застрахувати себе від небажаного поділу майна, зайвих витрат, а головне вберегти свою психіку та майбутніх поколінь досить реально. Це питання опосередковано відноситься до компетенції сімейного права. Сімейний кодекс України, який набув чинності 1 січня 2004 року, визначає засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов'язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов'язків батьків і дітей. Зокрема, глава 10 визначає компетенцію шлубного договору.

Практика укладання шлюбних договорів в Україні досить низька. У 2004 році (з набранням чинності Сімейним кодексом) в країні було укладено 476 шлюбних договорів, у 2005 році – 687, у 2006 році – 917, у 2007 році – 1263, у 2008 році – 1029, у 2009 році – 942, у 2010 році – 1037, у 2011 році – 1341, 2012 році – 1357. За останні 7 років ця цифра суттєво не збільшилась – звітує Мінюст, оскільки відсутня шлюбно-договірна культура.

Поява шлюбного договору сягає часів Вавілону, стародавнього Єгипту, Риму. Основна функція шлюбного договору в тайському праві - захист особистого майна, управління сімейною власністю. Є країни, в яких взагалі заборонено укладання шлюбного договору - Аргетина, Болівія, Румунія, Куба. А в Бразилії, Колумбії, Японії, Португалії, Венесуеллі може бути лише до реєстрації шлюбу.

Досвід іноземних держав передує нашому. Інститут шлюбного контракту з’явився в Україні у 1992 році з внесенням доповнень до Кодексу про шлюб та сім’ю. Шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки. Сторони можуть домовитися про можливий порядок поділу майна, у тому числі і в разі розірвання шлюбу тощо. Шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми.

Сім'я створюється на підставі шлюбу. Жінка та чоловік мають рівні права і обов'язки у сімейних відносинах, шлюбі та сім'ї. Статтею 21 Сімейного кодексу України визначено, що шлюб - це сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану, він ґрунтується на вільній згоді, є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя.

Шлюбний договір укладається у письмовій формі і обовязково нотаріально посвідчується. Якщо шлюбний договір укладено до реєстрації шлюбу, він набирає чинності у день реєстрації шлюбу. Якщо шлюбний договір укладено подружжям, він набирає чинності у день його нотаріального посвідчення. У шлюбному договорі може бути встановлено загальний строк його дії, а також строки тривалості окремих прав та обов'язків, може бути встановлена чинність договору або окремих його умов і після припинення шлюбу. Одностороння відмова від шлюбного договору не допускається.

Активне використання шлюбного договору, як механізму захисту майнових прав, буде позитивно впливати на стосунки подружжя, економічного стану та розвитку держави. Адже шлюбний договір спонукаючи, до відвертості, може вберегти сторони від марних сподівань, прихованих мотивів. Питання існування міцної родини – основні для успішної держави. Буде міцна родина – буде й міцна держава.

Читайте: Юриспруденція – терновий чи лавровий вінок для України?

Ольга Терещенко, юрист-міжнародникзаступник директора коледжу ПНЗ “Університет Сучасних знань”

KиевVласть

Теги: новости украины, статистика, брак, развод, брачный договор, семейное право

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.