вторник, 20 августа 2019 г.
Шлюбний договір заради майбутнього

Шлюбний договір заради майбутнього

Ольга Терещенко

Юрист-міжнародник

Класичний твір Л. Толстого починється з виразу “Счастливі сімї счасливі однаково, а не счастливі – кожен по своєму”. Чим же відрізняються такі сімї і як створити міцну родину? Чи можна законодавчо сприяти тривалому шлюбу?

На сьогодні ці питання дуже актуальні для нашої держави. Зараз статистика розлучень складає близько 61% від укладанних шлюбів за рік, тобто розпадається більш як половина пар і це найвищий показник у Європі. Крім того, 10% укладених шлюбів розривають протягом першого року і лише одна з трьох пар не розлучається. Більше того, розлучення тягне за собою певні негативні наслідки. Зростає кількість матерів-одиначок - у 90% випадків діти залишаються жити з матір’ю. Висока народжуваність поза шлюбом - кожна 5 дитина.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Так, змусити кохати ми не можемо, але застрахувати себе від небажаного поділу майна, зайвих витрат, а головне вберегти свою психіку та майбутніх поколінь досить реально. Це питання опосередковано відноситься до компетенції сімейного права. Сімейний кодекс України, який набув чинності 1 січня 2004 року, визначає засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов'язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов'язків батьків і дітей. Зокрема, глава 10 визначає компетенцію шлубного договору.

Практика укладання шлюбних договорів в Україні досить низька. У 2004 році (з набранням чинності Сімейним кодексом) в країні було укладено 476 шлюбних договорів, у 2005 році – 687, у 2006 році – 917, у 2007 році – 1263, у 2008 році – 1029, у 2009 році – 942, у 2010 році – 1037, у 2011 році – 1341, 2012 році – 1357. За останні 7 років ця цифра суттєво не збільшилась – звітує Мінюст, оскільки відсутня шлюбно-договірна культура.

Поява шлюбного договору сягає часів Вавілону, стародавнього Єгипту, Риму. Основна функція шлюбного договору в тайському праві - захист особистого майна, управління сімейною власністю. Є країни, в яких взагалі заборонено укладання шлюбного договору - Аргетина, Болівія, Румунія, Куба. А в Бразилії, Колумбії, Японії, Португалії, Венесуеллі може бути лише до реєстрації шлюбу.

Досвід іноземних держав передує нашому. Інститут шлюбного контракту з’явився в Україні у 1992 році з внесенням доповнень до Кодексу про шлюб та сім’ю. Шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки. Сторони можуть домовитися про можливий порядок поділу майна, у тому числі і в разі розірвання шлюбу тощо. Шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми.

Сім'я створюється на підставі шлюбу. Жінка та чоловік мають рівні права і обов'язки у сімейних відносинах, шлюбі та сім'ї. Статтею 21 Сімейного кодексу України визначено, що шлюб - це сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану, він ґрунтується на вільній згоді, є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя.

Шлюбний договір укладається у письмовій формі і обовязково нотаріально посвідчується. Якщо шлюбний договір укладено до реєстрації шлюбу, він набирає чинності у день реєстрації шлюбу. Якщо шлюбний договір укладено подружжям, він набирає чинності у день його нотаріального посвідчення. У шлюбному договорі може бути встановлено загальний строк його дії, а також строки тривалості окремих прав та обов'язків, може бути встановлена чинність договору або окремих його умов і після припинення шлюбу. Одностороння відмова від шлюбного договору не допускається.

Активне використання шлюбного договору, як механізму захисту майнових прав, буде позитивно впливати на стосунки подружжя, економічного стану та розвитку держави. Адже шлюбний договір спонукаючи, до відвертості, може вберегти сторони від марних сподівань, прихованих мотивів. Питання існування міцної родини – основні для успішної держави. Буде міцна родина – буде й міцна держава.

Читайте: Юриспруденція – терновий чи лавровий вінок для України?

Ольга Терещенко, юрист-міжнародникзаступник директора коледжу ПНЗ “Університет Сучасних знань”

KиевVласть

Теги: новости украины, статистика, брак, развод, брачный договор, семейное право

вторник, 20 августа 2019 г.
15:43
В рамках проекта “Врач в Вашем доме” в Киеве за неделю обследовались 1150 человек (график работы)
15:24
В Киеве готовятся забетонировать набережную речки Коник
15:07
Недавно открытый фонтан на Теремках в Киеве забросали мусором, из-за чего он перестал работать
14:40
Жители ул. Феодосийской в Киеве возмущены ремонтом асфальта без обустройства временных проходов (фото)
14:26
В Голосеевском и Деснянском районах Киева обнаружены снаряды времен Второй мировой войны
14:07
Два трамвайных маршрута в Киеве будут работать по сокращенному графику в ночь на 21 августа
13:45
Губернатор Бно-Айриян разрешил преподавательскую деятельность двум частным школам
13:26
КП “Киевстройреконструкция” планирует закончить 2019 год с чистой прибылью всего в 185 тыс. гривен
13:06
Муниципальная охрана Киева получила огнестрельные и ножевые ранения в результате конфликта у метро “Голосеевская”
12:44
Движение транспорта в Киеве будет ограничено в связи с Днем Государственного Флага и Днем Независимости
12:27
Петиция о принятии закона об оружии на сайте президента набрала необходимые 25 тысяч голосов
12:03
“Киевводоканал” скорректировал тарифы на водоснабжение в сторону повышения на 6% в результате общественных слушаний
11:42
Губернатор Бно-Айриян инициировал поиск 25 глав РГА Киевщины
11:23
Кормить VIP-пассажиров “Борисполя” снова будет ЧП “Тиди Лтд”, но уже дороже
11:04
На киевском рынке первичной недвижимости растет спрос на загородное жилье, - эксперты
10:46
В результате столкновения двух автомобилей в центре Киева пострадали 5 пешеходов (фото, видео)
Календарь событий