четвер, 12 грудня 2024 г.
Юриспруденція – терновий чи лавровий вінок для України?

Юриспруденція – терновий чи лавровий вінок для України?

Ольга Терещенко

Юрист-міжнародник

Безвихідність, несправедливість та відчайдушність змушує говорити про становище українського народу та шукати вихід із існуючої ситуації. Пройшов минулий 2018 рік, і хочеться відобразити та проаналізувати результати роботи, життедіяльності цілого народу за минулий рік. Дослідимо важливі офіційні показники, зокрема:

Рівень корупції. Україна посіла 130-те місце серед 180-ти країн у світовому індексі сприйняття корупції (СРІ) за 2017 рік. У той же час, Україна серед лідерів за рівнем корупції в Європі. Погіршення позицій у рейтингу глобалізації пов'язано з політико-правим середовищем та його низькою здатністю впливати на глобальні процеси у світі.

Однак, 14 жовтня 2014 року Верховна Рада України ухвалила Закон “Про Національне антикорупційне бюро України”. Так, створений після Революції Гідності для очищення влади від корупції заради побудови та розвитку успішного суспільства та ефективної держави, новий орган у правоохоронній системі України – Національне антикорупційне бюро України, вже показує позитивні результати. Нажаль, поки що ефективність діяльності досить низька. На сьогоднішній день НАБУ має досить такий результат: 726 провадження в роботі, 159 повідомлення про підозру, 295 обвинувачені, 172 справи, скеровані до суду і з них лише 23 вироки. Упродовж 2018 року за рішенням суду у корупціонерів конфіскували 5010 дол. США.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Планується, що вже в першому кварталі 2019 року почне роботу Вищий антикорупційний суд України, який буде здійснювати правосуддя у кримінальних провадженнях щодо корупційних та пов’язаних з корупцією злочинах, що діє на основі прийнятого закону України про Вищий антикорупційний суд України від 07.06. 2018р. 

Тривалість життя. Тривалість життя в Україні все ще лишається найнижчою в Європі. Крім того, найбільша в Європі різниця в тривалості життя чоловіків і жінок – жінки тепер живуть в середньому 77 років, чоловіки – 67. Наразі 50% будь-якого доходу в Україні йде на їжу. Відповідно, українцям просто не залишається коштів на лікування.

Несправедливе ставлення до пенсіонерів. Дотепер розмір мінімальної пенсії становив 1435 грн. З 1 грудня 2018 року чергове підвищення – до 1497 гривень. Підвищать виплати і тим, у кого немає навіть мінімально необхідного стажу роботи для нарахування пенсії. Соціальні пенсіонери отримують 30% мінімальної пенсії, тож для них ця сума зросте з 412 до 430 гривень. Таких пенсіонерів в Україні налічується 89 тисяч.

Зауважу, що пенсіонер і взагалі людина не може фізично прожити на таку суму навіть якщо він не буде їсти і пити, а лише сплатить комунальну послугу, наприклад за отоплення – місячна вартість складатиме близько 1500 грн.

Слід нагадати про пенсійну реформу 2011 року, котра підвищила пенсійний вік до 60 років у жінок. Тим самим, змусивши доживати роки на роботі. Чому доживати? Тому що пенсійний вік був розрахований ще в СССР науково на основі біологічних можливостей людини. Жінки після 55, а чоловіки після 60 не можуть працювати на підставі зупинки вироблення статевих гормонів. Організм вже не відновлюється після 8 годинного сну, йде поступове його розбалансування, що затягується на 10-15 років. Це і є той час дожиття, тобто людина ще живе, але вже не може працювати. Таким чином підвищення пенсійного віку зведе людину швидше тільки в могилу.

Рівень життя. Україна втрачає позиції в світовому рейтингу рівня життя. За 2018 рік вона опустилась на п'ять сходинок в індексі процвітання і зараз посідає 112 місце з 119 країн. Крім того, за рівнем бідності Україна посіла сьоме місце в міжнародному рейтингу бідності країн, який щороку складає видання Bloomberg.

Тут хочеться відмітити, що саме юриспруденція може покращити цей показник, адже право є регулятором між писаним законом та практичним життям. Що це означає? Це означає, що існує певна циклічність. Наприклад, коли порушується право конкретної людини, ця особа має його захищати і якщо вона не захищає своє право, людина втрачає набагато більше ніж програний інтерес. Коли здійснюється функціонування порушеної норми судом, виконавчою службою, поліцією тощо ми тільки тоді реалізовуємо та змушуємо працювати закон. Саме на цьому єтапі завершується циклічність в отриманні бажаного результату, а також рівня життя. Поки держава знаходиться у стані розбудови, кожен громадянин зобовязаний відстоювати свої інтереси в рамках закону, інакше буде жити постулат “бідні, бо нічого не робимо, нічого не робимо, бо бідні”. Таким чином система буде працювати, а бідність зменшуватись.

Політична нестабільність. Журнал The Economist оцінив політичну стабільність 165 країн світу. Україна зайняла 16 місце у рейтингу найбільш нестабільних країн світу.

Причини політичної нестабільності в Україні досить різні. З однієї сторони постійне бажання змінити владу. Це проявляється у намірі реформувати форму правління. З іншої сторони, змінити виборну систему. Проводиться реформа щодо децентралізації, що розпочата з 2014 року. Це все фундаментальні для політики речі.

ВВП. Згідно з результатами глобального дослідження, розробленого американською неурядовою організацією Social Progress Imperative за підтримки компанії “Делойт”, Україна опинилася на 64 сходинці рейтингу “Індекс соціального розвитку” серед 146 країн світу.

Територіальні спори. Нині на території України йде вже більше ніж 4 роки гаряча війна – яку влада досі кваліфікувала як антитерористичну операцію. Україна втратила 3 територіальні одиниці (Луганську, Донецьку області та АРК Крим). Разом з тим, в нашій державі більше ніж 2 000 000 вимушених переселенців. А це мирні жителі міст, містечок та селищ, які лишили свої домівки.

Слід нагадати, Позов України проти Росії в Міжнародний суд ООН був поданий в січні 2017 році і розглядається в Міжнародному суді ООН. Україна в цій справі вимагає визнати, що дії Росії на Донбасі порушують Міжнародну конвенцію по боротьбі з фінансуванням тероризму, а в Криму – Міжнародну конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

У квітні 2017 року Суд виніс рішення відмовити в приписі тимчасових заходів в частині справи, що стосується Міжнародної конвенції по боротьбі з фінансуванням тероризму, але наказати Росії виконати ряд тимчасових заходів в частині справи, що стосується Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації - забезпечити в Криму доступність освіти українською мовою (рішення прийнято одноголосно) і утриматися від обмежень на діяльність представницьких органів кримськотатарського співтовариства (рішення прийнято 13 голосами проти 3). Від обох сторін Суд зажадав утримуватися від дій, що загострюють розглянутий Судом спір або ускладнюють його рішення.

У підсумку, суд задовольнив вимоги України до Росії частково. У частині Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації задовольнив позов. А в частині Конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму – не задовольнив.

Несправедливе ставлення до інвалідів – люди, які взагалі потребують особливого догляду та лікування боряться за елементарні речі, які в Європі вже давно стали звичними. Так, наприклад, порушується право гарантоване державою, а саме ст. 33 Конституції України на свободу пересування. І тут зовсім не хочеться тлумачити поняття прав, свобод та гарантій, коли досі інваліди на візочках не можуть без сторонньої допомоги проїхати в метро та в іншому громадському транспорті, відвідати магазин чи інші заклади.

Нажаль, статистика минулих років грає не на нашу користь і ми покладаємо великі надії на прийдешній рік. Адже в новому 2019 році нас знову чекають нові вибори, а це означає як пройде наша майбутня пятирічка.

Кожен має розуміти, що наша особиста небайдужість до всього, що відбувається в країні та у світі може змінити наше життя на краще. І давно вже слід забути той гучний постулат, який так довго сидить в свідомості українця “моя хата з краю, ...”.

Ольга Терещенко, юрист-міжнародникзаступник директора коледжу ПНЗ “Університет Сучасних знань”

KиевVласть

Теги: новости киева, новости украины, коррупция, пенсия, права человека, уровень жизни, права инвалидов, ольга терещенко

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій