Помилка пенсійного оподаткування
Виявляється в Австралії для отримання державної пенсії через старість не вимагається, щоб людина взагалі коли-небудь працювала. До того ж, не має значення і його минула зарплата. Мета державної пенсії - забезпечити будь-якому літньому австралійцеві мінімально необхідний рівень життя. До пенсії додається немало додаткових пільг – повністю безкоштовне медичне обслуговування і ліки, що субсидуються.
Що ж до України, здається занадто обтяжливою та обставина, що фізична особа, яка крім того, що протягом життя сплачувала податки від заробітної плати, має сплачуватий відрахування із соціального утримання – пенсійного забезпечення.
Так сталось, коли законотворці 1 липня 2014 року, в черговий раз, прийняли за своїм визначенням, антинародний закон “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” запровадивши оподаткування пенсій. Таким чином, законодавець вніс зміни до пункту 164.2 статті 164 Податкового Кодексу, де пенсія включалась до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, якщо її розмір перевищує десять тисяч гривень на місяць.
Перш за все слід розібратись з термінологією. Пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загально обов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю. Варто знати, що об'єктом оподаткування резидента є загальниймісячний (річний) оподатковуваний дохід. Додам, що загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Чи є пенсія доходом законодавством України не встановлено. Отже, можна вважати, посилаючись на закон, що пенсія – це соціальна виплата, яка не має оподатковуватись, а питання про розмір пенсії взагалі має бути відсутній.
Згодом, за поданням 48 народних депутатів України та Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України Конституційним судом була розглянута справа про оподаткування пенсій і щомісячного довічного грошового утримання.
27 лютого 2018 року справедливість перемогла, коли Конституційний Суд України виніс рішення, що зазначене положення не відповідає Конституції України (є неконституційним) та втрачає чинність з моменту проголошення рішення.
У всій цій історії болючим стало не тільки те, що ми побачили, як законодавці приймають хибні, не справедливі закони, але й те, що прослідковується упередженість суддів, які виносили рішення. Вказана упередженість вбачається в п. 5 мотивувальної частини рішення, де суд окремо зазначив, що пенсії суддів не мають оподатковуватись. Думається ніби юристи забули, що в України всі рівні перед законом згідно ст. 24 Конституції і це призвело до того, що світова аксіома в черговий раз була порушена.
Суддям взагалі не допустимо, а особливо суддям Конституційного суду, при виконанні своїх професійних обовязків захищати власні права і тим більше в питаннях, які стосуються матеріального становища. Такі дії суддів та законотворців цілком можна вважати повязаними з хибністю, корупційністю та віднести до категорії зловживання службовим становищем.
Згідно юридичної філософії, суддя є символом мудрості та справедливості. Це той випадок, коли риси особистого характеру, виховання, поведінки мають відповідати найвищим якостям людської природи. Маю сказати, що суддя це не посада і не звання – це стиль життя високоосвідченої людини, яка несе велику відповідальність перед суспільством так само як і законотворець. І підкреслю, що саме для народу покликані виконувати свої забовязання законодавча, судова та виконавча гілки влади.
Читайте: Шлюбний договір заради майбутнього
Ольга Терещенко, юрист-міжнародник