Післясмак Дня Соборності України
За місяць до 96-ї річниці Дня Соборності, 22 грудня 2014 року, Президент України підписав Указ № 948/2014 “Про святкування в 2015 році Дня Соборності України”, в якому було доручення Кабінету Міністрів України активізувати роботу щодо проектування і спорудження Монументу Соборності України в Києві. Під цю обіцянку і пройшла 96-а річниця, а в 97-у і 98-у річниці про Указ навіть не згадували.
Нічого не зроблено і до 99-ї річниці. Указ не виконується. А втрата пам’яті історичних подій державного значення неприпустима. Наслідки такого відношення вже проглядаються в суспільстві. Це турбує. Саме тому вважаю за доцільне Кабінету Міністрів України невідкладно оголосити конкурс на проект Монумента Соборності України на площі Конституціі в Києві, на ділянці, що була освячена в 2009 році в день 90-ї річниці.
Питання архітектури, культури і духовності мають важливе державне значення. На жаль, чиновники, які сьогодні відповідають за такі питання в Адміністрації Президента України, Кабінеті Міністрів України, Міністерстві культури України і КМДА не справляються з цією роботою. На моє глибоке переконання, вони не достойні таких відповідальних посад. Це підтверджують і останні події з будівництвом “Чорного театру” на Андріївському узвозі, велопішохідної естакади на схилах Хрещатого парку, проти чого активно протестувала громадськість Києва.
Читайте: Как столичной власти уйти от вечного позора на Андреевском
А як ці чиновники виконують рішення, що було оголошено Президентом в листопаді 2015 року по телебаченню щодо проведення Міжнародного конкурсу на проект “Меморіального Комплексу Героїв Небесної Сотні в м. Києві”?! Конкурс було оголошено лише через рік. Підготовка його велася під керівництвом першого заступника голови Адміністрації Президента України Виталія Ковальчука і Міністра культури України Євгена Нищука. Але саму організацію і проведення конкурсу вони чомусь замовили іноземній фірмі, що розташована в Берліні(?!).
Читайте: Немцы за 2,5 млн гривен займутся конкурсом проектов музея Революции Достоинства в Киеве
На жаль, надумані організаторами обмеження в умовах участі в конкурсі не дали можливості багатьом фахівцям з України взяти у ньому участь. Заявки на участь розглядалися теж в Берліні. Як стало відомо, з України допустили тільки 4 колективи.
Виникає питання, про що думали наші чиновники? До якого приниження вони нас довели! Від всього такого становиться гірко на душі. До 5-ї річниці трагедії залишився один рік. Чим відмітимо її?!
До 100-ліття проголошення Соборності України теж один рік. Кілька років тому я уявляв собі, як в цей святковий день на площі Конституції зберуться люди, керівники держави... Будуть урочисто покладати квіти до Монумента Соборності, гратиме оркестр, зазвучить Гімн України ... І буде Свято!
Микола Жаріков, головний архітектор Києва 1987-1992 рр., народний архітектор України