понеділок, 23 грудня 2024 г.
Легальні документи для українців, які проживають на тимчасово окупованих територіях

Легальні документи для українців, які проживають на тимчасово окупованих територіях

Станіслав Куценко

Експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві

Україна переживає складний період, який визначається не лише соціально-економічними чинниками, але й необхідністю протистояти зовнішній агресії, що загрожує самому існуванню нашої незалежності. У такому конфлікті населення окупованих територій є об’єктом пильної уваги. Тому Мін’юст спільно з правозахисними організаціями розробив механізм, який дозволить спростити отримання документів із окупованих територій та надавати якісні послуги нашим громадянам.

При народженні дитини чи смерті близької людини виникає безліч турбот, одна з яких – встановити факт народження чи смерті. Для українців із тимчасово окупованих територій донедавна це було надзвичайно складно. Через тривалість процедури, їх затратність та перепони, пов’язані з в’їздом/виїздом із тимчасово окупованої території, це було майже неможливо.

Що маємо зараз?

21 лютого 2017 року почав діяти Закон України №3171 “Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованих територіях України”, яким передбачено спрощений порядок встановлення факту народження чи смерті, що сталися на тимчасово окупованій території.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Щоб отримати документи необхідно здійснити лише кілька дій:

1. Звернутися до будь-якого відділу РАЦС або центру безоплатної правової допомоги, де Вам нададуть консультацію та пояснять, що і за чим робити. Тут також вручать пам’ятку і зразок заяви до суду.

2. Заповнити заяву, додати всі наявні документи, що підтверджують факт народження чи смерті, та подати цей пакет документів до суду.

3. Суд невідкладно призначить розгляд справи і, пересвідчившись у правдивості відомостей, прийме рішення про встановлення факту та видасть його заявнику.

4. З цим рішенням треба знову звернутися до РАЦС і отримати відповідне свідоцтво.

Міністерство юстиції України розробило спрощену форму заяви до суду, примірники якої є у всіх без виключення відділах РАЦС та центрах надання безоплатної правової допомоги.  

Суди зобов’язані невідкладно розглядати такого роду справи. У більшості випадків це займе не більше 1-2 діб. Тож українцям, які проживають на окупованих територіях, достатньо один раз на кілька днів приїхати на територію, підконтрольну українській владі.

Так само Закон передбачає можливість звернення з такими заявами близьких родичів. При цьому суди приймають до уваги дуже широке коло доказів. Доказами, що підтверджують слова громадян у суді, можуть бути фотографії, показання свідків і родичів, у тому числі письмові, та будь-які документи.Після проходження цієї процедури жителі тимчасово окупованих територій матимуть на руках легальні українські документи про народження чи смерть.

Аби уникнути непорозумінь, які можуть призвести до затягування справи або необґрунтованої відмови у задоволенні прохання, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних та кримінальних справ надав роз’яснення щодо застосування положень цього Закону.

Закон є дуже серйозним інструментом для того, щоб українці могли отримувати легальні документи і відчували себе громадянами України навіть у тій складній ситуації, в якій вони опинилися.

Варто зазначити, що на сьогоднішній день понад 33 тисячі мешканців тимчасово окупованих територій отримали документи за спрощеною процедурою. Їм було видано:

- 15 772 свідоцтва про народження;

- 17 932 свідоцтва про смерть.

Загалом немає жодного регіону, де не було видано хоча б одного свідоцтва за спрощеною процедурою. Юстиція відкрита для людей!

Читайте:

Онлайн-сервіси Мін’юсту. Як онлайн зареєструвати чи ліквідувати ФОП в Україні?

Кожна дитина має право на якісне харчування

МАФи Vs Київ

Нове дихання судової системи України

Безкоштовна земля. Як отримати свої гектари?

Насильство в школі. Захист від психологічних та фізичних знущань

П'ять основних фактів, які слід знати про право поліції на огляд приватних речей

Як громадянин може отримати допомогу з депутатського фонду

Рейдери не зможуть забрати квартиру, занесену до реєстру

Чому українці мають не менше право на спокійний сон, ніж жителі інших країн Європи

Станіслав Куценко, експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у місті Києві

KиевVласть

Теги: закон, станислав куценко, консультация юриста, свидетельство о рождении, свидетельство о смерти, документы для переселенцев, получить документы, упрощенная система

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.