Кожна дитина має право на якісне харчування
Країною спалахнула хвиля невдоволення через історію з отруєнням 14 школярів на Хмельниччині. Також і у Києві після шкільного обіду було масово госпіталізовано дітей.
Хочу закликати не бути байдужими.
Кожна мати чи батько мають право зайти у їдальню школи чи дитсадка і поцікавитися, що їсть її дитина. Ніхто – ні охорона школи, ні директор – не може заборонити батькам реалізувати це право, якщо їхня дитина навчається в цьому закладі! Перед тим, як віддавати дитину до тієї чи іншої школи раджу самим переконатись у якості харчування у навчальному закладі. Батьки можуть купити собі порцію їжі у шкільній їдальні і скуштувати її, щоб пересвідчитись, що все свіже і доварене.
Харчування дітей здійснюється відповідно до норм, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 N 1591 Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах, де визначено розподіл продуктового набору за основними групами та видами продуктів (у відсотках).
До рекомендованого продуктового набору входить: хліб житній та пшеничний, різні крупи, бобові, макаронні вироби, картопля, овочі різні, фрукти свіжі, цитрусові, соки, фрукти сушені, кондитерські вироби, цукор, мед, масло вершкове, олія, сало, молоко, кисломолочні продукти, яйця, сир кисломолочний, сир твердий, сметана, м’ясо, м’ясопродукти, риба, рибопродукти, какао, чай, борошно пшеничне, дріжджі, сіль, сіль йодована, лавровий лист, сухарі панірувальні, томатна паста, ванільний цукор, кислота лимонна.
Важливо правильно поєднувати продукти і страви.
У Державних санітарних правилах і нормах влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів детально описані всі вимоги до обслуговування щодо безпеки для життя та здоров’я дітей.
У їдальні школи чи в дитячому садочку має бути меню-розклад на кожен день (склад та кількість продуктів заздалегідь затверджується у державних районних адміністрація) та примірне двотижневе меню, погоджене з дирекцією закладу та територіальним органом Дерпжсанепідемслужби. Усі дані, вказані в меню, мають відповідати тому, що дитина має на тарілці згідно її вікової групи.
Як провести батьківський контроль? Можна зважити порцію, щоб переконатися, що усі складові порції відповідають затвердженим ваговим нормам. Ваги для цього мають бути або у самій їдальні, або у харчоблоці. В цьому останньому випадку можна попросити працівників провести цей вимір, та простежити за вагою, не заходячи у харчоблок.
У їдальні, або поряд, обов’язково повинні бути створені умови для особистої гігієни, а саме: рушники, мило біля раковини, щоб діти змогли вимити руки.
Згідно з санітарними нормами, у кранах їдальні повинна бути не тільки холодна, але й тепла вода.
У Наказі Міністерства охорони здоров’я України N 242/329 Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах йдеться, що контроль та державний санітарно-епідеміологічний нагляд за організацією харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах покладається на органи охорони здоров'я.
Проте причина не належної якості обідів у школах очевидна і банальна – людський фактор. Нині діє проста схема: районні відділи освіти проводять тендер. Переможець – комунальне чи приватне підприємство повністю береться за харчування учнів: від закупівлі продуктів і формування бригади кухарів до готового результату на тарілці. Гроші кухня отримає незалежно від того смачно дітям чи ні. Працівники, пов'язані з організацією харчуванням дітей,
повинні проходити обов'язкові медичні огляди відповідно до чинного
законодавства.
А тому намагається економити і продукти, і власні сили. Стаття 6 Закону України “Про захист прав споживачів” говорить, що кожен споживач має право на належну якість продукту. Виконавець зобов’язаний передавати товар належної якості та надати інформацію про нього. Ото ж, батьки мають гарантоване право вимагати сертифікати якості на продукцію, котра постачається у школу.
Що варто робити, якщо батьки виявили порушення у шкільному харчуванні своїх дітей?
У першу чергу, потрібно звертатись до керівника навчального закладу, тому що на ньому лежить відповідальність за організацію харчування дітей у школі і вже відповідно разом з ним можна звертатися до районного управління освіти. Разом із районним відділом освіти може бути створена комісія з громадського нагляду за харчуванням у конкретному навчальному закладі.
На підставі складеного ними акту, батьки мають звернутися до місцевої ради, якщо школа чи садок знаходяться на їх утриманні (це стосується і територіальних громад), чи до районних, обласних управлінь освіти, до департаментів освіти і науки, молоді та спорту та інші наглядові чи державні органи. Якщо мова піде про корупцію та кругову поруку – раджу звертатися в прокуратуру.
Ситуація зовсім не безнадійна. Зробити для власних дітей обіди у школі не просто гарячими, а й смачними в силах самих батьків.
Читайте:
Нове дихання судової системи України
Безкоштовна земля. Як отримати свої гектари?
Насильство в школі. Захист від психологічних та фізичних знущань
П'ять основних фактів, які слід знати про право поліції на огляд приватних речей
Як громадянин може отримати допомогу з депутатського фонду
Рейдери не зможуть забрати квартиру, занесену до реєстру
Чому українці мають не менше право на спокійний сон, ніж жителі інших країн Європи
Станіслав Куценко – начальник Головного управління юстиції у місті Києві