четвер, 25 квітня 2024 г.
“Кототерапія” від МОЗу призводить до збільшення хронічних хворих

“Кототерапія” від МОЗу призводить до збільшення хронічних хворих

Валерий Дубиль

Народный депутат Украины, фракция “Батькивщина”

Майже три роки “реформаторська” команда керує МОЗом. З її приходом до влади українці відчули на собі її ефективну роботу - з кожним роком на лікування вони витрачають все більше коштів.

Як гадаєте, на українську медицину дійсно не вистачає грошей? Скажу прямо – так, не вистачає. На нашу медицину з бюджету йде найменше в Європі – менше ніж 3% від ВВП. У сусідній Польщі рівень фінансування майже вдесятеро більше, при тому, що кількість населення у нас приблизно однакова.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Та це лише півбіди. Справжня проблема в тому, що навіть виділені ресурси МОЗ не може освоїти. І через помилки профільного міністерства сотні тисяч українців вимушені займатися “кототерапією” або лікуванням народними методами. І всі ми знаємо, до чого така практика призводить. А медики у цей час набираються боргів, бо зарплати їм затримують.

МОЗ не встигає освоїти кошти – українці платять з власних кишень. Або помирають

Ми разом з експертами ще восени почали аналізувати невикористані МОЗом кошти. Тоді вони були потрібні, щоб врятувати важкохворих українців, яким не можуть допомогти в Україні. На жаль, через халатність і несвоєчасну реакцію на проблему чиновників Міністерства, не дочекавшись виділених грошей, помер молодий тяжкохворий українець – Володимир Скрипов. Хоча гроші на його порятунок у МОЗі були.

Щомісяця інформація за звітами оновлювалась. Зараз маю на руках дані за весь 2018 рік, і розкажу тільки про найкричущі приклади неефективного використання коштів, які держава виділяє на охорону здоров'я.

Читайте: У 2019 році хворим пацієнтам доведеться забути про виклик лікаря додому

Медицина однієї з областей України могла отримати 100% фінансування

На фінансування “реформи первинки” планували витратити 8 млрд грн. А реально витратили лише 3,45 млрд грн. Решту екстрено в кінці року перерозподілили за іншими напрямками.

У вересні, коли ми боролися з родичами важкохворих за виділення фінансування на порятунок людських життів, заступник міністра Павло Ковтонюк стверджував: за цим напрямком залишку коштів не буде – їх усі повністю витратять.

Ще тоді експерти з моєї групи, які вишукували залишки, аргументовано доводили, що МОЗ не зможе використати за цією програмою понад 1,2 млрд, а Мінфін написав офіційну відповідь, що за підсумками року невикористані залишки перевищать 900 млн грн. Тоді МОЗ не дав на лікування людей з цього напрямку ані копійки, а за іншими програмами вдалося зібрати залишки тільки на трохи більше 100 млн - третину від необхідної суми.

За підсумками року вийшло, що невикористаний залишок за цією програмою перевищив 1,5 млрд грн. Це - річний обсяг фінансування медицини цілої області нашої країни!

Собака на сіні

Восени, одночасно з перерозподілом коштів і виділенням додаткових 101 млн на лікування важкохворих пацієнтів, чиновники не забули й про себе. Вони збільшили своє утримання на 5,5 млн. З них понад 4,5 млн були премії. Навіть не зважаючи на те, що рівень фінансування у 2018 році був більшим за минулорічне у 2,3 рази - 135 млн проти 58.

За підсумками року, МОЗ не використав 32 млн з цих коштів! Тобто чиновники весь рік додавали собі фінансування (за рік – понад 53 млн грн), забираючи ці гроші з програм лікування пацієнтів і зарплат лікарів, сиділи на них весь рік як собака на сіні, а потім просто повернули їх до бюджету.

На одній з робочих груп ми пропонували МОЗу передати важкохворим 28 млн зі свого фінансування. Тоді МОЗ цього не зробив, а наприкінці року – повернув до бюджету 32 млн грн. 15 важкохворих пацієнтів можна було за ці кошти врятувати!

Так само і новоствореній Національній службі здоров'я на рік виділили величезну суму на утримання - 211 млн. Було зрозуміло, їх не встигнуть освоїти, і тому на робочій групі ми пропонували передати мінімум 116 млн на потреби важкохворих.

Чиновники МОЗу були категорично проти, пояснюючи це тим, що всі кошти будуть використані для проведення медреформи. У результаті – використані тільки 55 млн з виділених 211. Частину коштів у кінці року чиновники перерозподілили за іншими напрямками, але понад 63 млн. залишилися невикористаними і повернулися до бюджету.

І це при мізерному фінансуванні медиків первинки! Адже навіть за підвищеними у 2,6 разу тарифами НСЗУ цих коштів мало б вистачити на оплату річного лікування понад 170 тис. пацієнтів!

Підготовки до розширення системи трансплантології в Україні не було

На оплату трансплантацій в Україні виділили 112 млн грн. За 9 місяців МОЗ не зробив нічого для початку реалізації цього проекту. Розуміючи, що гроші пропадуть, МОЗ все-таки встиг їх перерозподілити на інші напрямки, але люди на своє лікування грошей не отримали і безкоштовна для пацієнтів трансплантація за державні гроші в 2018 році не проводилася.

Читайте: Смертей від грипу може побільшати через непрофесійні дії МОЗу

Економили на дітях, хворих на ДЦП

На реабілітацію дітей, хворих на ДЦП, у 2018 році МОЗу виділили понад 14 млн грн. Маленькі пацієнти та їхні батьки так і не дочекалися фінансування від держави - кошти не були використані і повернулися до бюджету, а діти на цілий рік залишилися без необхідного при їхньому тяжкому хронічному захворюванні реабілітаційного лікування.

Національний інститут раку залишився без модернізації

Інститут раку - єдина клініка, де комплексно лікують від цієї страшної хвороби жителів усіх областей. Інститут вже багато років знаходиться у напівзруйнованому стані, коли в центрі його території розташований будівельний майданчик, а основний корпус клініки знаходиться в стані безперервного багаторічного капітального ремонту.

Це триває вже з 2011 року, коли держава з благодійним фондом почали програму комплексної реконструкції цієї клініки, яка “зависла” ще на початковій стадії, а в 2014 році і зовсім зупинилася.

На 2018 рік на часткове завершення проекту реконструкції інституту Парламент виділив понад 168 млн грн. Через МОЗ - до інституту ці гроші так і не дійшли.

У серпні, розуміючи, що гроші повністю пропадуть, Кабмін перерозподілив частину з них на інші проекти, залишивши МОЗу тільки 40 млн. Депутати також пропонували в вересні направити частину з них на оплату лікування важкохворих пацієнтів. МОЗ був категорично проти. Представник МОЗу Павло Ковтонюк особисто заявляв, що кошти критично важливі для МОЗу і будуть використані.

У результаті – 38 млн грн повернуті до бюджету. МОЗ повністю провалив реконструкцію цього надважливого медзакладу, а ще – не дав можливості користатися грошима за іншими програмами.

Прикладання кота до рани – не найкращий спосіб лікування. Кіт гріє, та не лікує. Та МОЗ змушує українців лікуватися саме у такий спосіб, бо не зміг ефективно використати за 2018 рік 3,4 млрд грн, а ще 315 млн грн повернув як невикористані до бюджету. Уявіть, скільки можна було за ці кошти врятувати людей.

Добре в усій цій історії тільки одне – нова команда, яка прийде до МОЗу, вже знатиме – як робити не можна. Станеться це дуже скоро.

Читайте: З 1 січня ви можете придбати неякісні ліки в аптеці завдяки нововведенням МОЗу

Валерий Дубиль, народный депутат Украины, фракция “Батькивщина”

KиевVласть

Теги: новости киева, новости украины, медицина, финансирование, реформа

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.