Інсулінозалежні не можуть розраховувати на МОЗ
До мене, як до народного депутата, неодноразово зверталися наші громадяни із проблемою, що в аптеках практично закінчилися безкоштовні або частково безкоштовні інсуліни. А все це через те, що МОЗ розробив і впровадив нові правила отримання пацієнтами інсулінів – замість механізму проведення тендерних закупівель тепер маємо механізм компенсації їхньої вартості аптекам (реімбурсації), коли пацієнти отримують препарати або повністю безкоштовно, або з доплатою.
Все, начебто, чудово і правильно. Але така схема привела до того, що ціни на інсулін за затвердженим МОЗ реєстром зросли на 30-43%!
Це вплинуло і на потребу в фінансуванні закупівель інсуліну. За останні два роки вона збільшилась у понад півтора разу – з 1 до 1,6 млрд гривень, а виділених з держбюджету 700 млн гривень тепер вистачає тільки на 44% від загальної потреби.
Проблему із рештою 900 млн гривень уряд пропонує вирішити областям самостійно. Та не всі вони мають такі можливості.
Наприклад, у Закарпатській області не вистачає 11,2 млн гривень, у Мелітополі (Запорізька область) – 1 млн гривень. У Миргороді Полтавської області через відсутність інсуліну 19-літній юнак впав у діабетичну кому. На Волині при потребі майже у 30 мільйонів гривень з держбюджету профінансували лише половину.
Читайте: МОЗ влаштував “полювання на відьом” замість реальної реформи
У Харкові взагалі найкритичніша ситуація. Там люди вже пікетували мерію і зберуться на мітинг завтра, адже з міського бюджету не виділили ані копійки на фінансування інсулінів для діабетиків.
МОЗ просто не зміг забезпечити їх ліками у необхідній кількості (виділивши небагато більше за 30% із 65 необхідних млн грн). І замість того, щоб спільно із областями вимагати виділення необхідної суми, МОЗ, як і зазвичай, переклав всю відповідальність на місцеву владу, і самоусунувся від вирішення ситуації.
Ще на початку року в Верховній Раді на круглому столі порушували це питання, проте й досі жодного кроку назустріч українцям МОЗ не зробило. Тому я, як народний депутат, вимагатиму від уряду відкрити очі на ситуацію і нарешті вирішити її.
Впевнений, одразу після зміни влади ми налаштуємо систему охорони здоров'я так, щоб кожен українець відчував що держава про нього дійсно дбає.
Читайте: Медична “реформа” від влади не реформує, а нищить. Дослідження міжнародного аудитора
Валерий Дубиль, народный депутат Украины, фракция “Батькивщина”