вівторок, 23 квітня 2024 г.

Київщина крокує в майбутнє: полігони, сміттєпереробні заводи та поводження зі сміттям

Київщина крокує в майбутнє: полігони, сміттєпереробні заводи та поводження зі сміттям

Депутати Київоблради затвердили важливий документ для розвитку Київської області – Схему планування території. У ній закладено перспективний план розвитку доріг, інфраструктури, соціально-культурної сфери, туризму, екології та іншого. Щотижня KV розповідатиме у своєму матеріалі про окрему сферу, сьогодні це – поводження із твердими побутовими відходами на території області, будівництво сміттєпереробних заводів та модернізація полігонів. 

Як стало відомо KV, 9 вересня депутати Київської обласної ради прийняли рішення “Про затвердження Схеми планування території Київської області”.

У документі зазначається, що основною його метою є розроблення раціональної планувальної організації території, спрямованої на забезпечення сприятливих умов проживання населення, раціонального використання природних ресурсів, розвитку галузей господарського комплексу, вдосконалення інженерно-транспортної інфраструктури, охорони навколишнього природного середовища та культурної спадщини, забезпечення цивільного захисту населення і територій. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Пропозиції по ТПВ

Одним з найактуальніших природоохоронних заходів є збирання, знешкодження та утилізація твердих побутових відходів (ТПВ) з метою покращення якості навколишнього середовища. 

Зважаючи на демографічний прогноз, потреба у сміттєпереробних заводах та полігонах для захоронення ТПВ визначена відповідно до розрахункового сучасного щорічного обсягу відходів. Розрахунок такого обсягу з урахуванням міського та сільського населення для Київської області складає 680,68 тис. тонн. Таким чином на найближчі 25 років перероблення і захоронення потребуватиме 17,02 млн тонн, на 50 років – 34,03 млн тонн.

Так, Схемою планування пропонується впровадження сортування, роздільного збору та вивезення відходів. Для цього необхідно створити криті відгорожені укрупнені контейнерні майданчики та облаштувати їх згідно санітарних нормативів, запровадити роздільне збирання ТПВ переважно чином двохконтейнерної системи “сухої” та “мокрої” фракції. Має бути оновлене контейнерне господарство, парк спецмашин для роздільного вивезення “сухої” та “мокрої” фракції до місць сміттєпереробки та техніки для експлуатації полігонів.

Також важливо організувати вивезення сміття з усіх населених пунктів, зменшити утворення кількості ТПВ, які підлягать вторинному сортуванню, шляхом розвитку мережі стаціонарних і пересувних приймальних пунктів вторсировини (папір, картон, скло, метал, ПЕТ-пляшки, консервні банки, ганчіря, тощо). Для вирішення проблеми утилізації небезпечних відходів (елементи живлення, лампи, що містять ртуть та інше) потрібно організувати спеціалізовані пункти приймання. Підвищити ефективність промислового використання вторсировини допоможе оброблення на сміттєсортувальних станціях тільки “сухої” фракції ТВП. На полігон мають вивозитись тільки неутилізовані частки відходів (сміття з контейнерів з вологістю до 60%, неутилізований залишок після промислового сортування), яка підлягає захороненню. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Має бути забезпечено екологічну безпеку на існуючих об'єктах поводження з ТПВ, зокрема – приведено у відповідність до санітарних вимог та оптимізовано використання діючих полігонів, а саме обладнання їх системами інженерного захисту підземних і поверхневих вод від забруднення токсичними компонентами відходів та спостережними свердловинами для контролю якості підземних вод. 

На відпрацьованих полігонах має бути проведена рекультивація: частково на полігонах №5 в селі Підгірці Обухівського району, селі Тарасівка Києво-Святошинського району, селі Велика Каратуль Переяслав-Хмельницького району, селі Рожівка Броварського району та повна рекультивація полігонів у містах Васильків та Вишгород, селі Ратуш Володарського району, селі Проліски Бориспільського району, селах Кривошиїнці та Єрчики Сквирського району, селах Ріжки, Степок, Буда, Лука, Лук’янівка, Веселий Кут, Чапаєвка та інші Таращанського району, села Велика Снітинка Фастівського району та селах Лемешівка, Нечипорівка, Сотниківка Яготинського району. Також має бути визначена подальше господарське використання рекультивованих земель. 

Несанкціоновані сміттєзвалища будуть ліквідовані шляхом вивезення і перезахоронення сміття на діючих полігонах або утилізації на сміттєпереробних заводах. 

Розширення та будівництво полігонів

Переважно нові полігони будуть створюватись шляхом реконструкції існуючих сміттєзвалищ, але передбачені й нові будівництва. 

Також будуватимуть об'єкти перероблення (утилізації) ТПВ та використання вторсировини. Усі вони територіально прив'язані до існуючих сміттєзвалищ та полігонів і розташовуватимуться в межах їх санітарно-захисних зон. 

Сміттєпереробні заводи

Будівництво сміттєпереробних заводів як правило відбувається у два етап: на першому – сортувальна станція, на другому – повний комплекс перероблення ТПВ. Таким чином, в складі сміттєпереробних заводів також працюватимуть сміттєсортувальні станції, потужність яких визначатиметься окремими проєктами. 

В перспективі з розвитком технологій та широким результативним впровадженням роздільного збору ТПВ, будівництво сортувально-переробних заводів можна передбачати у селищах Бородянка та Баришівка, містах Фастів, Сквира, Миронівка та селі Ясногородка Макарівського району.

При цьому при відстані більше 20 кілометрів між місцем утворення та збирання відходів і місцем сортування і переробки для підвищення загальної ефективності поводження з ТПВ необхідно будувати перевантажувальні станції та сортувально-перевантажувальні станції. 

При будівництві сміттєпереробного комплексу можливе будівництво енергоефективного сортувально-переробного комплексу, на якому приймається роздільно зібрана вторинна сировина та всі інші види відходів, а також відновлюване паливо RDF. Доцільність будівництва таких комплексів визначається значними обсягами сміття, що утворюється, та близькістю споживачів теплової енергії. В першу чергу для будівництва розглядатимуться міста, наближені до Києва, та міста з населенням більше 100 тис. осіб (Обухів, Бориспіль, Бровари, Біла Церква, Вишгород). 

Нагадаємо, як раніше писала KV, навколо Глибоцького сміттєзвалища поблизу Борисполя продовжується багаторічний скандал. У серпні активізували діяльність екоактивісти, блокуючи проїзд сміттєвозів на полігон. Вони переконували, що компанія-орендар землі протизаконно звозить відходи зі столиці. У компанії не заперечували, що обслуговують різні фірми, в тому числі з Києва, але вказували, що все за законом. У кулуарах міськради подейкували, що сміттєвий скандал – лише видима частина айсбергу. А невидима – це конфлікт всередині мерської політсили. 

Читайте: Київщина крокує в майбутнє: Велика кільцева, нові магістралі та платні дороги

Фото: колаж KV

КиевVласть

Виктория Билоус

Теги: новости киевской области, новости киевщины, экология, мусор, отходы, полигон, мусороперерабатывающий завод, схема планирования, схема планирования киевской области

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій