Ігор Сабій: “Громади ризикують знов стати дотаційними”
Чи будуть змінені повноваження у районних рад, чи існуватимуть вони у звичному форматі – невідомо. Експерти висловлюють побоювання, що це дозволить владі впливати на громаду та керувати очільниками ОТГ. Самі ж ОТГ у підсумку страждатимуть через брак коштів.
Про це у інтерв’ю KV розповів очільник Київської обласної партійної організації ВО “Свобода” Ігор Сабій.
За його словами, на початку адмінтерреформи місцевим бюджетам залишили грошей, а зараз забирають. Мета у такого “розвороту на 180” може бути єдина – жага до контролю та влади.
“Тепер ми розуміємо, для чого їм районні ради: якщо вони зконцентрують у себе всі гроші, громади замість самодостатніми стануть знов дотаційними. А дотація у вигляді субвенції буде йти через голову РДА. Слухняний – отримав гроші на громаду, маєш власну думку – успіхів тобі пояснити людям, чому немає грошей на школи, садочки, дороги, лікарні. Це практика регіоналів – за моєї каденції у ВР був створений Фонд регіонального будівництва, через який на округ кожного слухняного депутата виділялися кошти. Серед семи округів в області гроші йшли на всі, крім мого, і я розповідав, як ми боремося з "регіоналами", з Януковичем та Азаровим, і отримував відповідь, мовляв, це все класно, але на сусідньому окрузі нардеп виділив гроші на те й на се. Хоча це навіть не його гроші, а податки людей. І що при Порошенкові, що зараз при Зеленському практика ця лишається, і вона буде ще жорсткішою, адже великі міста типу Білої Церкви змушені будуть йти на уклін до голови РДА, аби цей "князь" зжалився і виділив субвенцію.
На переконання Сабія, влада боїться проводити фінансову децентралізацію, тому що вона втратить механізми управління. Управляти можна двома способами: через повагу, або через примус.
“На початку була правильна ідея: децентралізація, фінансово спроможні громади. Знову-таки, багато реформ каже про правильну ідею, а закінчується усе руйнуванням системи. Так само і з реформуванням медицини: нібито правильна ідея, але закінчили руйнуванням системи охорони здоров'я, і держава не може ефективно реагувати на виклики, пов'язані із тим же коронавірусом. Або реформування органів МВС – нібито класна ідея, а врешті-решт систему захисту було зруйновано, досвідчені кадри звільнилися, а набрали таких, що закінчили 3-місячні курси, і є велика проблема із розкриттям злочинів та їх запобіганню”, – каже Сабій.
Фото: KV