неділя, 5 травня 2024 г.

Зона звужується: Іванківщина проти виключення з переліку територій, постраждалих від Чорнобильської катастрофи

Зона звужується: Іванківщина проти виключення з переліку територій, постраждалих від Чорнобильської катастрофи

Іванківщина обурена: на сайті Державного Агентства України з управління зоною відчуження опубліковано проект постанови Кабінету Міністрів України, у разі прийняття якої, частину Іванківської громади буде вилучено з переліку територій, постраждалих від Чорнобильської катастрофи. В обґрунтуванні постанови зазначають, що нібито ця територія вже не підпадає під перелік забруднених. Місцеві депутати направили звернення до Кабміну й обласних органів влади із проханням запобігти прийняттю постанови, адже мешканці ризикують, на думку депутатів, безпідставно втратити низку пільг.

Скандальний проект

Як стало відомо KВ, Державне Агентство України з управління зоною відчуження 22 червня опублікувало проект постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

У разі прийняття його буде затверджено новий перелік постраждалих населених пунктів. Чинний перелік населених пунктів містить 4 категорії: зона відчуження, зона безумовного (обов’язкового) відселення, зона гарантованого добровільного відселення та зона посиленого радіологічного контролю. На сьогодні діє постанова Кабінету Міністрів від 1991 року, де до третьої категорії відносяться 22 населені пункти Іванківської громади. Новий же проект постанови не містить жодного населеного пункту громади. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

В пояснювальній записці проекту постанови зазначають, що підставою для створення нового переліку стали експертні висновками про радіологічний стан населених пунктів, підготовленими за результатами проведеної у 2011 році загальнодержавної дозиметричної паспортизації.

Так, ще в 2011 році експертна група Національної комісії з радіаційного захисту населення України підготувала дослідження про про радіологічний стан населених пунктів 12 областей України. Під час підготовки експертних висновків використовувалися дані дозиметричних спостережень за дозами опромінення мешканців населених пунктів і результати радіологічного моніторингу харчових продуктів місцевого виробництва за 2000-2008-і та 2011-ті роки. За результатами дослідження, було створено перелік населених пунктів, що відносяться до зони радіоактивного забруднення. Саме у цей перелік не увійшла Іванківська громада. 

Обурення

Проект постанови одразу викликав шквал обурення серед депутатів Іванківської селищної ради: на сесії 27 червня депутатський корпус прийняв звернення до Кабінету Міністрів України, депутата Верховної Ради України Ольги Василевської- Смаглюк, Київської обласної військової адміністрації, Київської обласної ради, Вишгородської районної військової адміністрації та Вишгородської районної ради у якому стверджує, що радіологічна ситуація в громаді все ще залишається небезпечною. Депутати посилаються на сумну статистику: у зверненні пишуть, що в усі післяаварійні роки захворюваність населення постійно зростає: 92% дітей визнано хворими, а показник росту онкологічних захворювань один з найвищих на Київщині. Звітують й про смертність в Іванківській громаді, яка за їх словами перевищує показник по області, а 23,6 % померлих – люди працездатного віку. Депутати посилаються на дані Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології Національного університету біоресурсів і природокористування України від 2013-2014 року, за висновком якого на половині території Іванківської громади спостерігається забруднення.

“Науковими співробітниками Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології Національного університету біоресурсів і природокористування України протягом листопада 2013 року – вересня 2014 року було проведено репрезентативний пробовідбір грунту. На підставі  аналізу ґрунтових проб побудовані карти щільності забруднення  90 Sr, 137Cs. В ході проведення обстеження виявлено, що на території Іванківського району (на даний час Іванківської громади) спостерігається перевищення вмісту 90 Sr (більше 5 кБк/м2) та частково 137Cs.

Разом з тим, слід зазначити, що відповідно до Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” території з щільністю забруднення 90 Sr більше 5,5 кБк/м2 необхідно віднести до зони гарантованого добровільного відселення (ІІІ зони). Таке забруднення спостерігається на даний час на половині території Іванківської громади!”, – йдеться у зверненні.

Готові боротись

До 22 липня мешканці і депутати мають час оскаржити й висунути свої пропозиції до проекту постанови. Мешканців громади закликають не залишатись осторонь й донести свою позицію до ДАЗВ – відповідне повідомлення з’явилось на офіційному сайті селищної ради. Окрім звернення до органів влади й заклику до мешканців, депутати готові збирати підписи, а у разі прийняття постанови – вимагати її відміни через суд.

“Ми прийняли звернення на сесії 27 червня. Вимагаємо звернути увагу на Іванківську громаду і включити її до зони гарантованого добровільного відселення передбаченого в проекті постанови Кабміну. Взагалі, дивним чином, з'явився цей проект рішення, й поки ще є можливість його обговорювати ми максимально будемо залучати людей до цього. Не виключаємо, що будемо збирати підписи, поки в нас є місяць до прийняття цієї постанови. Невключення до переліку несе за собою наслідки, люди втратять соціальні гарантії, надбавки до пенсій. Статистика захворювань, пов’язаних з радіонуклідами, говорить сама за себе. Виключити Іванківщину з перелік постраждалих територій – злочин. До того, виключити вони хочуть й Поліську громаду. У разі прийняття цієї постанови, я готовий вимагати її скасування через суд”, – розповів кореспондентці КВ депутат Іванківської селищної ради Олег Береговий (Всеукраїнське обʼєднання "Свобода"). 

Депутат додає, що дослідження 2011 року не можу відповідати реаліям сьогодення, адже на початку повномасштабного вторгнення росіяни окопувались в Рудому лісі, а російська техніка рухалась Зоною Відчуження, піднімаючи небезпечний пил. До того, на думку Берегового, окрім втрати мешканцями відповідних пільг, прийняття постанови загрожує забудовую громад об’єктами, що здійснюють шкідливі викиди.

“Це ж не просто "зняття 3-ої зони, як статусу, це дія, яка обов'язково понесе наслідки, адже стосується кожного пенсіонера нашої громади, чия пенсія може бути зменшена на суму надбавки, яку гарантувала 3-тя зона. Це соціальний вибух. І я не вірю в просту недбалість і некомпетенцію... Особисто я бачу конкретний інтерес у знятті 3-ої зони, адже в разі реалізації цього плану, на території обох громад буде дозволено будівництво об'єктів, що здійснюють шкідливі викиди. Враховуючи вищезазначене, ще раз прошу всіх не бути байдужими, це стосується конкретно кожного жителя Іванківської і Поліської громад”, – додає Береговий.

Точка зору

В Київській обласній раді вже відреагували на проект постанови. Як розповів КВ депутат та член комісії з питань екології, природокористування, мисливства, водних ресурсів, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій Олександр Колодій, депутатський корпус КОР готуватиме звернення до Кабінету Міністрів з проханням включити Іванківщину до переліку постраждалих територій.

“Мешканці громади можуть втратити усі привілеї і пільги, що встановлені Законодавством абсолютно безпідставно. Я не розумію логіку виключення цих територій. Посилатись на дослідження 2011 року – це недоцільно – 2011 був більше 10 років тому. Це неактуальні підстави. Ми, як депутати Київської обласної ради, однозначно будемо готувати звернення до Кабінету Міністрів з цього приводу. Я не знаю, чи вдасться ініціювати позачергове засідання, але стовідсотково будемо готувати проект звернення”, – розповів кореспондентці КВ Олександр Колодій.

Як раніше писала KВ, це не перший скандал, пов’язаний з ДАЗВ. В жовтні Чорнобильській зоні держпідприємство “Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження”, що відповідає за забезпечення візитів у Чорнобиль, йшло на ліквідацію. Робітники тим часом погрожували припинити роботу у зоні, скаржились на скандали із керівництвом та затримку виплат, а також заявляли, що ліквідація старого підприємства і створення на його місці нового призведе лише до бюджетних розтрат. За їх словами, ліквідації піддавали ще 2 підприємства. Всі вони були підконтрольні ДАЗВ – Державному агентству України з управління зоною відчуження.

Читайте: Гаряча зона: на підприємствах Держагентства з управління зоною відчуження назрів ліквідаційний скандал

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Анастасія Олійник

Теги: війна росії проти україни, напад росії на україну, Кабінет Міністрів, кабмін, чаес, чаес, чорнобиль, пільги, постанова, іванківська громада, дазв, перелік території, чорнобильська катастрофа

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.