Заборона на мандат: чи зважаться нарешті в Київраді позбавити повноважень депутатів від “ОПЗЖ”

Заборона на мандат: чи зважаться нарешті в Київраді позбавити повноважень депутатів від “ОПЗЖ”

Столична міськрада, у порівнянні з органами самоврядування Київщини, “пасе задніх” в питанні позбавлення повноважень депутатів, які були обрані від забороненої проросійської партії “Опозиційна платформа – За життя” (“ОПЗЖ”). Наразі на розгляді депутатського корпусу Київради знаходяться відразу два проєкти рішення, які мають заблокувати роботу цих народних обранців. Один із них міськрада не змогла затвердити під час пленарного засідання, що відбулося минулого тижня. Причиною став брак голосів – депутатський корпус не висловлював своїх заперечень по цьому питанню, але багато депутатів все ж його не підтримали. Другий проєкт рішення (ще більш категоричний) перед цим, через позицію двох депутатів, не підтримала профільна постійна комісія Київради. 2 листопада 2023 року столичні депутати спромоглися тільки звернутись до парламенту з проханням розв’язати це питання на законодавчому рівні. Багато хто вважає, що Верховна Рада давно повинна була вирішити цю проблему, виконавши відповідні рішення РНБО та Верховного Суду. 

Як стало відомо KВ, під час пленарного засідання Київради, що відбулося 2 листопада 2023 року, депутатський корпус розглянув два питання, які стосуються діяльності депутатів від партії “ОПЗЖ” в столичній міськраді та українському парламенті.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Йдеться про два проєкти рішень, які на розгляд депутатів в порядку невідкладності подала група народних обранців від фракцій “УДАР”, “Європейська солідарність”, “Слуга народу” та “Голос”:

  • “Про звернення Київради до Верховної Ради (ВР) щодо заборони народним депутатам України, обраним від політичної партії “ОПЗЖ”, займати посади голови, заступників голови, секретаря комітету ВР, входити до складу тимчасових комісій, утворених у ВР, входити до складу депутатських груп та займати керівні посади в будь-яких інших органах, утворених у ВР, та необхідності прийняття змін до законів України, що унеможливить здійснення депутатських повноважень у ВР та місцевих радах й подальше балотування особами, що обиралися та/або були обраними від політичних партій, чия діяльність були призупинена рішенням РНБО” (№08/231-1243/ПР від 6 жовтня 2023 року);

  • “Про заборону депутатам Київради, що висувалися та були обраними від київської міської організації партії “ОПЗЖ” на чергових виборах депутатів Київради 25 жовтня 2020 року, займати керівні посади в Київраді та її органах” (№08/231-1242/ПР від 6 жовтня 2023 року).

Перший документ Київрада затвердила мінімальною кількістю необхідних голосів – за нього проголосував 61 депутат. Разом з тим, для ухвалення другого проєкту рішення столичній міськраді не вистачило голосів 4 народних обранців – його підтримали лише 57 депутатів. 

Про що проєкти рішень

Суть обох документів фактично повністю прописана у їх назвах. 

Так, згідно із затвердженим зверненням, столична міськрада закликала ВР заборонити нардепам, які були обрані від “ОПЗЖ”, обіймати будь-які посади у парламенті та працювати в його органах. Також Київрада попросила ВР прийняти зміни до законів, що унеможливлять здійснення повноважень народних депутатів та депутатів місцевих рад тими особами, які були обрані від вищезгаданої політичної сили, а також десяти інших партій, чия діяльність була зупинена рішення Ради національної безпеки та оборони (РНБО). Йдеться, зокрема, про “Партію Шарія”, “Опозиційний блок”, “Соціалістичну партію України”, “Блок Володимира Сальдо” тощо. Також міськрада запропонувала, щоб парламент прийняв закони, які заборонять громадянам, які коли-небудь обиралися від вказаних політсил, в подальшому балотуватися в президенти України, нардепи та депутати місцевих рад.

Що стосується другого проєкту рішення, який Київрада не змогла погодити через брак голосів, то ним передбачено, що усі депутати міськради, що на останніх місцевих виборах були обрані від “ОПЗЖ”, не можуть обіймати будь-які посади в столичному муніципалітеті. Зокрема, пропонується, щоб вони не могли обиратися на посади секретаря міськради, голів, заступників та секретарів постійних комісій, входити до складу тимчасових контрольних комісій (ТКК), утворених у Київраді, тощо.

Пояснювальні записки до обох документів також схожі за своїм текстовим наповненням. У них зазначається, що діяльність партії “ОПЗЖ” спочатку була призупинена відповідно до Указу президента Володимира Зеленського від 19 березня 2022 року про введення в дію відповідного рішення РНБО, а надалі, 15 вересня минулого року, Касаційний адмінсуд України заборонив її діяльність. Як зазначається в пояснювальних записках, підставами для усього цього стало те, що вказана політсила проводить антиукраїнську політичну та організаційну діяльність, несе реальну загрозу порушенню суверенітету та територіальної цілісності держави, поширює відомості про виправдовування та визнання правомірною збройної агресії рф проти України тощо.

Також в цих документах, із посиланням на рішення Касаційного адмінсуду від 15 вересня 2022 року, нагадується, що, серед іншого, саме депутати Маріупольської міськради від “ОПЗЖ” не просто підтримали окупантів на початку повномасштабної війни, а фактично допомогли росіянам швидко паралізувати це місто та створити в ньому гуманітарну катастрофу. Зокрема, згідно з рішенням суду, ці народні обранці корегували обстріли критичної цивільної інфраструктури, що призвело до знищення складів з продовольством та медикаментами, комунальної техніки, веж мобільних операторів та ліній електропередач тощо. У подальшому, як було встановлено судом, ці депутати стали “посібниками геноциду в Маріуполі” та “активно сприяли в утворенні окупаційної адміністрації”.

Під час розгляду цих проєктів рішень у сесійній залі міськради одна з їхніх суб’єктів подання, депутатка Вікторія Пташник (фракція “Європейська Солідарність”, на колажі ліворуч), повідомила, що наразі на розгляді Верховної Ради знаходяться відразу декілька законодавчих ініціатив, що мають обмежити діяльність депутатів місцевих рад і нардепів, які були обрані від “ОПЗЖ”. Втім, парламент досі не підтримав відповідні законопроєкти та проєкти постанов. Тому, на переконання Вікторії Пташник, Київрада має “простимулювати” розгляд цих питань Верховною Радою, а також самостійно обмежити діяльність депутатів від “ОПЗЖ” – відповідно до тих рішень, які були прийняті РНБО та Верховним судом.

“Я не розумію, як можна це не підтримувати, якщо РНБО сказала, що є конкретні політсили, які носять антиукраїнський характер. Я не розумію, чому ці питання досі не були підняті в Київраді. Я не знаю, що було б Києвом, якби не патріотична позиція керівництва та більшості депутатів міськради. Якби російські окупанти дійшли сюди, я не знаю, як би діяли окремі депутати. Якщо ВР не спроможна ухвалити відповідні закони, то давайте попросимо їх це зробити. Треба, щоб відповідні ініціативи відносно регулювання діяльності депутатів, обраних від забороненої “ОПЗЖ”, були розблоковані. Київрада має показати приклад та підняти це питання на загальнонаціональному рівні”, – зазначила Вікторія Пташник під час пленарного засідання.

Читайте: Депутатів від “ОПЗЖ” пропонують позбавити мандатів у Київраді

Примітно, що Київраді довелося декілька разів голосувати по вказаним проєктам рішень та повертатися до їхнього розгляду – саме через те, що для їх ухвалення не вистачало голосів. Ключовою стала позиція фракцій “ВО “Батьківщина” та “Єдність”. Для прикладу, 4 депутати від партії Юлії Тимошенко з 12-ти та 2 з 14-ти представників “Єдності” все ж проголосували за звернення до парламенту. Разом з тим, за позбавлення обранців від “ОПЗЖ” керівних посад у Київраді “ВО “Батьківщина дала лише 2 голоси, а “Єдність” – жодного.

Варто зазначити, що наразі на розгляді Київради знаходиться ще один проєкт рішення, який стосується роботи в столичному муніципалітеті депутатів, обраних від “ОПЗЖ”. Йдеться про документ №08/231-1321/ПР від 23 жовтня 2023 року, який було зареєстровано все тією ж групою народних обранців. Цей проєкт поки не виносився на розгляд депутатів у сесійній залі, адже не пройшов погодження комісії Київради з питань регламенту, депутатської етики та запобігання корупції. Як інформувала KВ, цей документ на засіданні вказаної комісії 31 жовтня 2023 року не підтримали депутат від “УДАРу”, заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Вячеслав Непоп та депутат від “Батьківщини” Віталій Нестор.

Читайте: КОР намагається передати Київраді ініціативу щодо вигнання депутатів від ОПЗЖ

Даним документом пропонується внести зміни в Регламент Київради, відповідно до яких депутати, що були обрані від тих партій, діяльність яких була зупинена або заборонена рішенням РНБО або суду, не зможуть виконувати низку своїх прав та обов’язків. Фактично йдеться про повне блокування їхньої роботи – наприклад, пропонується, щоб вони не могли брати безпосередню участь у підготовці питань для розгляду на пленарних засіданнях, не могли підтримувати зв’язок із виборцями та виконувати їхні доручення тощо. За задумом суб’єктів подання цього проєкту рішення, де-юре такі обмеження повинні діяти на час воєнного стану або на час дії відповідних рішень РНБО чи суду. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Прогнози і досвід

Як розповіла KВ Вікторія Пташник, її здивувало, що окремі партії не підтримали проєкт рішення щодо депутатів Київради від “ОПЗЖ” – і це на фоні того, що жодних заперечень при обговоренні цього питання такі політичні сили не висловили.

“Мені складно відповісти на питання, як можна не голосувати за проєкти рішень, що стосуються обмежень депутатів забороненої партії “ОПЗЖ”. Склавши нещодавно присягу депутата Київради, я була глибоко шокована, що подібні депутати (йдеться про тих, які були обрані від “ОПЗЖ”. – КВ) досі можуть працювати в Київраді, і ще й очолювати постійні комісії. Регламент Київради дозволяє представникам всіх політичних сил та всім депутатам брати участь в обговоренні. Однак, на жаль, під час обговорення [проєктів рішень у сесійній залі] ніхто слово не брав і свою позицію не пояснив. Саме тому “Європейська Солідарність” вимушена була в знак протесту після проваленого проєкту рішення про позбавлення депутатів від “ОПЗЖ” керівних посад покинути сесійну залу [під час пленарного засідання Київради, яке відбулося 2 листопада]”, – повідомила Вікторія Пташник.

При цьому, депутатка зазначила, що її фракція збирається виносити два незатверджені проєкти рішень щодо обранців від “ОПЗЖ” на найближчі пленарні засідання Київради – у тому числі й на те, яке відбудеться 9 листопада 2023 року. За її словами, ці питання для її політичної сили є пріоритетними.

“Позиція нашої команди – маємо нарешті очистити місцеві ради й ВР від представників заборонених партій. Ми вітаємо наших колег з Київської облради, яким це вдалося. Вважаємо, що і в Київраді достатньо патріотичних депутатів, які розуміють важливість й значення цього питання. Також ми не забудемо про проєкт рішення [№1321]. А всіх небайдужих громадян просимо уважно слідкувати за його проходженням у Київраді, питати депутатів, за яких ви голосували, позицію щодо цього проєкту, і робити висновки. Це проєкт не про землю і не про бюджет, а про те, що насправді важливо для майбутнього української держави!” – підкреслила Вікторія Пташник.

У свою чергу, депутат Київської обласної ради від “Європейської Солідарності”, адвокат Роман Титикало поділився досвідом того, як облрада вирішила проблему щодо діяльності депутатів від забороненої партії “ОПЗЖ”. Це сталося, нагадаємо, 17 жовтня 2023 року – тоді за ініціативи Титикала було прийнято рішення про призупинення повноважень 8 депутатів від вказаної політичної сили. Відповідно до нього, ці народні обранці, зокрема, не можуть голосувати за будь-які питання у сесійній залі. За словами Романа Титикала, досягти результату на місцевому рівні можна двома способами. 

Читайте: КОР призупинила повноваження депутатів, обраних від “ОПЗЖ”

“Перший варіант – як це зробили ми та багато міських рад Київської області, коли депутатам від “ОПЗЖ” прямо забороняють здійснювати свої повноваження. Другий варіант – шляхом внесення відповідних змін до регламенту тієї чи іншої ради стосовно того, що депутати від заборонених партій не можуть виконувати свої обов’язки. Саме так це планують зробити в Київраді. Як на мене, обидві юридичні техніки досягають потрібного результату. Але найбільш правильною технікою звичайно ж буде виконання згаданих рішень РНБО та Верховного Суду шляхом внесення відповідних змін до Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, чого Верховна Рада досі не зробила”, – зазначив KВ Роман Титикало.

На переконання депутата, обранці від “ОПЗЖ” не мають шансів на оскарження таких рішень місцевих рад у судовому порядку. За його словами, після ухвалення Київської обласною радою свого вердикту по обранцям від “ОПЗЖ”, останні просто встали та покинули сесійну залу, а один із них невдовзі подав заяву про складання депутатських повноважень. Такі ж заяви, наприклад, подали всі депутати від “ОПЗЖ” у Фастівській міськраді Київської області, яка також долучилася до цього т.зв. “флешмобу”. На думку Титикало, у цьому заключається “юридично-морально-психологічний” аспект – тобто, депутати від забороненої партії чітко розуміють, що суспільство не сприймає їх та їхню роботу.

“Практика судового оскарження [рішень місцевих рад щодо заборони роботи депутатів від “ОПЗЖ”] є, але я не бачив, щоб такі рішення були оскаржені. Принаймні, я не бачив рішень Верховного Суду по цій категорії справ. Слід враховувати стан речей в державі та військову агресію рф. В рішенні Верховного Суду щодо заборони “ОПЗЖ” дуже правильно написано, що держава в умовах даного часу повинна діяти за принципом “войовничої демократії”, який закріплений Європейським судом з прав людини. Тобто, усі права мають дотримуватися, крім тих, які фактично забороняють або ставлять під загрозу демократію як таку. У разі загрози демократії вона має право “самооборонятися”, – підкреслив Роман Титикало. 

Про “ОПЗЖістів” у Київраді

Нагадаємо, за результатами місцевих виборів, які відбулися 25 жовтня 2020 року, партія “ОПЗЖ” виборола в Київраді 12 мандатів. Дві третини народних обранців – 8 депутатів – пройшли до муніципалітету за загальноміським списком, ще четверо були обрані на округах – в Дарницькому, Оболонському, Солом’янському та Шевченківському районах. Невдовзі після цього в міськраді було створено фракцію даної політичної сили, яку очолив Олександр Попов (на колажі в центрі) – голова Київської міськдержадміністрації (КМДА) у 2010-2014 роках та ексміністр України з питань житлово-комунального господарства (двічі займав цю посаду – в 2007 та 2010 роках).

Читайте: Они прошли: фракция “ОПЗЖ” в Киевсовете IX созыва

У грудні 2020 року, коли Київрада затвердила перелік та склад своїх постійних комісій, депутати від “ОПЗЖ” отримали в них низку керівних посад. У тому числі народні обранці від даної партії очолили дві такі комісії. Так, Ігор Кириленко обійняв посаду голови комісії з питань регуляторної політики, а Олександр Плужник – комісії з питань дотримання законності, правопорядку та зв’язків із правоохоронними органами. 

Читайте: Профессионализм и смотрящие. Как распределили полномочия в Киевсовете IX созыва

Наразі, після низки кадрових пертурбацій та зміни переліку комісій, “колишня “ОПЗЖ” утримує за собою “лідерство” лише в одній комісії – саме тій, яку очолює Плужник. У свою чергу, комісія Ігоря Кириленка була у червні 2023 року ліквідована, а її голову так і не було включено до жодної іншої комісії. Варто зазначити, що фактично комісія з питань регуляторної політики так і не почала роботу, адже її члени ігнорували засідання, через що розгляд питань було унеможливлено. При цьому, Ігор Кириленко протягом більш ніж двох років неодноразово просив керівництво міста налагодити роботу вказаного органу, але належної реакції на його заклики не було.

Читайте: “Перетасували колоду”: Київрада змінила перелік та персональний склад своїх комісій

Разом з тим, низка депутатів, які обиралися від “ОПЗЖ”, наразі залишають за собою керівні посади в інших комісіях Київради. Так, Михайло Царенко досі є першим заступником голови комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності, Володимир Кравець займає таку ж посаду в комісії з питань архітектури, містопланування та земельних відносин, Сергій Мамоян є заступником очільника комісії з питань транспорту, зв’язку та реклами, Юлія Уласик – секретарем комісії з питань охорони здоров’я, сім’ї та соціальної політики, а Михайло Наконечний – секретарем комісії з питань цифрової трансформації та регулювання надання публічних послуг.

Що стосується самої фракції “ОПЗЖ” у столичній міськраді, то рішення про її саморозпуск було оприлюднено через півтора місяця після початку повномасштабного вторгнення – 30 березня 2022 року. Тоді ж 7 з 12 депутатів об’єдналися в депутатську групу “Платформа за життя та мир” – до неї увійшли Рустем Ахметов, Ігор Кириленко, Володимир Кравець, Сергій Мамоян, Олександр Плужник, Олександр Попов та Михайло Царенко. Ще п’ятеро депутатів – Олена Букало, Михайло Наконечний, Юлія Симуніна, Юлія Уласик та Володимир Яловий – залишилися позафракційними та не стали об’єднуватися в певні групи. Надалі, 18 травня 2023 року, вищезгадана Олена Букало склала свій депутатський мандат, а 8 червня 2023 року Ігор Кириленко офіційно покинув депутатську групу “Платформа за життя та мир”.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у грудні 2024-го витрачала Миронівка
Справи насущні: скільки та на що у грудні 2024-го витрачала Миронівка
09:00 Грудень 2024 року в Миронівці відзначився рекордною сумою бюджетних замовлень – майже 67 млн гривень. Справа в тому, що в цей час займалися…
“Підземний картель” Кличка: Нацполіція розслідує чергові розкрадання у “Київському метрополітені”
“Підземний картель” Кличка: Нацполіція розслідує чергові розкрадання у “Київському метрополітені”
09:00 КП “Київський метрополітен” продовжує колекціонувати кримінальні справи щодо “бюджетних розпилів”. Нещодавно в рамках одного з таких проваджень підозру від правоохоронців отримав директор ТОВ…
Завищення цін та співпраця з Білоруссю: капремонт столичної ТЕЦ-6 додав роботи слідчим
Завищення цін та співпраця з Білоруссю: капремонт столичної ТЕЦ-6 додав роботи слідчим
09:00 У Нацполіції ведуть чергове слідство щодо можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів посадовцями КП “Київтеплоенерго” спільно зі своїм підрядником. Правоохоронців зацікавив капітальний ремонт…
Banner
QlU7mDx4