субота, 4 травня 2024 г.

X-Park і замурований Чорторий: “капітальні” ресторани, кафе та незаконні кар’єри із видобутку піску на острові Муромець

X-Park і замурований Чорторий: “капітальні” ресторани, кафе та незаконні кар’єри із видобутку піску на острові Муромець

Близько 30 гектарів на острові Муромець дістались Х-Park Юрія Зозулі задарма: 102 тис. гривень на рік, ніякої оренди, а земельний податок сплачує місто, тобто – кияни зі спільного міського бюджету. Перевірка в 2021 році встановила, що Х-Park споруджено лише на 27%, а поза проєктом побудовано 80 об’єктів, серед яких багато ресторанів, кафе, альтанок. Департамент культури Київської міськдержадміністрації (КМДА) запропонував інвесторам знести побудоване поза проєктом і забути про інвестиційний договір 2015 року. Але Юрія Зозуля категорично проти та звинувачує перевіряльників у заангажованості, хабарях, брехні, злитті державної та комерційної таємниці й,  головне, у  “конфлікті з Кличко”. В той же час по столиці гуляють гучні чутки, що Х-Park – особиста вотчина мера Києва Віталія Кличка.

Про це йдеться в статті Аннабелли Моріної для KВ.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Ще раз нагадаємо, що раніше територія Х-Park мала назви парк “Дружби народів” та парк “Муромець”. Але офіційно вона має ще одну “паркову” назву.

Землі комунального парку

Згідно Інвестиційному договору №050-13/і/155 між Департаментом економіки та інвестицій КМДА (директор на той час – Микола Поворозник), Департаментом культури КМДА (директорка на той час – Діана Попова) та ТОВ “Інноваційний спортивний парк” (співвласники – Юрій Зозуля й Олег Лисюк, який зараз працює заступником гендиректора по капітальному будівництву та інвестиціям ПрАТ “АК “Київводоканал”), спортивний парк було створено на землях Всеукраїнського парку пам’яті борців за свободу і незалежність України в Києві. Цей комунальний парк було засновано 26.02.2010 року рішенням Київради №417/3855 та підпорядковано Департаменту культури КМДА.

Київрада відвела новому парку 37,77 га на острові Муромець за рахунок земель парку “Дружби народів” та надала їх в постійне користування Департаменту культури КМДА, який, в свою чергу, мав передати землю підвідомчому йому комунальному підприємству "ВППБЗСНУ у м.Києві". Хоча це підприємство й було створено 15 серпня 2011 року, чиновники так і не передали землю комунальникам, парк не розвивали – і сьогодні його комунальне підприємство парку виглядає фіктивним.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Нам не вдалося зв’язатись із в.о. директора комунальному парку Володимиром Ткаченко. За офіційними мобільними номерами телефонів парку відповіли, що нічого не знають ні про нього, ні про сам парк. 

За даними аналітичної системи Youcontrol, один із номерів парку належить обслуговуючому кооперативу садово-дачного товариства "Барвінок", співзасновником та директором якого досі фігурує експомічник народного депутата від Партії регіонів Артема Синиці V та VI скликань Верховної Ради (2006-2021 рр), експрацівник апарату МВС Микола Петрович Столбовий, який помер 21 січня 2020 року.

Капітальні чи тимчасові споруди?

Ми вирішили самостійно переконатися, чи відповідають будівлі, які розташовані на території X-Park, вимогам тимчасових споруд. Разом із фахівцем у сфері нагляду за будівництвом ми відвідали парк і побачили: значна частина будівель у X-Park – це капітальні споруди, будівництво яких на берегах водойм заборонено Водним та Земельним кодексом.

“Головною відмінністю капітальної споруди від тимчасової (до яких відносяться збірно-розбірні конструкції) є фундамент, – розповів сертифікований інженер з технічного нагляду за будівництвом Володимир Голубничий. – Але він може бути різний”.

Журналісти попросили Володимира оцінити стан споруд у парку. В одній із на вигляд “тимчасових” будівель експерт після кількох хвилин копання саперною лопаткою виявив край фундаменту. У споруді навпроти (одна з будівель ресторанного комплексу) ситуація схожа – Володимир виявив ознаки фундаменту навіть без лопатки.

Окремо розташований монолітний фундамент прямокутного перерізу

Експерт назвав ознаки, які можуть свідчити про наявність фундаменту: “Металеві палі, каркас, стійка, будь-яка металева конструкція, яка йде під землю, потребує закріплення, конструкції, що буде передавати зосереджені зусилля на основу, а це у 99% – бетонний фундамент. В парку це використовується на багатьох спорудах”.

Бетонний стрічковий монолітний фундамент

Тому альтанки, які побудовані на відкритих металевих палях над водою у відповідності до закону “Про регулювання містобудівної діяльності”, не підпадають під визначення тимчасової не капітальної споруди.

Під таку стійку обов'язково має бути фундамент. Металеву трубу забетонували у фундамент або приварили до металевої закладної фундаменту

Камін в деяких з альтанок також є ознакою наявності фундаменту. Більш за те, це вказує на проблеми із пожежною безпекою. За словами Володимира Голубничого, камінна труба в “зимових альтанках” закоротка, не видно "іскрогасника", а покрівля виконана із горючого матеріалу.

Металевий каркас, враховуючи прольоти будівлі, не може забезпечити стійкість без належних фундаментів, тобто ця будівля точно не тимчасова: колони обклеєні утеплювачем, неможливо встановити реальний рівень вогнезахисту металевих несучих конструкцій, але за звуком дуже схоже, що використовують пінопласт або екструдований пінополістирол

Є й проблеми з пожежною безпекою в електрощитових – щонайменше у двох місцях ми виявили, що вони відкриті, що теж є порушенням правил пожежної безпеки. 

Висота труби має бути від 700 мм вище покрівлі й тут може бути цей розмір, однак за умов використання дров у топках, обов'язково треба ставити "іскрогасники" на трубі, якщо поруч покрівля із легкозаймистих матеріалів. Візуально матеріал покрівлі дуже схожий на бітумну черепицю

Нагадаємо, що Всередині лютого 2022 року в новинах повідомляли про пожежу в спорткомплексі. Загорання сталося у дерев’яних будівлях готельно-ресторанного комплексу "Байдики Бити".

Металева стійка має передавати навантаження від покрівлі, обов'язково повинен бути фундамент неглибокого закладання

Ще одне згарище журналісти виявили поруч із штучним озером, яке з’явилось нещодавно і є кар’єром із видобутку піску.

Згарище на території Х-Park: залишки великого навісу, повітропровіду, зонта на грильницю або барбекю

Відкрита щитова на “рятувальному посту”: стіни із горючих матеріалів, в 3-5 метрах вже вода і люди стрибають на дошки для плавання

Ліві вишки мобільних операторів

В Акті перевірки Департаменту культури КМДА (документ є в розпорядженні КВ) зазначено, що на землях Департаменту за погодження інвестора встановлено дві вишки мобільних операторів, за які бюджет не отримує кошти.

Вишки мобільних операторів, встановлені без погодження з Департаментом культури КМДА

Ми так і не змогли дізнатись, на яких підставах інвестор встановив ці вишки без погодження з Департаментом культури КМДА.

В ДП “Український державний центр радіочастот” пояснили, що не володіють інформацією щодо контрагента оператора стільникового радіозв’язку, який здійснював роботи по встановленню радіообладнання, а також не мають копій правовстановлюючих документів на відповідну земельну ділянку і об’єкт інфраструктури, оскільки їм не зобов’язані надавати такі документи.

В той же час, відповідно до відомостей з Автоматизованої інформаційної системи управління радіочастотним спектром УДЦР станом на 18.08.2022 року операторам стільникового зв’язку здійснено наступні присвоєння радіочастот (із статусом задіяні) у парку “Муромець” в Києві.

Номер присвоєння радіочастоти (номер дозволу на експлуатацію)

Дата присвоєння статусу (дата видачі документу)

ТН1800-0615-80-0582756

30.08.2019

БС2600-0615-80-0688334

07.05.2021

ТН1800-0875-80-0573310

31.05.2019

БС1800-0816-80-0710628

08.12.2021

LTE1800-0976-80-0706657

04.11.2021

Незаконний видобуток піску

Під час дослідження парку ми неочікувано виявили невелике штучне озеро з крутими схилами, яке виглядає як карʼєр із незаконного видобутку піску. Це штучне озеро знаходиться за межами земельної ділянки, наданої ТОВ “Інноваційний спортивний парк” інвестиційним договором. Проте на цій ділянці встановлені вишки та натягнута канатна дорога для занять вейкбордінгом.

На головній сторінці сайту X-Park рекламується “унікальна штучна водойма”, на якій у 2019 році розміщено нову канатну дорогу

За даними наших джерел у Департаменті культури КМДА, це штучне озеро виникло в останні два роки, а з минулої осені збільшилось вдвічі.

Взагалі, як з’ясувалось, на Чорториї “несподіване” виникнення штучних озер – це зовсім не рідкість. Наприклад, 19 вересня на пресконференції в “Укрінформ”, де було озвучено інформацію про системну корупцію в сфері столичної культури, представник парку звернув увагу на ще одне “унікальне” штучне озеро Х-Park, де в 2019 році було облаштовано канатну дорогу №7 для вейкбордингу.

Штучне озеро, на якому встановлено канатну дорогу №7

Але цього озера раніше не існувало. Це видно навіть на гугл-мапах та мапах Інвестиційного договору, додаткових угод та проєкту парку. В проєкті на цьому місці зазначений вейк, а на водних лижах по суші не їздять. Крім того, на гугл-мапі немає деяких каналів та проток.

Ділянка парку на гугл-мапі – обох озер на ній немає

Із питанням “що необхідно для законного створення нових водойм та чи можливо це для ситуації Х-Park?”, ми звернулись до експерта.

Експертка Комітету з питань контролю дотримання природоохоронного законодавства при Громадській раді Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Олександра Борисова підкреслила, що законний шлях зазначений у ст. 82 Водного кодексу України (“Регулювання стоку річок, створення штучних водойм”). Якщо б ці озера та протоки створювались відповідно до вимог законодавства, для цього необхідно було б отримувати відповідне рішення Київради із дозволом на створення водойми, а також дозвіл Міндокілля, Держгеонадра, Агентства водних ресурсів, Мінрегіонбуду та інших організацій.

Але відповідних рішень Київради нам не вдалося знайти. Натомість експерт звернула увагу на формування берегів під кутом майже 90 градусів, яке характерне для видобутку піску. І, як з'ясувалося, незаконний видобуток піску на Муромці – це вже така традиція.

Ще одна “унікальна штучна водойма” – незаконний кар'єр із видобування піску: 1 – сформована водна поверхня,  2 – різкий укіс берега,  3 – канатна дорога для вейкбордінгу

Започаткувалась традиція незаконного видобутку піска на Муромці ще в 2012 році, коли, відповідно до розпорядженню КМДА №1103, на цій території за рахунок інвесторів повинні були зробити благоустрій, берегоукріплення та відновлення заплави, а на місці існуючого озера – облаштувати резервний водний стадіон для щорічного проведення міжнародних водних змагань.

Замовником цих робіт було Головне управління культури та мистецтв КМДА (сьогодні Департамент культури КМДА), яке підписало договір № 020712/1 від 02.07.2012 року з ТОВ “Українська гідромеханіка” (виконавець робіт, співвласником якого є забудовник Софіївської Борщагівки Сергій Одарич) та ТОВ “Спортивно-оздоровчий комплекс Український воднолижний стадіон” (інвестор, власником якого є господар X-Park Юрій Зозуля – голова Федерації вейкбордінгу та воднолижного спорту України, радник з питань інформаційних технологій та масових заходів мера Києва Віталія Кличка.

Однак, згідно Аудиторському звіту Департаменту фінансів КМДА №054-8-1-04/03 від 30.01.2014 року (документ є в розпорядженні КВ), інвестор нічого не платив підряднику, а підрядник, замість відновлення заплави, незаконно намивав з водойми пісок у промислових масштабах.

У 2012-2013 роках Державна екологічна інспекція Києва зупинила цей процес та виставила підряднику претензію на суму 343 тис. гривень, а пізніше взагалі заборонила вести діяльность. Директора ТОВ “Українська гідромеханіка” Валерія Кухаря було звинувачено у незаконному заволодінні землями Водного фонду в особливо великих розмірах.

Тут цікавим є те, що цей самий Кухар був водночас керівником комунального Всеукраїнського парку пам’яті борців за свободу і незалежність України в Києві, а також росіянином, який отримав громадянство України, але постійно проживав у країнах Балтії.

В 2015 році в Інвестиційний договір на облаштування спортивного парку також увійшла норма про необхідність проведення “благоустрою, берегоукріплення та відновлення заплави” за рахунок інвесторів. А вже в грудні 2016 року Дніпровське районне управління поліції у столиці зареєструвало кримінальне провадження №12016100040016939, в якому знову фігурував видобуток піску під виглядом робіт із благоустрою території на тій же земельній ділянці біля Чорторию, балансоутримувачем  якої є Департамент культури КМДА.

Фігурантом цієї справи було ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Екосервіс", засноване батьком відомого у Києві видобувача піску Валентина Рака. Зараз засновником цього ТОВ значиться Надія Прялова.

Читайте: Обвиняемое в “крышевании” незаконной добычи песка ГП “Укрводсервис” получило подряд на восстановление каскадов трех водоемов на Киевщине

В 2016 році, відповідно до інвестиційного договору між Агентством водних ресурсів та ТОВ “Науково-виробниче підприємство Екосервіс”, було розроблено проект на роботи з розчистки ділянки протоки річки Десенка (в урочищі Чорторий) та двох її заток. Але цей проєкт не стосувався створення нових водойм. Як ми вже сказали, на це потрібно рішення – дозвіл Київради.

За даними наших джерел в КМДА, в ті часи Юрія Зозулю та Валентина Рака не раз бачили разом. З часом Валентин Рак підпав під підозру, деякий час був у розшуку, а видобуток піску на Муромці на якийсь час припинився.

Неспортивна історія

Треба підкреслити, що ідея створення спортивного парку дуже затребувана в Києві, а самі спортсмени заздалегідь поставлені у ситуацію, коли їх підштовхують грати за правилами, що нав’язує існуюча корупційна система. Історія Х-Park, на жаль, є нагальною ілюстрацією цієї ситуації, яка не змінюється в залежності від імені мера.

Вейкбордінг започаткувався на острові Муромець майже 20 років тому, а 15 років тому, за даними xpark.kyiv.ua, на цій території вже було реалізовано першу кільцеву канатну дорогу в Україні X-traction та засновано клуб “Екстремальна тяга”, а пізніше встановлено й лінійну дорогу.

В ті роки спортсмени знаходились у підвішеному стані, їх будь-якої миті на законних підставах могли попросити звільнити цю ділянку. Наприклад, у 2010 році, створюючи комунальний парк, Київрада погрожувала розірвати договори оренди, якщо орендарі будуть використовуватимуть береги не за цільовим призначенням.

В 2012 році Федерація вейкбордінгу та воднолижного спорту України вперше (до речі, без будь-якого конкурсу) отримала виключне право на встановлення тимчасових спортивних та допоміжних споруд на території частини парку на острові Муромець.  Згідно розпорядженню голови КМДА Олександра Попова №873 від 25.05.2012 року, спортсменам гарантували погодження та підтримку зі сторони різних міських структур. Інакше кажучи, вони отримали офіційне “прикриття”.

До речі, інвестиційний конкурс на створення спортивного парку ТОВ “Інноваційний спортивний парк” вперше виграло ще в 2013 році, але тоді інвестиційний договір не було підписано. Новий інвестиційний конкурс провели вже в 2015 році.

“У вейкбордистів завжди проблеми із розташуванням своїх локацій в місті, – пояснює Олександра Борисова. – Спорядження для вейкбордінгу потребує встановлення спеціальних вишок біля лінії води, між якими натягується канатна дорога. Металеві вишки встановлюються не на один рік та потребують вбивання металевих паль у землю, що вважається порушенням правил благоустрою та навіть є ознакою будівництва капітальної споруди, а відповідно, заборонено Водним кодексом. Дехто легалізує вишки, як нібито гідротехнічні споруди, але це незаконно”.

Та проблема насправді полягає й у недосконалості чинного законодавства. Адже ніяких винятків для водного спорту Водний кодекс не має, як не має ї прозорої системи відносин між спортсменами та землевласником – містом. Тому спортсмени змушені домовлятися неофіційно та шукати шляхи легалізації діяльності, яка несе й соціальне навантаження.

“Сьогодні місто пропонує у такому випадку підписувати інвестиційну угоду та отримувати земельну ділянку, де тебе більше ніколи не будуть “кошмарити” перевіряльники, – розповів на умовах анонімності вейкбордист Сергій (ім’я змінено). – Але це дуже дорого – і офіційно, і неофіційно, тому якщо ти на це йдеш, то треба бути готовим займатись не спортом, а бізнесом, грати в чорну та заводити на територію торгівельні точки і багато. На це готові не всі”.

Тому існування Х-Park в існуючому “неспортивному” вигляді цілком зрозуміло. Як, безумовно, є позитивом і те, що цю територію використовують спортсмени та волонтери. Але це аж ніяк не відміняє порушення законодавства, спроб прикриття кумівством та необхідності створення прозорої і цивілізованої системи відносин між владою та бізнесом.

Кримінальне розслідування та депутатські обіцянки

Зрештою порушення, які допустили у Х-Park під час виконання інвестдоговору, стали приводом для розслідування, яке сьогодні в рамках кримінального провадження №42022100000000366 від 13 липня 2022 року здійснює ДБР в Києві.

Депутати Київради від “Слуги народу” Ксенія Семенова, Владислав Трубіцин, Георгій Зантарія та Євгенія Кулеба, які були присутні 19 вересня на прес-конференції заступника директора Департаменту культури КМДА Геннадія Яворовського, пообіцяли взяти ситуацію під контроль. А заступник голови постійної комісії Київради, позафракційний Костянтин Богатов сказав, що винесе ці проблеми на обговорення найближчого засідання комісії.

То ж, чим закінчиться історія із “раєм для вейкбордистів” – ми ще дізнаємось.

Першу частину розслідування читайте тут: X-Park і замурований Чорторий

Фото: колаж KВ

КиївВлада

Аннабелла Морина

Теги: новини києва, юрій зозуля, x park, незаконний видобуток піску, незаконні будівлі

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій