середа, 17 липня 2024 г.

Віктор Глеба: “Генплан Києва до 2025 року – це афера, за яку вже треба запитувати з нового мера то його команди”

Віктор Глеба: “Генплан Києва до 2025 року – це афера, за яку вже треба запитувати з нового мера то його команди”

Екс-заступник головного архітектора Києва, член Української академії архітектури Віктор Глеба розповів в інтерв’ю KV про загрози якісному розвитку міста через затвердження нового Генплану, містобудівні афери від столичної влади в дії, та ризики через не проведення люстрації в КМДА.

- Як Ви оцінюєте проект Генерального плану Києва до 2025 року? Чи дійсно він узаконить вже відведені Кииїврадою ділянки під будівництво на території зелених зон?

- Оцінювати роботу колег важко. Тим більше своїх вчителів - знаних містобудівників, які працювали під науковим керівництвом Миколи Дьоміна. Хочу зосередити увагу на тому, що на сьогодні афера під назвою “Генплан Києва до 2025 року” —  це вже просто механізм грабування бюджету і замовників, прикриття для чиновників та мотивація хабарів.

Вже, мабуть, потрібно оцінювати не Генплан, а наслідки його впровадження: зміну функціонального призначення земельних ділянок та інфраструктурних планів муніципалітету.

Генплан Києва 2025 — це, дійсно, унікальний документ по розфарбуванню в правильний “архітектурний колір” землевідведень Київради. Наприклад, зелений колір зелених насаджень та зон відпочинку в ньому перетворюється в жовтий колір житлової або коричневий колір громадської забудови. В деяких випадках “новий” генплан навіть не встигає за апетитами забудовників і не відповідає реальній містобудівній ситуації…

Читайте также: Виталий Кличко спешит узаконить генплан Черновецкого

- Які суттєві відмінності нового документу у порівнянні з чинним Генпланом Києва, затвердженим у 2002 році?

- Чинний Генплан передбачав розширення територій столиці і будівництво до 2020 року 18,5 млн. кв.м. житла з відповідною соціально-побутовою інфраструктурою. Передбачалось обмеження висотності в центральній частині столиці до 27 м., збереження лісів навколо міста і рекреаційних територій (парків, скверів). Пріоритетом розвитку міста пропонувалось збереження робочих місць в обладнаних виробничих зонах з відповідними заходами благоустрою та пішохідно-транспортною доступністю від місць проживання трудових ресурсів.

Але порівнювати генплани це як порівнювати “Київські Торти” від БКК і від Рошен. Генплан до 2020 року - це торт вагою 1,5 кг (межі міста передбачалось розширити) та 12 слоїв інформації, а “новий” генплан  – це  такий собі тортик (без розширення території міста) в існуючих але не визначених межах, і при цьому на 38 слоїв.

Чинним Генпланом  передбачалось домінування громадського простору в центрі та створення кварталів комплексної забудови на околицях міста. Формування вузлових центрів розвитку на перетині нових транспортних розв’язок та зведення компактних житлових масивів передбачало саме культурно-громадський, а не поселенсько-спальний образ столиці…

Читайте также: Старые генеральные планы Киева

Новий Генплан передбачає зведення близько 28 млн. кв.м. житла в межах існуючих територій міста, зменшення площі парків і скверів та збільшення висотності (54 м) в центральній частині міста. Майже всі виробничі території та землі Міноборони передбачається забудувати житлом без громадського простору, об’єктів соціальної інфраструктури, транспорту, інженерних комунікацій та з порушенням інтересів незахищених верств населення.

При цьому у міської влади навіть не було законних підстав для витрат бюджетних коштів на розробку нового Генплану, оскільки Постановою Уряду №291 та іншими документами передбачалось лише: коригування діючого генплану Києва, внесення до нього змін, розробка плану земельно-господарського устрою, детальних планів територій та зонінгу. Про це йдеться в листах 2013 року, які були по великому рахунку проігноровані, хоча і вплинули на непогодження цього документу командою Попова (екс-голова КМДА.— KV).  

На сьогодні ж Генплан Києва до 2025 року – це афера, за яку вже треба запитувати з нового мера то його команди.

- Які масштабні зміни в столиці передбачає новий Генплан у разі його схвалення?

- По-перше це може привести до масштабного перерозподілу ресурсів та “узаконення” всього награбованого попередньою владою. Також може розпочатись тотальне переведення земель Міноборони та існуючих промислових територій в житлові квартали, особливо в центрі міста. Простір суспільних і безкоштовних благ для киян та гостей столиці буде значно зменшуватись. Можна передбачити, що мешканці центра столиці просто впадуть в коматоз від забудов “по ущільненню” центральної частини…

Принциповим є те, що різниця в часових термінах дії між двома генпланами лише 5 років. А це просто абсурд. Говорити потрібно про те, що Генплан 2020 передбачав 100 розв’язок і розширень доріг, а за 10 років столична влада зробила лише 4 з них (Автовокзал, Південний міст, Контрактова площа та Рибальський міст).

А взагалі, треба сказати, що вже давно все вирішує не сам Генплан, а чиновники, які надають забудовникам висновки, довідки, витяги, умови та обмеження (головний архітектор Києва Сергій Целовальник та його заступник, голова Служби містобудівного кадастру КМДА Андрій Вавриш.— KV). 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Facebook 

Які зміни відбулись при затвердженні Концепції реформування країни, Концепції децентралізації влади, люстраційних та антикорупційних ініціатив уряду? Правильно — ніяких. Так і з Генпланом: якщо відповідальні чиновники захочуть щось дозволити побудувати на території міста, то дозволять, ні, так і ні. 

- Які ділянки в зелених зонах Києва вже забудовані? Чи були ці ділянки "захищені" чинним Генпланом?

- Таких ділянок, наприклад, в Шевченківському районі столиці понад 100 га. В інших районах Києва — сукупно 1700- 1900 га. Пропоную звернути увагу на одну з одіозних афер – план забудови Дніпровської набережної, 14-10.

Колись це місце було лодочною станцією та згідно документів відносилось до Київської міської водомоторної пристані з акваторією в урочищі "Берковщина" Дарницького району. Тобто ця земля була власністю киян ще за радянських часів. Але прийшов 2003 рік і великі земельні “рєшали” від управління земельних відносин КМДА, відчувши велику наживу, зробили  інвентаризацію і розробили схему віджиму комунальних земель через рішення Київради.  

Згідно рішення Київради № N 122-1/995 п.9, цю землю віддають! Не продають через аукціон – а віддають якійсь невідомій ТОВці, порушуючи і Водний і Земельний кодекси! Внести зміни до генплану проблем не склало. Щоб обійти Водний кодекс чинуши з київської Главархітектури  розробили проект, в який вклали висновки різних Міністерств, де були “правильно” розставлені акценти і пріоритети, мов, змінювати берегову лінію можна під благородним приводом-берегоукріплення.

Таким чином було намито близько 1 га території. Далі формально міністерствата  прокуратура схаменулись і почали судову тяжбу з Київрадою та ТОВкою щодо неправомірності надання земель. Але остаточне рішення суд виніс на користь нового землевласника, що було цілком прогнозовано...

- Яку реальну юридичну вагу має Генплан сьогодні і яке покарання повинні понести посадовці, які не дотримуються його виконання?

- Зараз ситуація навколо Генплану набагато складніша, тому що до влади в КМДА прйшли забудовники, а в департаментах КМДА залишилися чинуши, які продовжують слугувати бізнес-інтересам олігархів.

Намагання київських чиновників від архітектури “протягти” під прикриттям Мінрегіону Генеральний план розвитку міста Києва до 2025 року є зухвалим нехтуванням законних прав киян на достовірну інформацію та на якісне середовище для проживання. Рішення Київради про затвердження корупційного Генплану до 2025 року без обговорення та поквартального перегляду в районах графічних матеріалів функціонального призначення територій та цільового призначення земель буде грубим порушенням прав громади.

Лише після повноцінного обговорення з громадськістю та депутатами Київради результатів “інвентаризації” намальованого за 6 років земельно-господарського устрою столиці та порівняння його показників з показниками єдино-діючого Генплану 2020, можливо розглядати питання розробки “нових” генпланів та прийняття Київрадою рішень щодо землевідведення та будівництва в столиці.

Сьогодні Києв як ніколи потребує визначення проблем, загроз та ризиків сталого розвитку територій, аналізу можливостей модернізації громадського простору для суспільних потреб за європейськими принципами і стандартами.

Багато киян зараз це розуміють і вимагають громадських слухань щодо забудови стратегічних територій міста, дворів, дитячих майданчиків, скверів, кладовищ, промислових зон. Але влада мешканців столиці не чує.

Кияни не дарма вимагають провести люстрацію всіх чиновників КМДА, які з 2010 року по 2014 рік видавали документи дозвільного характеру в сфері землевідведення та містобудування. Натомість головний архітектор міста разом з розробниками Генплану 2025 вже почали рекламну кампанію в ЗМІ щодо легалізації прийнятих рішень в інтересах забудовників та землевласників.

Мабуть, покарання не буде! Рука руку миє, а банда банду милує…

КиевVласть

Розмовляла Валерія Самаркіна

Теги: киев, генплан, киеврада

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій