п'ятниця, 3 травня 2024 г.

Тетіївська громада відсуджує у московської єпархії місцевий храм

Тетіївська громада відсуджує у московської єпархії місцевий храм

Тетіївська громада б’є на сполох, намагаючись відстояти у московського патріархату громадський храм у центрі міста, що став центром релігійної ворожнечі. Ще наприкінці 2022 року релігійна громада Свято-Миколаївська парафія вирішила приєднатися до єдиної Православної церкви України. Мешканці зустріли зрештою значний спротив щодо доступу до храму від ще однієї релігійної громади УПЦ – Свято-Успенської парафії. Ситуація загострилася, коли місцева влада вирішила навести лад з майном і поставити на облік цю будівлю. У результаті храм став об’єктом судового позову, в якому суддя зупинив всі дії міськради. Кому належить будівля храму, у кого в оренді перебуває відповідна ділянка і чи планує влада міста і надалі в суді відстоювати майно у московитів – у матеріалі KВ

Як дізналася KВ, 26 лютого у Тетіївському районному суді Київської області має відбутися судове засідання про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Тетіївської міської ради № 98 від 2 травня 2023 року “Про взяття на облік безхазяйного майна”. 

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Мова йде про релігійну споруду – місцевий храм, який релігійна громада Свято-Миколаївська парафія вже рік намагається відстояти у Свято-Успенської парафії московського патріархату. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Відновлення справедливості

За словами благочиного Тетіївського району, отця Ігоря (Ігор Нішта) по всій Україні продовжуються переходи із московських парафій до ПЦУ, які відбуваються  не без спротиву та провокацій представників МП, не зважаючи на офіційну заборону щодо їхньої діяльності в країні. Він зауважив, що у Тетіївській громаді багато храмів вже перейшло під керівництво ПЦУ. Проте у місті Тетіїв є центральна церква, де і досі перебуває благочинний Московського патріархату і це, враховуючи, що зареєстрована громада на зборах проголосувала про зміну підлеглості Православній церкві України. 

“Був великий спротив, тому що за села московська церква сильно не трималася, а от втратити центральний храм, ядро, вони дозволити собі не можуть, тож готові на будь-що, аби хоч якось цей процес зупинити. Міська рада ще 2 травня проголосувала за те, щоб визнати майно храму безгоспним і передати ПЦУ. Представники московського патріархату звернулися до суду, аби скасувати це рішення і місцевий суддя виніс ухвалу на їхню користь. Тобто у центрі міста досі існує російська церква, яка сьогодні служить, проповідує свої наративи про те, які вони “патріоти”, діє всупереч волі громади. Ми очікували на більш тверду позицію від міської влади. Депутатський корпус складається із більшості патріотів, які за ПЦУ, донатять і роблять все, аби Україна перемогла. Проте є все ж і ті, хто підтримує московську церкву і проти того, аби в церкві лунала українська молитва українською мовою. Є і частина людей, яка піддалася певному впливу і продовжують вірити, що вони 20 років ходять саме до української, а не російської церкви. У той час як СБУ постійно інформує в ЗМІ, що знаходить колаборантів з-поміж їхньої духовної ієрархії. А люди досі не можуть прийняти, що це агресор. У росії видали церковний календар, і Митрополит Онуфрій є в списку їхньої ієрархії, як представник московської церкви в Україні. У москві він не боїться про це говорити, а тут українцям замилюють очі, стверджуючи, що вони саме українська церква”, – розповів у коментарі KВ отець Ігор. 

Судова тяганина

За словами активіста міста Тетієва та голови парафіяльної ради Релігійної громади Свято-Миколаївського храму  Івана Сліпого, міська рада прийняла рішення про визнання цього майна безхазяйним, аби взяти на облік громади, відбулася відповідна реєстрація у ЦНАПі.

Водночас 25 жовтня Тетіївської районний суд зупинив дію цього рішення. До суду надійшов позов на виконком ради з вимогою визнати протиправним та скасувати відповідне рішення, оскільки це рішення може “привезти до порушення його прав шляхом визнання безхазяйним майном будівлі Свято-Успенського православного храму міста Тетіїв Київської області, що знаходиться в м. Тетієві, по вул. Соборна”.

“Суд то відбувся, але міськраду про засідання не повідомили. Якась приватна особа подає позов на Тетіївську міськраду про зупинення рішення виконкому, яке вже вступило в дію. Третьою стороною у цьому процесі виступає Свято-Успенська церква від забороненої московської парафії, яка пред'являє свої права на майно храму. І саме у Свято-Миколаївської парафії перебуває в оренді земельна ділянка, на якій розташований храм”, – розповів KВ Сліпий.

За словами активіста, вони мають достатньо доказів і низку нормативних документів, які засвідчують факт того, що ця споруда і земельна ділянка належать Свято-Миколаївському храму, який є надбанням виключно громади міста. 

Це і рішення № 42 Тетіївської міськради від 29.09.1994 року щодо виділення 0,25 га земельної ділянки по вул. Леніна церковній громаді міста для будівництва Свято-Миколаївської церкви. Згодом на відео було задокументовано закладання й освячення самого храму за участі вірян міста. Крім того, у 2004 році виконком Тетіївської міськради надав дозвіл на розробку технічної документації щодо надання цієї земельної ділянки з культовою спорудою в оренду, згодом і погоджувальний висновок щодо оренди. До того ж того ж року були надані Тетіївським районним відділом земельних ресурсів висновки щодо використання саме забудованої земельної ділянки саме Свято-Миколаївським храмом та встановлені Актом межі самого храму, що засвідчують те, який саме храм було побудовано і що він належить Свято-Миколаївській парафії ПЦУ. І все це, звісно, засвідчено із планами й самої ділянки та храму й у Держземкадастрі.


“Враховуючи цю інформацію, можна стверджувати, що відбувається рейдерське захоплення храму москалями. Свого часу Свято-Миколаївський храм розміщувався по вулиці Карла Маркса (нині Соборна, 15). Цю церкву-хатину, за волею московського попа Василя Волянюка, розібрали й згодом на місці новозбудованого храму замінили табличку на зареєстровану у 2007 році ще одну парафію, яку і назвали Свято-Успенською. Ця парафія була зареєстрована по вулиці Леніна, 15-А. Архівні документи підтверджують, що на момент реєстрації юридичної особи, що є третьою стороною позову, адреси Соборна, 15-А не існувало. Релігійна громада Свято-Миколаївської парафії більше не підпорядковується проросійській церкві, а входить до складу Православної церкви України, і після перереєстрації мешканців припинили пускати до храму. Викликали поліцію – безрезультатно. Відбувається самозахоплення будівлі Свято-Миколаївського храму. Що цікаво, суддя у постанові вказує, що це є Свято-Успенський храм, але ж такого храму не існує, як і документів, які б підтверджували це”, – резюмував він.


Апеляції – бути

Як роз'яснив у коментарі KВ голова Тетіївської міської громади Богдан Балагура, громада розуміє ситуацію і хвилювання громадськості, але наразі суд не визначає, який саме це храм, Свято-Миколаївський чи Свято-Успенській. Аргументи, які наводять активісти, у цьому процесі суддею не враховуються, тому що предмет позову інший.

“Працівники юрвідділу займаються цим питанням, за справою закріплено юриста. Громада прийняла всі необхідні рішення, аби розпочати процес визнання даного приміщення безхозним. Оскільки в реєстрі речових прав таке право ні за ким не було зареєстроване і будівля не введена в експлуатацію. Рада дала термін в один рік для всіх сторін, хто вважає, що має право на цей храм, про це заявити”, – розповів він. 

Проте, за його словами. на відповідне рішення надійшов судовий позов від фізособи, зауважуючи, що були порушені його права, як інвестора будівництва цього проєкту. Натомість міськрада має намір встановити, вже на наступному судовому засіданні, яке відбудеться 26 лютого, які ж саме права і в якій частині були порушені. І саме це і являється наразі предметом спору. 

“Громада бореться абсолютно за всі приміщення, легалізує, ставить на облік, аби потім його використовували на правах оренди. І якщо ми говоримо про культову споруду, то розуміємо – вона перейде у використання парафії, якщо упродовж року ніхто не заявить на неї своє право і не надасть відповідні документи й аргументи до суду. Свято-Миколаївська парафія пройшла процедуру перереєстрації, відбулася зміна управління. Проте УПЦ Свято-Успенської парафії відкидає цей факт. Наразі об'єктом користується УПЦ, вони проводять богослужіння, але земельна ділянка зареєстрована за Свято-Миколаївською парафією. І коли працювала комісія, то так, працівникам не одразу вдалося потрапити й до самого приміщення”, – говорить мер міста. 

І додав, що активісти наполягали, аби міська рада заявила клопотання про те, аби вилучити Свято-Успенську парафію як заявлену третю сторону в суді, адже є частиною забороненої в Україні Московського патріархату. Та як пояснили правники, на даному етапі це фізично неможливо.

“Активісти наголошують, що в позові храм згадують, як Свято-Успенський. Але це трактування суду, яке документально не підтверджується. Земельна ділянка виділялася Свято-Миколаївській парафії. Позиція третьої сторони – суб'єктивна думка, яку ми не підтримуємо, адже розуміємо, хто саме забудовував цю земельну ділянку – громада. Крім того, фізична особа не довела, що саме вона будувала цю споруду. Трактування суддею назви храму, то це питання вже наступних судових процесів”, – каже Балагура.

І зауважує, що на даному етапі не можна говорити, що храм програний, є закон і влада його дотримується. Влада постійно комунікує з активістами й просить долучатися до процесу відстоювання храму та збору всіх необхідних документів. 

Нагадаємо, як раніше повідомляла KВ, у Бучанській громаді Київщини завершився перехід церковних спільнот до Православної Церкви України (ПЦУ). У суботу, 10 лютого, в селі Здвижівка релігійна громада прийняла рішення про перехід Свято-Миколаївського храму до української церкви. Таким чином всі храми Бучанщини перейшли до ПЦУ.

Читайте: Мінкультури: Договорів з УПЦ (МП) про користування держмайном, дія яких закінчується 2024 року, немає

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Інна Міхно

Теги: новини київщини, новини київської області, війна росії проти україни, напад росії на україну, суд, упц, пцу, московський патріархат, церква, перехід, Тетіїв, апеляція, православна церква україни, тетіївська громада, активіст, судовий процес, релігійні громади, олег балагура, отець ігор, іван сліпий

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій