субота, 27 квітня 2024 г.

Сесійний саботаж: Ржищів ледь не залишився без бюджету через чвари навколо видатків на ЗСУ

Сесійний саботаж: Ржищів ледь не залишився без бюджету через чвари навколо видатків на ЗСУ

Упродовж грудня тривало саботування сесійних засідань депутатами Ржищівської громади, що в результаті призвело до того, що весь січень Ржищів виживав без затвердженого бюджету. Це неминуче вдарило по міській громаді: ускладнило життєдіяльность бюджетних установ, сприяло зриву фінансування місцевих програм та тендерних закупівель. Причина відсутності депутатів на сесіях – резонна позиція, що пріоритетом сьогодні має бути підтримка ЗСУ. Чим завершилася дискусія між владою та обранцями громади щодо розподілу малоспроможного бюджету – у матеріалі KВ

Як дізналася KВ, 2 лютого з четвертої спроби Ржищівська міська громада таки змогла затвердити свій бюджет. Вона стала єдиною міською громадою на Київщині, яка увійшла у новий 2024-й рік без основного фінансового документа. 

Історія зі скандалом

Як з’ясувала KВ, спроби затвердити бюджет для громади розпочалися 15 грудня під час чергової 43 сесії. 

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Тоді без пояснення причин та обґрунтувань депутати зняли з розгляду та направили на доопрацювання 27 проєктів рішень із 99. Мова йшла про звіт про виконання бюджету за 2023 рік та затвердження самого проєкту бюджету на 2024 рік. Депутати також не проголосували низку обговорених під час виконкому інвестиційних проєктів, що стосувалися наповнення бюджету, діяльності підприємців та фермерів.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Не стимулювали тоді депутатів і роз’яснення юрвідділу, що за порушення розгляду заяв раду можуть притягнути до юрвідповідальності та оштрафувати, і звісно, покриття витрат лягло б на місцевий бюджет. 

Також депутатам наголошували, що проєкт бюджету містить витрати, які стосуються виключно захищених статей та обов’язкових комунальних виплат. 

Після 15 грудня, депутатів скликали на сесію ще двічі – 22 грудня та 25 грудня, але затвердити, згідно з вимогами законодавства до 25 грудня, бюджет Ржищева так і не вдалося. Причина – відсутність кворуму. 

Загалом не прийшли на сесію депутати від “ОПЖЗ” Віра Глоба, Олександр Нікітаєв, Людмила Трищук, “За Майбутнє” – Ольга Журило, Ірина Малоока, Віктор Довгополий, Володимир Бойко, “Європейська Солідарність” – Микола Кульбачний, Сергій Ільєнко, Олексій Богданець, “Слуга Народу” – Анатолій Ярошкевич, Сергій Шорохов, “Батьківщина” – Сергій Катеринич, Михайло Подгорний, “Голос” – Володимир Дідиченко, “Україна Славетна” – Анатолій Шевчук.


На відео: розгляд проєкт бюджету радою

Неминучі наслідки 

Місяць роботи громади без затвердженого бюджету не міг минути безслідно і не потягнути за собою низку проблем. А саме – складнощів у роботі бюджетних установ, фінансуванні місцевих програм, тендерних закупівель щодо оплати комунальних послуг.

Як зауважила голова Ржищівської міськради Крістіна Чорненька в Telegram, також були припинені виплати матеріальної допомоги онкохворим, родинам військовослужбовців, особам, які опинилися у складних життєвих обставинах. 

Крім того, громада ризикувала залишитися без підтримки з обласного та державного бюджетів. 


Позиція влади

У розмові KВпро причини затягування депутатами прийняття бюджету голова громади Крістіна Чорненька зазначила, що це питання набуло суто політичного характеру і не стосувалось якихось зауважень до самого бюджету. 

“Бюджет, на жаль, у нас покриває лише захищені статті: заробітна плата та комуналка. Цьогоріч, напевно вперше, ледве його збалансували, оскільки відбулось суттєвє зменшення дохідної частини, а витрати, які були подані головними розпорядниками, значно перевищують дохідну частину. Це пов'язане із вилученням “військового” ПДФО, що складав 55% дохідної частини бюджету. Тому питання до бюджету, де виключно захищені статті, і то не в повному обсязі закладені, не виникали. Це – суто політичні ігри та тиск депутатів на міського голову. Пропозиції, які висували депутати, не були прийнятними. І це ж питання не одного дня, проєкт бюджету обговорювався як з розпорядниками, так і за участі депутатів. Депутатам були надані вичерпні відповіді, конкретних пропозицій змін від них не було. 15 грудня, коли його не прийняли вперше, частина депутатів в кулуарах казали, що проголосують наступного разу. Після двічі вони просто не приходили й не повідомляли причини своєї відсутності”, – зауважила КВ меркиня. 

На її думку, весь цей час депутатів більше цікавили рішення, що стосувалися поділу посад в раді та виконкомі.

“Під час кулуарних розмов більшістю ставилось питання прийняття бюджету в обмін на посаду для одного з депутатів. В законний спосіб депутати не можуть обрати свого представника на посаду, тому вдались до ганебного шантажу: “не приймемо бюджет, поки не поставите на посаду в раді депутата Кульбачного М.О.”.  Депутати в незаконний спосіб вже декілька разів намагалися прийняти рішення, на які міський голова накладав вето, яке не було подолане депутатами”, – йдеться в інформації, наданій Чорненькою КВ

Зауваживши, що під час 38 пленарного засідання під головуванням депутата від ЄС Миколи Кульбачного рада прийняла рішення про обрання його секретарем ради.

“Це рішення він підробив, підписавши та видавши рішення, зовсім в іншій редакції, яка мала відмінний текст від прийнятого радою. Цим рішенням, він не лише призначив себе секретарем, а ще й встановив собі щомісячну надбавку за високі досягнення у праці та премію що в загальному підсумку мало скласти близько 43 тис. гривень на місяць. З цього приводу були надіслані відповідні звернення до правоохоронних органів, за результатами розгляду яких, відкрито кримінальне провадження”, – йдеться в заяві Чорненької КВ

Гроші на ЗСУ або думка контра

На своїй сторінці у Facebook депутат від партії “Голос” Володимир Дідиченко зауважував, що не підтримував і не збирався підтримувати бюджет громади на 2024 рік. І основна причина – це відсутність фінансової підтримки ЗСУ і відсутність бажання міського голови почути депутатів.

“...як не підтримую заміну бруківки замість придбання дронів на фронт! Я не підтримаю бюджет, в якому НІ СЛОВА не сказано, про підтримку військових частин, в яких воюють жителі з нашої  громади! Це одна з основних причин! Кожного дня, у стрічці фейсбуку все нові й нові збори на дрони, на тепловізори, на генератори та багато чого іншого, їх зараз БЕЗЛІЧ. А від влади нуль рухів на допомогу НАШИМ місцевим хлопцям, які безпосередньо знаходяться на передовій і звідти просять підтримки! [...] Але вдумайтеся тільки(!), з вересня місяця я порушив питання про придбання всього-на-всього 3-х(!!!) дронів, а отримав 3 відписки! Навіть офіційний лист був від військової частини де служать ржищівчани! І на нього теж отримали банальну відписку... [...] А те що зараз, розповідають людям, що якщо не затвердити бюджет на 2024 рік, то не буде опалюватися в закладах освіти та інших бюджетних установах, то це маніпуляція для тиску на депутатів. Згідно ст. 79 Бюджетного кодексу України, виплачується заробітна плата з нарахуваннями, бо це захищена стаття видатків...”, – йдеться у дописі. 

У коментарі KВ депутатка від “За Майбутнє” Ольга Журило зауважила, що причиною для затримки затвердження бюджету послугувала політична криза в раді.

“Я від початку була в опозиції до влади.Тож це вже наслідки взаємодії влади із депутатами та роботою в комісіях. Я не прихильник того, щоб не голосувати бюджет, я лише “за”, адже працювала в держслужбі й розумію, що стається, коли не проголосований бюджет. Моя особиста думка, що бюджет треба було ухвалювати і я б його підтримала. У мене була лише одна ремарка до проєкту, який не передбачав і копійки на підтримку ЗСУ. Оскільки цьогорічний наш бюджет не може покрити всіх видатків, то все ж спершу таки було варти ухвалити наявну редакцію проєкту. Нам просто треба було подолати політичну кризу, щоб обидві сторони таки почули один одного, ще під час тих розглядів необхідно було сісти за стіл переговорів. Адже, за словами керівника фінуправління, є певна сума, 7 млн гривень, яку можливо під час внесення змін, спрямувати на ЗСУ. Проте процес мав би відбуватися згідно Бюджетного кодексу: затвердження звіту за 2023 рік, який би виявив залишки у 7 млн гривень та затвердження самого бюджету на 2024 рік. Проте мене не почули й виникла саме така політична криза. Особисто дуже прикро, що наше місто зайшло у 2024 рік без бюджету,  що якісь особисті амбіції взяли вверх над важливими процесами”, – зауважила вона.

Також у соцмережі депутат Михайло Підгорний (“Батьківщина”) коментував ситуацію як таку, що виникла виключно через амбіції мера та небажання “призначити секретаря ради, не ручного їй”, а після вимагати проголосувати рішення шляхом маніпуляцій.


Також KВ намагалося дізнатися причини зриву затвердження бюджету і в інших депутатів, але, за різними причинами, вони відмовлялися, або не могли прокоментувати ситуацію за станом здоров’я. Це –  Віра Глоба (“ОПЖЗ”),  Анатолій Ярошкевич “Слуга Народу”, Олексій Богданець (“Європейська Солідарність”). 

Рішення – є!

Зрештою 2 лютого депутати одноголосно проголосували за бюджет-2024 з внесенням технічної правки. Цьогоріч дохідна частина бюджету громади складатиме 179,4 млн гривень, як і видаткова. Резервний фонд – 1 млн гривень. На 2024 рік громада планує одержати власні надходження у сумі понад 116 млн гривень

Бюджет-2024 не передбачає ремонту доріг, придбання комунальної техніки, благоустрою тощо, а фінансування виключно захищених статей.


На відео: хід засідання 44 позачергової сесії Ржищівської громади

Крім того, у громаді прозвітували, що упродовж 2022-2023 років з місцевого бюджету надавалась посильна допомога Збройним Силам України. Це – 41,7 млн гривень.

“У 2024 році бюджет громади (власні кошти) матиме значно менший ресурс, ніж у попередні роки. Незабезпеченість місцевого бюджету на заробітну плату, харчування та енергоносії становить, за попередніми розрахунками, 22 816 300 грн. Попри це, є реальні плани підтримки ЗСУ, військовослужбовців та їх родин з місцевого бюджету і в цьому році”, – запевнили у громаді. 

Зокрема, у рамках різних програм заплановано поступово виділяти кошти на виконання заходів програми фінансової підтримки військових частин – 7 млн гривень та близько 12 млн гривень на виплату матеріальної допомоги, допомогу сім’ям загиблих військовослужбовців, ритуальні послуги, благоустрою Алеї героїв, участі в обласній програмі тощо.


Нагадаємо, як раніше повідомляла KВ, попри війну та вилучення “військового” ПДФО, у більшості міських громад Київщини фіксується позитивна динаміка зростання бюджетів. Більше того, попри недоотримання мільйонів надходжень до місцевої казни, міста і надалі планують надавати значну фінансову підтримку ЗСУ.  Показовим з-поміж міст є Вишневе, яке збільшило за рік міську скарбничку на понад 700 млн гривень. 

Читайте: Обережний оптимізм: більше половини міських громад Київщини фіксують зростання бюджетів

Фото: Колаж КВ

КиївВлада 

Інна Міхно

Теги: новини київщини, новини київської області, війна росії проти україни, напад росії на україну, бюджет, зсу, опзж, голосування, ржищів, фінансова підтримка, крістіна чорненька, ольга журило, володимир дідиченко

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.