неділя, 28 квітня 2024 г.

Попри лобізм “Батьківщини”: у Київраді зірвалося оформлення землі під будинком Замкова

Попри лобізм “Батьківщини”: у Київраді зірвалося оформлення землі під будинком Замкова

Столична міськрада не передала в оренду ТОВ “Рент Менеджмент Інвест” земельну ділянку на вул. Івана Франка, 26, на якій розташований сумнозвісний 105-річний будинок Замкова. Це саме та будівля, за приватизацію якої керівнику Департаменту комунальної власності КМДА “світить” до 5 років позбавлення волі. Для затвердження відповідного проєкту рішення 8 лютого 2024 року у сесійній залі не вистачило всього одного голосу. Вочевидь, ключовою стала позиція окремих депутатів, які звернули увагу на те, що ця будівля явно має історичну цінність, що вказана компанія розпочала там будівельні роботи ще до прийняття Київрадою рішення про землевідвід і що під час акції протесту активістів за вказаною адресою на останніх було скоєно напад. Переконати депутатський корпус намагалися представники фракції “ВО “Батьківщина”. Але доводи Віталія Нестора (на колажі праворуч), який доводиться свояком ймовірному бенефіціару “Рент Менеджмент Інвест” Сергію Коровченку (на колажі ліворуч), поки що не спрацювали.

Як стало відомо KВ, 8 лютого 2024 року Київрада не погодила передачу земельної ділянки на вул. Івана Франка, 26 в Шевченківському районі в оренду ТОВ “Рент Менеджмент Інвест”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Під час пленарного засідання міськради відповідний проєкт рішення №08/231-1347/ПР від 27 жовтня 2023 року двічі не набрав необхідний мінімум голосів для затвердження – за нього проголосували 53 та 60 депутатів відповідно. Суб'єктами подання даного документу виступили заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич та Департамент земельних ресурсів КМДА.

Йдеться про ділянку площею 0,06 га (кадастровий номер – 8000000000:88:199:0003), яку ТОВ “Рент Менеджмент Інвест” планує отримати в оренду на 10 років для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі (код виду цільового призначення – 03.07 "для будівництва та обслуговування будівель торгівлі"). Дана споруда площею 440,6 кв.м. з листопада 2022 року належить все тому ж ТОВ “Рент Менеджмент Інвест” і більше відома як  “будинок Замкова” (була зведена в 1899 році і до 1911 року належала Семену Замкову – адвокату при Окружному суді).

У пояснювальній записці до проєкту рішення уточнюється, що, відповідно до Генерального плану Києва, вказана ділянка за функціональним призначенням належить до території житлової середньо- та малоповерхової забудови. Також в документі зазначається, що ця земля розташовується в Центральному історичному ареалі Києва та в зоні регулювання забудови І категорії. У зв'язку з цим потенційному землекористувачу треба "дотримуватися вимог Закону України "Про охорону культурної спадщини" та виконати певні вимоги, викладені в листах Міністерства культури та інформаційної політики України та Департаменту охорони культурної спадщини КМДА (листи датовані 9 лютим та 16 червня 2023 року, про які саме вимоги йдеться, в проєкті рішення не вказано. – KВ).


Аерофотозйомка ділянки на вул. Івана Франка, 26

Під час обговорення цього питання в сесійній залі Київради проти відведення ділянки в оренду ТОВ “Рент Менеджмент Інвест” виступили декілька депутатів від “Слуги народу”. Свою позицію вони пояснювали, зокрема, можливою історичною цінністю будинку Замкова, а також тим, що його власник розпочав будівельні роботи на цій території ще до того, як міська влада погодила передачу йому ділянки. При цьому, народні обранці акцентували увагу на тому, що вказана ситуація спричинила суспільний резонанс, наслідком якого стала сутичка між громадськими активістами та представниками забудовників.

“Попри те, що дозволу Київради [на здійснення землевідводу] ще немає, забудова там активно ведеться – з порушеннями норм благоустрою. Захисний огороджувальний паркан не встановлено, інформаційне табло також. За моїм зверненням на власника будівлі відкрито кримінальне провадження за фактом порушення містобудівного законодавства. Місцеві активісти влаштовували там акцію протесту, під час якої на них напала “тітушня”, що взагалі дивно в 2024 році в Києві, де мер декларує, що він захищає культурну спадщину. Внаслідок нападу “тітушні” моєму помічнику на громадських засадах Дмитру Перову було зламано ребро”, – розповіла депутатка Київради Ксенія Семенова (фракція “Слуга народу”).

Разом з тим, у сесійній залі знайшлися і ті депутати, які захищали ТОВ “Рент Менеджмент Інвест” – переважно представники фракції “ВО “Батьківщина”. Зокрема, Віталій Нестор заперечив наявність підстав, щоб вважати будинок Замкова пам'яткою архітектури або археології місцевого значення. Він підкреслив, що цей об'єкт ніколи не мав такого статусу. У свою чергу, інший “батьківщиновець” Володимир Слончак зазначив, що місто має отримувати від власників будівель прибуток за оренду комунальних ділянок, і закликав КМДА активніше виносити на пленарні засідання питання щодо відведення землі під експлуатацію та обслуговування споруд. Втім, їхніх закликів на підтримку цього проєкту рішення не вистачило для його затвердження.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Передісторія

Як повідомляла KВ, скандали навколо будинку Замкова тривають вже не перший рік, і пов'язані вони не лише з його можливою “перебудовою”, а й з тим, як він опинився в “приватних руках”.

Так, у лютому 2020 року орендарем цієї будівлі, яка на той час знаходилася в комунальній власності громади столиці, стала громадська організація (ГО) “Асоціація національно-патріотичного виховання дітей та підлітків” (ГО “АНПВДП”). У жовтні того ж року Департамент комунальної власності КМДА звільнив її від сплати орендної плати – причиною послугувало те, що тодішній балансоутримувач будівлі – КП “Київжитлоспецексплуатація” – у судовому порядку намагався стягнути з орендаря кошти за користування комунальним майном. Йшлося про 75 тис. гривень за користування ділянкою під цим об'єктом, але відповідний позов так і не було розглянуто по суті. 

Надалі, у жовтні 2022 року, ГО “АНПВДП” стала власником будинку Замкова. Згідно з відповідною угодою, укладеною з Департаментом комунальної власності КМДА, вартість будівлі становила 16,7 млн гривен. При цьому, “АНПВДП” мала сплатити до міського бюджету Києва 12,8 млн гривень, а решту – 3,9 млн гривень – організації “зарахували автоматично”, бо, мовляв, саме на таку суму ГО здійснила невід'ємних поліпшень в цій будівлі. Тобто, йшлося про те, що у зв'язку з проведенням організацією ремонтних робіт в будинку Замкова, їй можна було “платити менше” і при цьому – не мати конкуренції на приватизаційному аукціоні. Як зазначалося вище, у листопаді того ж року будинок Замкова перейшов у власність ТОВ “Рент Менеджмент Інвест”.

При цьому, ще у березні 2021 року наданням преференцій тодішньому орендарю будинку Замкова зацікавилися правоохоронні органи. В рамках відповідного кримінального провадження слідчим Нацполіції стало відомо, що посадовці профільного департаменту КМДА, звільнивши орендаря цього об'єкта від сплати орендної плати, завдали столичному бюджету збитків на суму 220 тис. гривень. Також правоохоронці вказували на те, що оціночна вартість об'єкта оренди була занижена, і це, на думку слідчих, могло свідчити про можливу зацікавленність чиновників у подальшому відчуженню вказаних приміщень на користь ГО “АНПВДП”. Тобто, йшлося про те, що цій організації фактично надали можливість придбати вказаний об'єкт за ціною, яка нижче оціночної.

30 вересня 2022 року до Шевченківського районного суду Києва надійшов обвинувальний акт по цій справі відносно директора Департаменту комунальної власності Андрія Гудзя та його першого заступника Олега Шмуляра. За інформацією правоохоронців, першому інкримінується скоєння злочину, передбаченого вищезгаданою ч.2 ст. 367 КК України (санкції цієї статті передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на термін до 5 років), другому – ч. 1 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем, максимально суворе покарання за цією статтею – до 3 років позбавлення волі). Втім, більш ніж за рік ця справа так і не була розглянута по суті з винесенням обвинувального чи виправдувального вироку.

Читайте: Системна корупція: Гудзю та Шмуляру “світить” до 5 років позбавлення волі

Протести за збереження будинку Замкова розпочалися наприкінці 2023 року. Так, 19 грудня активісти спільноти “Спадщина” повідомили, що “минулого місяця на будівлі відновились роботи – розбирають автентичні дерев'яні перекриття, складують їх прямо на сніг, а згодом вивозять вантажівками”. При цьому, вони уточнили, що раніше цей об'єкт “мав охоронний статус пам'ятки, що убезпечувало його від руйнування”, але станом на сьогодні цей статус знято (коли його було присвоєно та знято, у відкритих джерелах інформація відсутня. – KВ). 

Читайте: Типова столична історія: на місці старовинного будинку на вулиці Івана Франка вже скоро може з'явитися черговий ТРК

26 грудня 2023 року Шевченківське управління Нацполіції за заявою Ксенії Семенової відкрило кримінальне провадження за фактом можливої незаконної надбудови на будинку Замкова. Попередня правова кваліфікація вчиненого проступку – ст. 356 Кримінального кодексу України (самоправство). А через три дні, 29 грудня, вищезгаданий Дмитро Перов зареєстрував на сайті Київради петицію щодо повернення будинку Замкова статусу пам'ятника історії. У цьому зверненні він уточнив, що вона була позбавлена його “з формальних підстав за інціативи Мінкульту”. Також Перов повідомив, що станом на момент подання петиції у садибі вже розібрали дах.

“Повернення будинку статусу памʼятки допомогло б врятувати будівлю та зберегти цю частинку історії Києва для нащадків. Тож, просимо Департамент охорони культурної спадщини КМДА розглянути облікову документацію на будинок та надати йому статус щойно виявленої памʼятки”, – зазначено в петиції. До слова, вона набрала 6080 голосів при необхідному мінімумі 6000 голосів, а тому найближчим часом міська влада має розглянути її.


Будинок Замкова станом на січень 2024 року (фото зі сторінки Дмитра Перова у Facebook)

Згадана Ксенією Семеновою сутичка між активістами і “тітушками” сталася вже цьогоріч – 3 лютого. Того дня, за словами Дмитра Перова, будівельники демонтовували дерев’яні балки, які є “невід’ємною складовою історичної памʼятки та речовим доказом у кримінальному провадженні щодо незаконного руйнування будівлі”. Активісти намагались не допустити їх вивезення, за що, як зазначив Дмитро Перов, він отримав удар в район сонячного сплетіння від прораба, а інша активістка Святослава Милорадович – “кулаком в спину від “тітушки” забудовника.

Впливові бенефіціари

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Рент Менеджмент Інвест” було зареєстроване у грудні 2021 року. Його керівником є Олег Піднебенний, засновником – вищезгадана ГО “АНПВДП” (ексвласник будинку Замкова). Система Youcontrol відносить дану компанію до групи родини Сергія Коровченка, яка об'єднує близько 16 суб'єктів господарювання, що працюють переважно в сфері нерухомості. Ключова особа даної групи – підприємець Сергій Коровченко.

Останній найбільше відомий громадськості як начальник Головного управління Міністерства юстиції України в АР Крим у 2013-2014 роках. Нагадаємо, його робота на цій посаді стала причиною гучного скандалу. У 2019 році у розпорядженні журналістів опинилися т.зв. "плівки Глазьєва” – записи розмов помічника президента РФ Сергія Глазьєва з депутатом Держдуми РФ Костянтином Затуліним часів лютого 2014 року, де ці російські політики начебто обговорювали перспективу призначення Коровченка міністром юстиції анексованого Криму. При цьому, представники країни-окупанта називали Сергія Коровченка людиною Віктора Медведчука (наразі підозрюється у держзраді). 

Також в біографії Коровченко є період співпраці зі скандально відомим Андрієм Портновим – у 2006-2010 роках, коли той був народним депутатом від “БЮТ”, Коровченко працював його помічником. Нагадаємо, Портнов був керівником Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента Віктора Януковича та заступником голови його Адміністрації, і впродовж своєї політичної кар'єри неодноразово звинувачувався журналістами та політиками у проросійських поглядах.

Ще більш цікаво, що декілька років тому ЗМІ називали Сергія Коровченка цивільним чоловіком Влади Молчанової – однієї з фінансових донорок столичного офісу партії “ВО “Батьківщина” та співвласниці девелоперської компанії “Stolitsa Group”. Нагадаємо, експерти та громадськість неодноразово звинувачували цього забудовника у порушеннях законодавства при будівництві житла в Києві. Крім того, Сергій Коровченко очевидно має близьких знайомих у владних колах столиці: його сестра Яна є дружиною депутата Київради “ВО “Батьківщина” – вищезгаданого Віталія Нестора. 

Читайте: Нестор и политбюро: Молчанова и Шлапак взяли под контроль киевскую “Батькивщину”

Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов'язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року цим департаментом керував згаданий вище Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Департаментом охорони культурної спадщини КМДА з 23 серпня 2023 року керує Марина Соловйова. На цій посаді Соловйова змінила Ірину Черненко, яка виконувала обов'язки директора департаменту з 10 червня 2023 року.

Діяльність цього структурного підрозділу столичної мерії з початку 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Володимир Прокопів (секретар столичної міськради минулого VIII скликання, депутат діючого IX скликання Київради від “Євросолідарності”).

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, київрада, тов, валентина пелих, петро оленич, кримінальне провадження, земельна ділянка, нацполіція, земельне питання, департамент земельних ресурсів, оренда, слідство, департамент охорони культурної спадщини, департамент охорони культурної спадщини, володимир прокопів, олег шмуляр, департамент комунальної власності, андрій гудзь, го, марина соловйова, історичні будівлі, орендна плата, сергій коровченко, охоронний статус, оренда комунального майна, асоціація національно-патріотичного виховання дітей та підлітків, го анпвдп, тов рент менеджмент інвест, віталій нестор, рент менеджмент інвест

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.