п'ятниця, 3 травня 2024 г.

Немирний атом: міжнародна спільнота вимагає визнати російський ядерний тероризм в Україні

Немирний атом: міжнародна спільнота вимагає визнати російський ядерний тероризм в Україні

Упродовж 35 днів Україна була свідком окупації Чорнобильської АЕС. Держава та ядерна енергетика стикнулася з непередбачуваними проявами російського ядерного тероризму. Наслідки вторгнення значні, це і втрати матеріально-технічних ресурсів, потребують відновлення лабораторії, інфраструктура. Необхідне й термінове посилення захисту від можливого повторного вторгнення. Наразі гарантії радіаційної безпеки потребує вся атомна енергетика світу. Хто має захищати ядерні об’єкти від захоплення і яка роль в цьому МАГАТЕ. Перші висновки та презентації з шокуючим контентом та  фотографіями наслідків, аналіз ситуації здійснили науковці та експерти в ході міжнародної конференції. 

Як передає кореспондент KВ, 27 квітня стартувала дводенна VІІ Міжнародна онлайн-конференція "Проблеми зняття з експлуатації об’єктів ядерної енергетики та відновлення навколишнього середовища" INUDECO 2022. Участь у конференції взяли представники з 20 країн світу. 

Криваві роковини

У Славутичі конференція INUDECO проходить з 2016 року в рамках заходів до роковин аварії на Чорнобильській АЕС. Проте на цьогорічному заході не згадували чому і як стала ця катастрофа. Адже розгорнута росією в Україні повномасштабна війна створила нові загрози, які можуть перевершити найбільшу техногенну катастрофу 1986 року. 

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Тож говорили про виклики ядерної енергетики України у військовий час. І як наголосив у вітальному слові мер Славутича Юрій Фомічев, сьогодні це вже нові виклики, які постали перед світом і, насамперед, це захист цивільних ядерних об’єктів. Адже ніхто не очікував, що війська будуть захоплювати АЕС і з танків стріляти в блоки та реактори. Тож необхідно терміново переглядати засоби їхнього захисту і гарантів цієї безпеки.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

"Зрозуміло, що після 24 лютого, після того як війна між росією і Україною перейшла в повномасштабне військове вторгнення, світ вже не буде колишнім. Ця війна відбувається не між двома сусідніми країнами за територію чи ресурси, це – війна світоглядів. Війна, в якій одна країна нехтує міжнародним правом, для якої життя не є найвищою цінністю як це прийнято в цивілізованому світі. Коли під час війни заборонено використовувати зброю масового знищення проти мирного населення, заборонено грабувати людей, вбивати мирних мешканців, гвалтувати жінок, дітей… У цій країні не лише фанатик її лідер і керівництво, а й більша частина суспільства вважає, що вони можуть вирішувати, хто має право на існування, а кого треба денаціоналізувати і демілітаризувати", – говорить Юрій Фомічев.

Він наголосив, що Чорнобильську АЕС було захоплено ще на початку російського вторгнення, а Запорізька АЕС, найбільша атомна станція в Європі, і досі перебуває під окупацією. 


Наслідки окупації

За словами директора Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Анатолія Носовського, Інститут проблем безпеки атомних електростанцій НАН та його лабораторна та офісна бази, які знаходяться в Чорнобилі, перебував під окупацією з 24 лютого по 31 березня. 

За його словами, російські військові мародери за цей час пошкодили вхідні двері в будинках та майже в усіх лабораторних приміщеннях, гуртожитках, було розбито і більшість вікон в будівлях, зламані та опустошені всі металеві сейфи. 

Більшість унікального наукового радіохімічного обладнання та інших лабораторій розграбовано та знищено. Викрали, навіть, системні блоки, комп'ютерні сервери, оргтехніку. 

Крім того, розбито або знищено вимірювальні пристрої, а в усіх комп’ютерних станціях знищено всі материнські плати. Пограбовані гаражі з автомобільною та спеціальною технікою, яка використовувалася для доставки науковців на об’єкти дослідження. З автомобільної техніки зняті реєстраційні номери, а сама техніка викрадена до білорусі.

"Складається враження, що мародерам було поставлене завдання зібрати всю інформацію про наукові дослідження інституту. Майже вся комп’ютерна техніка зносилась в окреме приміщення, де мародери здійснювали виїмку карток пам’яті. В лабораторіях знаходилися джерела іонізуючого випромінювання та зразки паливних матеріалів з ядерного укриття в зачинених приміщеннях під знаками радіаційної небезпеки. Всі ці приміщення відкрито. Це говорить, що в лабораторіях мародерили не прості солдати, а люди, які мали відповідний досвід", – наголосив він.

За словами Носовського, російські загарбники також спричинили погіршення радіаційної обстановки в зоні відчуження, де найбільш забрудненою радіацією територією залишається Рудий ліс. Будь-які земельні роботи тут заборонені і небезпечні для здоров’я людини. Проте саме Рудий ліс російські окупанти обрали для облаштування своїх позицій і фортифікаційних споруд по всьому периметру. І, відступаючи відвели приблизно ще 10 тис. одиниць важкої техніки цією ж територію, залишивши по собі значні радіаційні ризики. 


Заступник голови Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) України Максим Шевчук наголосив, що поблизу Зони відчуження були запеклі бої, зберігалися боєкомплекти та пролітали літаки поряд зі станцією, створюючи ядерну небезпеку. Суттєво пошкоджено й головне КПП "Дитятки", всі офіси розвандалені, зруйновано міст через річку Уж, підприємства, будівлі та офіси в Чорнобилі – розбиті та пограбовані, постраждала техніка лісгоспу для гасіння пожеж. За словами окупованих очевидців, за всі 35 днів окупації росіяни щодня з 10 до 14 години займалися виключно мародерством, Крім того, було викрадено сервер для моніторингу радіаційного стану і розграбовані лабораторії "Екоцентру". Аналогічна ситуація відбувалася і на Чорнобильській станції та комплексі "Вектор". 



"На щастя, основні об'єкти радіаційної небезпеки, ядерні установки, сховище радіоактивних відходів залишилися цілими. На щастя, ми не одержали ще одну катастрофу світового масштабу", – говорить він. 

Читайте: На Чорнобильській АЕС замінили персонал, людей доставили катером – “Енергоатом”

Основною ж проблемою наразі залишається, за його словами, порушена залізнична та автомобільна логістика для транспортування персоналу до ЧАЕС, яка раніше здійснювалася через Білорусь. І наразі персонал змушений долати близько 8 годин зі Славутича, щоб дістатися до АЕС через Київ та Вишгород замість півтора години, або це 250 км замість 50 км. Не вистачає і автобусів для транспортування через розкрадений автопарк, тож наразі кожна зміна нараховує лише до 100 осіб, які працюють та живуть по два тижні на станції. А це, відповідно, дуже погані умови для праці. А для вахтових умов роботи необхідна організація гуртожитків орієнтовно на тисячу місць. "Екоцентру", наприклад, вже передано сервер системи моніторингу, частину оргтехніки, обладнання радіаційного моніторингу від МАГАТЕ.  Наголосивши, що в Україні, на жаль, нині найнебезпечнішою точкою у світі залишається саме окупована Запорізька АЕС.

Читайте: МАГАТЕ передало обладнання для Чорнобильської АЕС

Радниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Лала Тарапакіна розповіла, що на ЧАЕС відбулася зустріч із керівництвом МАГАТЕ, і під час неї також було досягнуто конкретних домовленостей.

"На базі МАГАТЕ із залученням всіх державних органів влади, які мають відношення до ЧАЕС, зробити повну інвентаризацію та аудит наслідків і підрахувати всі екологічні злочини росії проти України, весь цей ядерний тероризм. По-друге, МАГАТЕ готове організувати надання фінансових ресурсів на швидкі завдання та потреби і додатково підключити країни-донори. І найголовніше, МАГАТЕ найближчим часом започаткує постійну місію для роботи в Україні з питань ядерної безпеки. І це стосується не лише роботи ЧАЕС. [...] Ми хочемо побудувати сучасну архітектуру ядерної безпеки світу.  Для цього разом з ДАЗВ опрацьовуємо концепцію загальнодержавної цільової екологічної програми поводження з РАВ у воєнний час та період відновлення", – наголосила вона. 

Начальник відділу стратегічного планування ДСП "Чорнобильська АЕС" Дмитро Стельмах зауважив, що на території досі залишається сховище відпрацьованого ядерного палива мокрого типу, де зосереджена значна кількість виділяючих тепло збірок достатніх для 13 ядерних реакторів. І на щастя, під час окупації не відбулося втручання в основні технологічні системи, проте є на підприємстві є аналогічні наслідки мародерства, як і по всій зоні відчуження.

"Той досвід, який ми пережили: зникнення струму, окупація, бойові дії показали, що сховище мокрого типу для відпрацьованого ядерного палива є найбільш вразливим об'єктом. І що більш безпечні умови зберігання – це сховище сухого типу.  Наразі це завдання є приоритетним. Ми оцінили вартість додаткового фінансування для вживання цих коригуючих заходів. У короткостроковій перспективі – це близько 40 млн євро, у довгостроковій – більше чверті мільярда євро. Разом з ДАЗВ вже працюємо з міжнародними фінансовими інституціями і розраховуємо одержати це фінансування", – говорить Стельмах.

Також він наголосив, що весь світ вже зрозумів, що захоплення ядерних об’єктів можливе, та нині в нормативних і законодавчих умовах не прописана відповідальність за наслідки у разі окупації та виникнення аварії, або страхової компенсації шкоди третім особам.

"Що зараз відбувається на Запорізькій АЕС, щоб виконувати свої безпекові функції, персонал повинен свої дії узгоджувати із загарбниками і ви розумієте, що за певних обставин це спілкування може бути видано за колабораціонізм. І тут велике питання, чи видавати людям людям після цього нагороди, а бо вони будуть нести відповідальність згідно закону, як колаборонати. І це терміни в 10 років. Персоналу дуже важливо розуміти свій статус, коли він відповідає за ядерну безпеку з одного боку, а з іншого мусить боронити свою сім'ю, якій погрожують. Це дуже важливе питання, яке виходить за межі національної безпеки України. Це питання до всієї світової спільноти. Повинні  бути, якщо не міжнародні гарантії, то зобов'язання. І також треба розуміти збройним силам України, які будуть звільняти цю територію, які їх правові дії та наслідки у разі виникнення аварії чи подальшого ядерного шантажу", – додав він. 

Додавши, що попередити технічними засобами акти ядерного тероризму неможливо, це вже показав досвід ЧАЕС та Запорізької АЕС. Найкращим запобіжником розвитку аварійної ситуації залишається саме персонал, який керує об'єктом і розуміє "культуру безпеки".  Тож необхідно виробляти правові механізми, які б визначили статус персоналу і об'єктів, що перебувають під окупацією, "де ці червоні лінії, які не можна переходити". А рф треба змушувати виконувати міжнародні зобов'язання і міжнародну правову базу і розробляти такі механізми, які відбивали б у будь-якого агресора у майбутньому бажання захоплювати такі об'єкти. Адже наразі ядерні об’єкти технічно не готові протидіяти збройній агресії. 

Читайте: Енергоатом отримав дозвіл на введення в експлуатацію ЦСВЯП

Також дискутували і щодо того, що ядерна безпека не може бути забезпечена в умовах війни. І експерт в сфері ядерної енергетики Віктор Шендерович додав, що саме зараз назріла необхідність проведення по лінії МАГАТЕ спеціальної міжнародної конференції щодо розгляду питань діяльності атомної енергетики в умовах загрози ядерного тероризму, для того, щоб там провести дискусію щодо можливих направлень та підходів вирішення цих проблем.

Читайте: На Чорнобильської АЕС ординці розграбували автоматизовану систему контролю радіаційного стану

Виконавчий секретар Українського ядерного товариства Данило Лавренов нагадав, що понад два місяці, з 4 березня, під окупацію перебуває Запорізька АЕС та місто-супутник Енергодар. 

"Внаслідок вторгнення, проведення обстрілів енергоблоку і майданчиків за якими багато хто спостерігав в режимі реального часу, виникла зовнішня загроза життю персоналу Запорізької АЕС, нанесено суттєвих збитків: пошкоджено обладнання, будівлі та споруди, трубопроводи, конструкції. Це зумовило виникнення потенційної загрози ядерної аварії. Можна тільки з жахом уявити, щоб трапилося, якби 50 снарядів, що не вибухнули, які були локалізовані на майданчику, таки здетонували. Треба усвідомлювати всі ризики, які зберігаються і на цей момент. Акти ядерного тероризму продовжуються. Відбулася фіксація ракет дальнього ураження над південно-українською АЕС та Хмельницькою АЕС", – говорить він. 

І також додав, що до усіх економічних санкцій, які вже діють проти росії, світ має повністю відмовитися від ядерно енергетичних послуг країни-агресора, від проєктів нового будівництва атомних станцій за участі росії і з вимогою ігнорувати "Росатом" на всіх рівнях. 

Читайте: У роковини Чорнобиля росія запустила ракети над трьома АЕС – Зеленський

Резолюція

Директор Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Анатолій Носовський зауважив, що військовим захватом АЕС, триманням у полоні персоналу  та терористичними діями рф порушила всі принципи ядерної безпеки та створила загрозу радіаційних аварій.

"У той час як Україна чекає на конкретні дії від світової ядерної спільноти, МАГАТЕ, як і багато інших організацій, на події в Україні практично ніяк не відреагували. І вони не вказують на провину єдиного винуватця всіх цих подій – рф, як терористичну державу. Уся ядерна галузь України та наукова спільнота вважають, що МАГАТЕ не захищатиме їх інтереси, якщо вони будуть суперечити інтересам рф, яка є одним із основних фінансових донорів. Нащо ми можемо очікувати, поки в керівництві МАГАТЕ є громадяни росії?", – додав він.

За словами науковця, українська ядерна спільнота має потужний голос аби змусити світ накласти санкції в атомному секторі на країну, війська якої обстрілюють та захоплюють ядерні об’єкти інших держав. І запропонував, за результатами конференції, закликати всі міжнародні організації ядерної галузі визнати військові дії рф по відношенню до ядерних об’єктів України, як випадок ядерного тероризму, а країну – ядерним терористом. А також обмежити доступ рф до новітніх ядерних технологій та повністю скасувати співпрацю з рф в ядерній сфері і виключити рф і всіх її представників з органів управління. 

Читайте: Україна веде перемовини про повернення з московитського полону 169 нацгвардійців з ЧАЕС

Зокрема, ветеран атомної енергетики Микола Штейнберг наголосив, що минуло вже два місяці, а МАГАТЕ, як міжнародна уповноважена організація, не наважилася заявити про глобальну загрозу, яка була зобов'язана негайно звернутися до Ради безпеки ООН щодо порушення режиму ядерної безпеки у світі та щодо порушення непоширення ядерної зброї.

"Потрібно вирішувати глобальну проблему, що робити далі з ядерними об'єктами. Нагадаю, у світі майже 500 атомних станцій і невідомо, хто ще захоче напасти та окупувати їх. Мовчить і Всесвітня асоціація ядерних операторів", – завірив експерт. 

Лунали і пропозиції через військовий трибунал, який буде створено за злочинами Росії в Україні, окремим блоком розглянути питання порушення ядерної безпеки, як юридичний інструмент, який допоміг би виробити компенсаторні механізми для подолання наслідків окупації на цих об’єктах. 

Експерт з ядерної енергетики Моравсько-Сілезького енергетичного центру, представник спілки ветеранів атомної енергетики Чеської республіки товариства Далібора Матею представ відкритий лист республіки скерований керівництву МАГАТЕ, в якому описали агресивну атаку на Україну з боку рф, і що ветерани ядерного сектору порівнюють цю ситуацію із загрозою 86-року. 

Тож рекомендували МАГАТЕ звернутися до Генсека ООН для обговорення ядерної загрози і що ядерна енергія має використовуватися лише в мирних цілях. І щоб МАГАТЕ діяло відповідно до свого мандата, забезпечуючи ядерну безпеку на цих об’єктах і вимагала би від росії покинути територію захоплених ядерних станцій, це стосуються і російських радників, які керують наразі персоналом Запорізької АЕС. Крім того, щоб росія припинила запускати ракети над АЕС і було створено безполітну зону, і заборонила будівництво логістичних центрів військового призначення поблизу з АЕС, щоб будь-які війська оминали ці станції, Наполягали і на тому, щоб МАГАТЕ виконували свій статут, а ООН надало би надзвичайний статус цим об’єктам і власний персонал для забезпечення безпеки, оскільки зараз ситуація суперечить всім цим правовим вимогам. 

Перший заступник Міністра енергетики Юрій Власенко зауважив, що Міністерство, у свою чергу, запропонувало Кабміну та Міністерству закордонних справ звернутися до МАГАТЕ із подібним закликом до росії та вимогою виведення військових угрупувань з територій радіаційно небезпечних об’єктів України. Наголосивши, що необхідне й ініціювання внесення змін до міжнародних конвенцій та національного законодавства щодо врегулювання питання захищеності ядерних установок в умовах воєнного стану.

За словами голови сектору ядерної безпеки та гарантій Європейської комісії Паскаля Дор, Євросоюз також гарантує підтримку Україні та санкцій проти рф та її прибічників. Крім того, засуджує військові дії та вимагає їх негайного припинення та поваги до цілісності і суверенітету української держави. І наголошує, що Євросоюз готовий вживати дій у разі будь-якої атаки на об'єкти мирного атому і порушення міжнародного права. І готується надати термінову підтримку Україні. Для цього, зокрема, планують відкрити з наступного місяця міжнародний благодійний рахунок з переліком необхідного для України. 

Засуджує дії росії і американська спільнота. Президент Американського ядерного товариства Стіва Несбіта додав, що у весь світ занепокоєний діями рф, які можуть призвести до руйнування ядерних об’єктів і підтримує зусилля МАГАТЕ для встановлення безпечної експлуатації атомних станцій в Україні. 

Про те, яким чином має діяти України, щоб МАГАТЕ таки боронило ядерну безпеку, виступила народного депутатка Ольга Василевська-Смаглюк, яка підтримала заклик  щодо питання виключення росії з МАГАТЕ і зупинити в її вливання всіх російських ресурсів. Зауважила, що актуальним питанням є нині й оснащення ЧАЕС, зокрема забезпечення Starlink, щоб підприємство мало змогу підтримувати зв'язок. Відповідне звернення вже адресоване до Держспецзв'язку.

Читайте: Звільнений Славутич оживає: як даватимуть гуманітарку та працюватиме освіта

Загалом процес дещо зрушив з місця. Зокрема 22 березня на засіданні парламенту Фінляндії міністр економіки заявив, що після вторгнення в Україну, видача ліцензій на будівництво атомних станцій "Росатому" неможлива. 25 березня понад 20 країн Європейської організації з ядерних досліджень також прийняли рішення призупинити співробітництво з рф. 31 березня ВАО АЕС ухвалило рішення стосовно переведення всіх українських АЕС з московського центру до Паризького тощо. Очікує Україна і на наступні дії з боку міжнародної організації, і в першу чергу від МАГАТЕ.

Читайте: Рудий ліс та смертельна радіація: про ситуацію на Чорнобильській АЕС після окупації російського агресора

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Міхно Інна

Теги: новини києва, новини україни, новини київщини, новини київської області, війна, війна росії проти україни, рф, окупація, чаес, ситуація, чорнобиль, зона відчуження, юрій фомічев, рівень радіації, рудий ліс, міжнародна конференція, INUDECO 2022

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.