п'ятниця, 3 травня 2024 г.

Конфлікт інтересів: у Студениках поскандалили довкола розподілу освітньої субвенції вчителям

Конфлікт інтересів: у Студениках поскандалили довкола розподілу освітньої субвенції вчителям

Влада і депутати Студениківської громади поскандалили через освітню субвенцію. У грудні 2021 році депкорпус ради не зміг проголосувати за розподіл залишків держдопомоги у розмірі 3 млн на зарплати вчителям. Скандал вибухнув новою силою, коли до громади з перевіркою завітав Департамент стратегічних розслідувань Нацполіції. Перевірка встановила адмінпорушення і передала відповідні протоколи до суду. Як виявилось, один із депутатів під час сесії не повідомив про конфлікт інтересів і проголосував за виділення коштів вчителям, очолюючи одну із шкіл громади. Чому депутата відсторонили від виконання службових обов’язків, а громадськість і депкорпус звинуватили у цьому очільницю громади – з’ясовувала KВ

Як стало відомо KВ, 30 березня Студениківська сільська громада одержала припис від Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо тимчасового відсторонення депутата місцевої ради та директора Переяславської гімназії Романа Корнієнка від займаної посади. 

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

У документі зауважено, що Нацполіція за погодженням з обласною прокуратурою склали адмінпротоколи № 1421 за ч. 1 ст. 1727 КУпАП та №1422 за ч. 2 ст. 1727 КУпАП відносно Корнієнка. І що ці протоколи із зібраними матеріали перевірки вже спрямовано до Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Оперуючи законодавством щодо запобігання корупції, Управління стратегічних розслідувань попросило провести раду громади службове розслідування відносно Корнієнка і відсторонити його від займаної посади до закінчення судового процесу. 

30 березня голова ради Марія Лях видала відповідне розпорядження щодо відсторонення директора гімназії та створення комісії з метою встановлення обставин скоєння адмінправопорушень, де вказано, що предметом службового розслідування є саме “вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів”. Згідно з розпорядженням, розслідування триватиме впродовж двох місяців. А сам Корнієнко буде відсторонений від виконання обов’язків директора до закінчення суду. 

Про гроші

Відкрита судова справа про адміністративне правопорушення пов'язана із корупцією. Депутату інкримінують конфлікт інтересів – прийняття участі в голосуванні про виплату додаткової заробітної плати вчителям шкіл Студениківської громади, будучи вчителем історії в навчальному закладі, що він очолює. Зауважено, що це питання розглядалося на 19 сесії, яка відбулася 24 грудня 2021 року. 


Відсторонення директора від роботи викликало хвилю обурення в соцмережі, де наголосили на упередженому ставленні керівництва громади до депутата в опозиції. Наголошують мешканці громади і на тому, що голова громади неодноразово голосувала за виділення особистої премії, проте її, чомусь, не відсторонювали від виконання своїх обов’язків.





Подія викликала резонанс і з-поміж батьків колективу та працівників закладу. Як розповів у коментарі KВ староста Переяславського старостинського округу Михайло Ємельяненко, батьки та педагоги ініціювати загальні збори щодо з’ясувань причин та обставин відсторонення директора і вимагали повернути Корнієнка до виконання своїх обов’язків. 

На заході були присутніми як сам директор, так і очільниця громади, Марія Лях. 

“Зустріч відбулася ще 1 квітня. Батьки та педагоги були вкрай незадоволені ситуацією і почали розбиратися в її обставинах. Були саме рекомендації щодо відсторонення. Тож батьки зібрали понад 50 підписів під колективним зверненням з проханням до керівництва громади, щоб повернути директора школи до виконання своїх обов'язків. Справа в тому, що крім того, що він очолює заклад, він викладає у дітей ще і предмет історії”, – розповів він.

Позиція депутата

Як розповів у коментарі KВ Роман Корнієнко (самовисуванець), питання виплати додаткової заробітної плати педагогам громади дуже важко вносилось у порядок денний через те, що воно не вивчалося на постійних комісіях. Загалом за цей проєкт проголосувало 11 депутатів і для прийняття не вистачило голосу.

Як роз’яснив Корнієнко, згідно законодавства, сесія не вирішує питання премії вчителям чи керівникам закладів освіти. Для цього передбачена інша процедура. Відповідно до нормативно-правових актів, це право закріплене виключно за роботодавцем, яким є очільник громади.

“Це рішення було як моніторинг думки депкорпусу: чи вони взагалі бажають, щоб ці кошти були використані на заробітну плат вчителям, відповідно до Бюджетного кодексу, і яке мало би спонукати керівництво, як розпорядника коштів, дати дозвіл на їхнє використання. Та слідчі притримуються іншої думки. Я вже не один рік очолюю заклад і знаю, що премія виписується керівникам закладу на основі розпорядження голови, а вчителям – на основі наказу у межах фонду заробітної плати, відповідно до регламенту щодо Положення про преміювання. І сам юрист на сесії пояснював, що проєкт рішення не вірно сформульований і йде врозріз із законодавством. На відеотрансляції сесії також можна побачити, що голова була категорично проти цих премій і просила не голосувати. Але, якби його і приняли, воно не мало би прямої юридичної сили. Тому я і голосував, розуміючи, що юридичних наслідків не буде, більше того, воно не стосувалося мене особисто, тому конфлікту інтересів тут не вбачав”, – розповів він.

Також він розповів, якщо на кінець року є залишки освітньої субвенції і немає заборгованості по заробітній платі, громади їх можуть використовувати на зміцнення матеріально-технічної бази закладів освіти. Що і було зроблено у 2022 році – на залишки придбали автобус для одного із закладів освіти. 

“На той період залишки освітньої субвенції складали більше 3 млн гривень, була економія коштів. І не було волі голови розпорядитися цими коштами за їхнім цільовим призначенням – на заробітні плати вчителям з усіма надбавками і доплатами. Тому тоді і піднімалося на сесії питання про преміювання вчителів. У нас є доплата за престижність педагогічної праці на рівні 5-30% від посадового окладу і, кому скільки – чітко визначених критеріїв немає. Та є така спокуса у голів громад, як, наприклад, економити на тій же престижності, бо, якщо будуть залишки освітньої субвенції, наступного року їх можна використати для зміцнення матеріально-технічної бази шкіл. Вони мають певний інтерес в економії на людській праці. У нас вчителі одержують 10%, а за бажанням голови могли і 15-25%. Утворилася економія, вона існує щороку. Без такої економії купувати автобуси і комп'ютери довелось би за кошти місцевого бюджету”, – говорить він. 

І додав, що правоохоронні органи у листі до керівництва громади посилалися на статтю 65,1 законодавства, яка говорить, що у разі конфлікту інтересів роботодавець може відсторонити працівника від займаної посади. 

“Тобто це право виключно роботодавця: він може відсторонити, або – ні. Проте голова вирішила відсторонити мене одразу як тільки одержала листа. Спрацювали дуже оперативно. Це викликало значний резонанс серед трудового та батьківського колективів, які не погоджувалися з таким рішенням. Відбулися громадські збори та Лях лише наголошувала – діяла в рамках закону щодо мого відсторонення, думкою батьків та трудового колективу знехтувала. Як депутат на сесіях і в межах посадових обов’язків, тісно співпрацюю з керівництвом. Я намагався доносити свою точку зору, і якщо вона була опозиційна, то часто виникали спірні питання та непорозуміння. Судовий процес може затягнутися, розгляд справи перенесено на 25 квітня. На цей час я відсторонений від роботи. На мою думку, порушується моє право на працю. Голова мала би прислухатися, насамперед, до думки громади, бо це – її виборці. Свої особисті непорозуміння треба залишати за межами роботи, а захищати їхні інтереси. Складається враження, що думка громади їй не цікава. Необхідно було дочекатися рішення суду, а не прискорювати події щодо мого відсторонення”, – резюмував він. 

Позиція голови

Як розповіла в коментарі KВ голова громади Марія Лях, на сесії 24 грудня 2021 року піднімалося питання про виплату премії  із залишків педагогічної субвенції. Хоча, за її словами, всім педагогам вже виплачували матеріальну допомогу на оздоровлення, крім того, і премію по окладу.

“І три чи чотири депутати захотіли педагогам додати і ще по окладу. На що аргументувала, що треба розуміти,  що це бюджетні гроші – державні кошти, які маємо використовувати цілеспрямовано і в дозволених межах. Корнієнко проголосував за це питання, хоча не мав, бо займає посаду вчителя та керує освітнім закладом. Це – конфлікт інтересів. Департамент стратегічних розслідувань виявив це порушення. Там знайшли проблеми і відносно мене, проте я визнала свою помилку. А він же говорить, що це питання особисто його не стосувалося, і що він голосував в інтересах педагогів. Він не йшов на контакт і з поліцейськими, відмовився приїздити на запрошення до Управління стратегічних розслідувань, зауваживши: хай приїжджають і одягають на мене наручники, я – не корупціонер і не злочинець. Але ж закон порушений і не хочеш, а відповідати треба. У лютому 2021 року були прийняті зміни, що навіть якщо ти оголосив про конфлікт інтересів, а береш участь у голосуваннях або в обговоренні, маєш понести відповідальність. До нього приїздили й особисто, але він не схотів йти на контакт. Раді, відповідно, було доручено провести  службове розслідування і відсторонити від займаної посади. Така ситуація”, – говорить вона.

Спростувала вона чутки і щодо особистого конфлікту між депутатом, що шириться мережею. 

“Відбулися батьківські збори та педколективу, куди мене теж запросили. Він налаштовує людей так, що саме він має рацію. Але це вже в суді необхідно буде доводити. Я теж пройшла через суд. В суді мені зауважили, що я можу подати апеляцію. Але я визнала, що порушила закон, бо механічно натиснула кнопку під час голосування з приводу питання моєї заробітної плати. Хоча і сказала за конфлікт інтересів. Тоді була дуже важка сесія. Опозиція вимагала роздати ці гроші. Біда нашого суспільства в тому, що ми хочемо використовувати кошти так, як ми хочемо, а не так, як того вимагає закон. Ми ж створили комісію, як вимагає закон. Він запитував: “Чому мене не відсторонили?”, то запитайте в департамента “Чому?”. Не знаю, чим все це закінчиться і що вирішить комісія. Ми, як влада, повинні показувати приклад законослухняності і, відповідно, інформувати громадськість, що ми всі рівні перед законом, голова ти чи директор. Останнє слово за судом”, – резюмувала Лях. 

Точка зору

Депутатка громади Любов Плужник округ № 5 (самовисування): 

У 2021 році до громади надходить освітня держсубвенція. Лях вирішила зекономити кошти і не виплатити вчителям надбавку за престижність, яка надається у розмірі до 30%. Наприкінці року, знаючи про зекономлені бюджетні кошти, близько 3 млн гривень, депутати вирішили обговорити це питання. Так, ми не мали виносити його на голосування. Це прямий обов'язок голови: маючи таку економію, здійснити виплати вчителям. Є трансляція цього засідання з усіма обговореннями і з висновками. Корнієнко за сумісництвом вчитель та директор школи, то конфлікт інтересів тут, начебто, проглядається. Він дійсно проголосував, але він голосував не для себе, а для вчителів. Директору школи премії чи надбавки виплачуються на основі розпорядження. 

Варто додати, що під час перевірки роботи ради за 2021 рік, куди увійшло голосування по 19 сесії від 24 грудня. Перевірка встановила і порушення відносно Лях. Вона проголосувала питання щодо особистої зарплати, куди входить і премія, і матеріальна допомога. І от саме тут чітко простежується прямий конфлікт інтересів. Після завершення цього судового процесу, підняли питання відсторонення Корнієнка. Прямого наказу не було – прохання. Тож голова могла і не відстороняти до рішення суду. У той час, коли її особисто не відсторонили від роботи, та і депутати не знали про сам суд. Можливо, тут є і особисті інтереси, тому що Корнієнко ніколи не голосував за виділення подібних премій керівництву ради, у той час як працівники культури, соцсфери одержують мінімалку. Ми написали звернення від депутатів до голови, аби не відсторонювати Корнієнка від роботи. Якщо виплачувати премії, то всім працівникам. Раніше в селах такого не було, і до думки громадськості прислухалися. 

Депутатка Тетяна Турченкова  по округу № 2 (самовисування):

Об'єктивно – він правий, там немає ніяких таких порушень, щоб “шити” йому корупційну статтю. І на основі чого поліція написала взагалі таку заяву – також дуже багато питань. Я підтримую Романа Корнієнка. Я не вбачаю порушень законодавства, він відстоював інтереси колективу освітян всієї громади. Багато говорять, що не варто було його відсторонювати, і в цьому теж є раціональне зерно. Наскільки розумію, якщо є службове розслідування, то керівник має право приймати рішення про відсторонення чи ні. Проте вона вчинила саме так. 

Принциповість питання в тому, що у 2021 році надійшла освітня субвенція і її можна було виплатити вчителям у вигляді премії чи 13-ї зарплати, або повернути державі. Ми винесли це питання на голосування і виявилось, що Корнієнко, як директор школи, не мав голосувати за таке рішення, бо це, начебто, його пряма вигода. Але голосував і директор Пристромської школи, хоча і “проти”, але його перевірка чомусь не зачепила. Питання про розподіл освітньої субвенції у якості виплат вчителям голова громади не хотіла взагалі виносити на голосування. Але, що найцікавіше, рішення не прийняте. Я “за” те, щоб вчителі одержували все їм належне. Чому держава цю субвенція дає, а громада на місці не може розподілити? Корнієнко – принциповий незагаанжований депутат, який зважено голосує. Якщо він бачить, що рішення суперечить інтересам громади, а голова пропонує проголосувати ”за”, то він голосує “проти”. Таких у Студениках не дуже люблять. У громади із семи сіл є великий бюджет, і якби у керма був професійний менеджер та управлінець, який би відкладав частину в розвиток, а не просто проїдали бюджет, то громада б розвивалася. 

Нагадаємо, що на початку року з Бориспільської міськради виключили чотирьох депутатів від партії "Батьківщина". Слідом в ЄС та "Голосі" "перетрусили" представницькі ряди. Офіційно причини виключення пов'язують із порушенням партійної дисципліни та перебуванням депутатів за кордоном з початку війни. З інших версій -  депкорпус просто “зачищають” від незручних для місцевої влади обранців. 

Читайте: Вигнанці: у Бориспільській громаді позбавили мандатів нову порцію депутатів

Фото: колаж KВ

КиївВлада

Інна Міхно

Теги: новини київщини, новини київської області, війна росії проти україни, напад росії на україну, суд, студеники, премія, студениківська громада, Марія лях, роман корнієнка, освітня субвенція, тетяна турченкова, любов плужник, михайло ємельяненко

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій