субота, 27 квітня 2024 г.

Комерція чи спорт: у Києві знов розгорівся скандал щодо забудови на вулиці Гарматній

Комерція чи спорт: у Києві знов розгорівся скандал щодо забудови на вулиці Гарматній

У столиці продовжується багаторічний скандал щодо забудови 1,83 га землі на вул. Гарматній (Солом'янський район). Нещодавно ПрАТ “Компанія Росток” намагалося ввести в експлуатацію комплекс будівель на цій ділянці (відреконструйований Палац культури і новозбудований громадський центр), але Держінспекція з архітектури та містобудування (ДІАМ) відмовила у видачі відповідного сертифікату. Однією з підстав стало те, що компанія не облаштувала спортмайданчик на даху свого об'єкту, як це було передбачено в проєкті. На думку окремих депутатів Київради, від того, чи зміниться позиція інспекції по цій історії, залежить, чи пройде цей орган тест на адекватність. Справа в тому, що саме “спортивне питання” була “каменем спотикання” між забудовником та місцевою громадою. Протягом останніх трьох років мешканці Відрадного вимагали від столичної влади і правоохоронців не допустити дане будівництво, адже воно має зайняти територію єдиних безкоштовних стадіону і тенісних кортів у цій місцевості. Але жодних успіхів протести громадських активістів не мали. 

Як стало відомо KВ із допису депутатки Київради Ксенії Семенової (фракція “Слуга народу”) у Facebook, у столиці з новою силою розгорається скандал щодо забудови ділянки на вул. Гарматній, 26/2 (масив Відрадний, Солом'янський район).

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

За словами народної обраниці, нещодавно ДІАМ відмовила ПрАТ “Компанія Росток” у введенні в експлуатації будівель, які були зведені на цій території. На переконання депутатки, така позиція вказаного органу є логічною, але чи буде інспекція такою принциповою й надалі, Семенова стверджувати не береться.

“У 2020 році “Росток” під приводом укріплення підпірної стінки ДК (мається на увазі розташований на цій землі колишній Палац культури “Росток”. – KВ) вирішив ще й ТРЦ збудувати – на місці спортивних майданчиків. Після протестів громади, кількох кримінальних проваджень і арештів ділянки “Росток” зробив хід конем – в проєктну документацію додали спортивні майданчики на даху. Тоді нас із [Романом] Грищуком (нардеп від “Слуги народу”. – KВ) називали брехунами і провокаторами – що ми не даємо розвиватися району і спорту теж не даємо. 2023 рік. ТРЦ побудували і тепер намагаються ввести в експлуатацію. Звичайно, ніяких футбольних полів насправді ніхто і не збирався робити. ДІАМ у введенні в експлуатацію відмовляє – ну бо немає полів. Що будуть робити тепер чєрті з “Ростка”? Будуть пробувати змінити проект і викинути звідти поля. Така собі перевірка ДІАМ на адекватність”, – підкреслила Ксенія Семенова.

В свою чергу у пресслужбі “Компанії Росток” завірили, що в проекті будівництва спортивний майданчик є.

“Але тепер Ви сама пишете, що “о диво!” в проекті будівництва спортивний майданчик є! Уявляєте, ваше твердження з приводу того, що тенісні корти на даху не запроектовані, виявилось хибним? Надалі, шановна пані Ксенія, “чєрті” мабуть для Вас не авторитет, але ви можете спробувати поцікавитись у будь-якого дипломованого архітектора, та хоч би і в ДІАМ, і вам там скажуть, що “облаштування спортивного майданчику” є фінальним, косметичним етапом всіх проведених робіт. Його основна суть – встановити покриття, огорожі і обладнання”, – зазначають в компанії. 

Також в ПрАТ “Компанія Росток” повідомили, що частину робіт вже зроблено: розраховано навантаження, побудовано відповідні опорні несучі конструкції та перекриття, здатне нести навантаження 1000 кг/м2, передбачено паркувальні місця в паркінгу з урахуванням того, що покрівля буде експлуатаційною, і на ній будуть розміщені тенісні корти. При цьому, в компанії запропонували Семеновій долучитися до пошуку інвестора, який би відповідно до власних технічних вимог облаштував тенісні корти (хард, грунт або трава) та забезпечив їх експлуатацію.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Читайте: Компанія “Росток” обіцяла облаштувати футбольне поле в Солом'янському районі, а замість цього побудувало ТРЦ, – Семенова

Як розвивався скандал

12 жовтня 2000 року Київрада рішенням №29-1/1006 передала ЗАТ “Компанія Росток” (до 2011 року компанія була закритим акціонерним товариством) ділянку на вул. Гарматній, 26/2 площею 1,83 га в постійне користування для експлуатації та обслуговування Палацу культури (побудований в 1957 році, за радянських часів знаходився в підпорядкування заводу “Росток”), який разом з суміжними спорудами та стадіоном з 1992 року є власністю цього акціонерного товариства. Надалі, 27 січня 2005 року, міськрада рішенням №63/2639 погодила внесення змін до вищезгаданого рішення – відповідно до цих коригувань, право постійного користування вказаною землею було змінено на право довгострокової оренди терміном на 15 років.


Ділянка на карті

Зазначимо, Київрада через низку обставин не стала відразу підписувати зі вказаним ЗАТ договір оренди, у зв'язку з чим компанії довелося добиватися його укладання в судовому порядку. Врешті-решт, 18 квітня 2008 року Господарський суд Києва задовольнив відповідний позов, а 13 серпня того ж року Головне управління земельних ресурсів Київської міськдержадміністрації (КМДА) зареєструвало відповідну орендну угоду. 

За інформацією місцевих мешканців, забудову даної території, цитуємо, “почали проштовхувати” ще в 2007 році. Але у той період з різних причин ця земля залишилася “недоторканою”, Активізувалися забудовники лише через десятиліття.

Так, 6 червня 2017 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав ПрАТ “Компанія Росток” містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування реконструкції Палацу культури з будівництвом громадського центру суспільних комунікацій з підземним паркінгом та приміщеннями торговельного призначенням на вул. Гарматній, 26/2. Документом було передбачено, що висотність Палацу культури після реконструкції не повинна змінюватися (2 поверхи, підвал і мансарда), а громадський центр повинен мати перемінну висотність в 2 і 3 поверхи. Також в МУО було зазначено, що на цій ділянці має бути облаштовано 165 машиномісць для паркування автомобілів. При цьому, як зазначалося вище, Ксенія Семенова називає громадський центр “торгово-розважальним центром”.

Надалі, 28 травня 2020 року, Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) видала ПрАТ “Компанія Росток” дозвіл №ІУ113201491624 на реконструкцію Палацу культури на вул. Гарматній, 26/2 з будівництвом громадського центру суспільних комунікацій з підземним паркінгом та приміщеннями торговельного призначення. Підрядником цих робіт було зазначено ТОВ “Голд Драгон”. Згідно зі вказаним документом, гранична висота відреконструйованного Палацу культури має скласти 20,5 метрів, площа його забудови – 2,1 тис. кв.м., а загальна площа приміщень – 4,5 тис. кв.м. У свою чергу, висота громадського центру має досягнути 21 метра, площа забудови – 5,3 тис. кв.м., а загальна площа приміщень – 10,2 тис. кв.м.


Рендер майбутнього об'єкту (із відкритих джерел)

У цей же період проти реалізації таких планів виступила громада Солом'янського району. Місцеві мешканці почали звертатися до міської влади та різних контролюючих органів з вимогами не допустити це будівництво. Зокрема, кияни вказували на те, що ця забудова загрожує існуванню стадіону та корту, які розміщені на цій ділянці і є єдиними безкоштовними об'єктами цього профілю на увесь район. При цьому, місцеві мешканці виражали занепокоєння, що навіть якщо забудовник виконає свою обіцянку облаштувати стадіон на даху свого громадського центру, то безкоштовним він вже не буде. 


Один із мітингів місцевої громади на будмайданчику (фото – Facebook-сторінка “Save Стадіон Росток”)

Крім того, за заявами громадських активістів правоохоронні органи у цей же період відкрили кримінальні провадження щодо цього будівництва. Наразі у відкритих джерелах відсутня інформація стосовно того, через які порушення було розпочато слідство. Разом з тим відомо, що одне з проваджень, яке розслідувало Солом'янське управління Нацполіції Києва, було відкрито за фактом самоправства (ст. 356 Кримінального кодексу України). При цьому, громадяни повідомляли, що саме правоохоронці допомогли фахівцям Держгеокадастру у вересні 2020 року здійснити огляд даної землі. Тоді, за інформацією активістів, було зафіксовано факт нецільового використання земельної ділянки та незаконного вивезення родючих ґрунтів.

У відповідь на зазначені звинувачення в ПрАТ “Компанія Росток” нагадали, що стадіон є їхньою власністю, а тому, мовляв, було вирішено залучити “кредитні кошти для повної реконструкції та відновлення”. У перекладі на українську, ймовірно, це значило наступне: “Це наше майно, а тому ми самі вирішуємо, як ним розпоряджатися”. При цьому, в компанії зазначали, що для місцевих дітей, які відвідують секції та гуртки на цьому стадіоні, даний спортивний об'єкт буде безкоштовним.

На фоні цих скандалів 7 серпня 2020 року Департамент міського благоустрою КМДА тимчасово припинив дію картки про порушення благоустрою та встановлення будівельного паркану, яка раніше була видана ПрАТ “Компанія Росток”. 11 серпня того ж року очільник вищезгаданого департаменту Олексій Кулеба (нині – заступник керівника Офісу Президента України) повідомив, що чиновники готують лист-звернення до ДАБІ з приводу вказаного будівництва та пообіцяв, що “після отримання відповідей будуть вжиті заходи згідно з діючим законодавством та покладеними обов’язками”. Про що саме йшла мова, посадовець не уточнив. 

Паралельно з цим у КМДА визнали, що даний конфлікт спровокований можливим знищенням стадіону, який використовується місцевими мешканцями. Але жодного варіанту вирішення цієї проблеми, окрім направлення вищезгаданого звернення, у столичній мерії не запропонували, принаймні публічно.

Читайте: Столичные власти пообещали остановить скандальную стройку на улице Гарматной

Надалі, 28 серпня 2020 року, в Київраді було зареєстровано проєкт рішення щодо розірвання договору оренди ділянки на вул. Гарматній, 26/2, укладеного з ПрАТ “Компанія Росток”. Таку позицію суб'єкти подання вказаного документу – депутати міськради Святослав Кутняк і Прохор Антоненко (тоді були позафракційними, раніше передували у фракції “Свобода”) – пояснили, зокрема, тим, що місцева громада активно виступає проти знищення розміщених на ділянці спортивних майданчиків, які активно використовуються киянами. 

Також народні обранці вказали на те, що орендар використовує цю землю не за цільовим призначенням – мовляв, вона призначена для експлуатації існуючої будівлі Палацу культури, тоді як ПрАТ "Компанія Росток" на той час вже розпочало на ній будівництво. При цьому, що цікаво, у дозволі на будівництво було вказано, що насправді ділянка має цільове призначення “для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування”. 

Втім, врешті-решт міськрада так і не затвердила цей проєкт рішення, а усі попередні заборони і звернення не принесли жодного результату.

14 червня 2023 року заступник голови КМДА Вячеслав Непоп і Департамент земельних ресурсів КМДА зареєстрували в Київраді проєкт рішення про поновлення договору оренди вищевказаної ділянки на термін 10 років. У документі вказано, що строк дії цієї орендної угоди завершується 13 серпня 2023 року. Примітним є те, що в проєкті рішення також зазначається, що ділянка призначена "для експлуатації та обслуговування Палацу культури", але вказана помітка, що насправді ця земля може бути використана для "будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування".

Як зазначалося вище, 4 липня 2023 року ДІАМ відмовила ПрАТ Компанія Росток" у видачі сертифіката про прийняття об'єктів будівництва на вул. Гарматній, 26/2 – 2-поверхового Палацу культури і 3-поверхового громадського центру. Офіційною підставою стала “невідповідність об’єкта проектній документації”. Зокрема, як встановили в ДІАМ, компанія не збудувала блочну комплектну трансформаторну підстанцію та, що важливо, не облаштувала спортивний майданчик на експлуатованій покрівлі, як це було передбачено проєктом.

Хто в головних ролях 

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ПрАТ “Компанія Росток” було зареєстроване у грудні 1993 року. Головою правління цього акціонерного товариства є Володимир Морозенко, а власником найбільшого пакету акцій (54,8%) та кінцевим бенефіціаром – киянин Ігор Масол (на колажі).

Останній є сином нині покійного Віталія Масола – народного депутата УРСР, голови Ради Міністрів УРСР і третього прем'єр-міністра незалежної України (за часів президентства Леоніда Кучми). Система Youcontrol відносить до групи родини Масол 18 компаній, що працюють у сферах будівництва, нерухомості, фінансових послуг, торгівлі, громадського харчування тощо. При цьому, за інформацією Youcontrol, зв'язки з цією групою серед інших мають депутат Київради останніх чотирьох скликань Сергій Кримчак (у поточній каденції представляє фракцію партії покійного ексмера Києва Олександра Омельченка “Єдність”) – вочевидь, завдяки тому, що він одружений на внучці Віталія Масола Дарії.

Як повідомляла КВ, Сергій Кримчак неодноразово фігурував у різних скандальних історіях щодо можливих махінацій із землями комунальної власності. Наприклад – на розгляді Вищого антикорупційного суду наразі знаходиться кримінальне провадження за обвинуваченням депутата Сергія Кримчака та його двоюрідного брата Василя Тем'янинця у заволодінні 6 земельними ділянками в Голосіївському районі Києва площею 0,47 га, які були приватизовані за підробленими документами.

Читайте: Депутат Крымчак продолжает решать земельные вопросы для братьев Супруненко

Нагадаємо також, проблема забудови стадіонів та інших спортивних об'єктів, які використовуються киянами, для столиці є досить гострою.

Так, у квітні 2021 року Київрада передала в оренду ТОВ "Наука-комфорт" ділянку площею 3,1 га на бульв. Академіка Вернадського, 32 (Святошинський район). При обговоренні цього питання в міськраді представники вказаної компанії переконували депутатський корпус, що вони нібито планують провести реконструкцію спорткомплексу, що розташований на даній землі, але для залучення коштів на такі роботи їм, мовляв, потрібно побудувати ще й житло. Втім, такі аргументи переконали не всіх народних обранців. Зокрема, деякі депутати висловлювали думку, що якби ця компанія хотіла справді зайнятися розвитком спортивної інфраструктури, вона просила б землевідведення під будівництво стадіону чи спортивних споруд.

Читайте: На месте столичного спорткомплекса “Наука-Спорт” разрешили проектировать жилые высотки

Крім того, протягом 2021-2022 років ПрАТ “Імпекс-Проект” намагалося в судовому порядку “змусити” Київраду пролонгувати договір оренди ділянки площею 1,69 га на Старонаводницькій, 6 (Печерський район). Цю землю компанія в 2009 році отримала від столичної громади для будівництва житлових будинків, але свої зобов'язання щодо використання ділянки не виконала, через що столична міськрада землю й “забрала”. Втім, успіхів у судах вказане акціонерне товариство все ж не мало. Однією з причин стали тенісні корти, які розташовані на цій ділянці та використовуються мешканцями Печерська. При цьому, в процесі судового спору служителі Феміди зазначали, що реєстрація компанією права власності на ці спортивні об'єкти свідчить про нецільове використання землі. Примітно, що “Імпекс-Проект” входить до орбіти Олександра Лойфенфельда – ексдепутата Київради та “мультидоларового” бізнесмена.

Читайте: Забудова або теніс: компанія Олександра Лойфенфельда судиться з Київрадою за ділянку на Печерську

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА – головного архітектора Києва з 1 листопада 2016 року займає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов'язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). Раніше, з 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич. Останній з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, київрада, будівництво, валентина пелих, петро оленич, кримінальне провадження, земельна ділянка, проєкт рішення, дабі, олександр свистунов, ксенія семенова, муо, містобудівні умови та обмеження, діам, прат, дозвіл на будівництво, стадіон, держгеокадастр, сергій кримчак, росток, тенісні корти, картка на порушення благоустрою, зат, палац культури, тенісний корт, палац культури росток, компанія росток, прат компанія росток, громадський центр, ігор масол

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій