неділя, 5 травня 2024 г.

Кобзар на продаж: пам’ятник Тарасу Шевченку у Сквирі продають за 400 гривень

Кобзар на продаж: пам’ятник Тарасу Шевченку у Сквирі продають за 400 гривень

У тринадцятирічній епопеї навколо пам'ятника Шевченку в центрі Сквири поставлена крапка. Автор монумента спочатку демонтував пам'ятник, а потім виставив його на продаж на ОЛХ. Триметрового і восьмитонного Кобзаря Сквирщини може придбати будь-хто всього лише за 400 гривень. Скульптор запевняє, що вартість незабаром значно зросте.

Як стало відомо KV, 11 вересня на платформі онлайн оголошень OLX з’явилося оголошення щодо продажу пам’ятника Кобзареві у Сквирі.

Продавцем виступив автор скульптури Григорій Літош. На цей крок він пішов після багаторічних намагань отримати плату за свою роботу. За його словами, тринадцять років поспіль влада Сквирщини відмовляла йому у цьому. Автор отримав дозвіл на демонтаж та перевезення пам’ятника й скористався цим правом. На сьогодні Кобзар чекає своєї долі і покупця.

Слово автора

Сам скульптор завірив KV, що піти на продаж пам’ятника Кобзареві його змусила відсутність виплат за роботу від влади Сквири. Нібито, між містом та скульптором був усний  договір  на суму 400 тисяч гривень. Однак грошей, як каже Літош, він так і не дочекався. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Сьогодні скульптор оцінює своє творіння у мільйони гривень. Він не приховує, що сума, вказана на сайті продажу – лише перша і пробна. Насправді він розраховує отримати за нього хоча б 3 мільйони. 

“Я хочу його продати. Я його продам! Ціна, вказана на сайті, не справжня, “пробна”, він мав би коштувати 3-4 млн грн, якщо на 2008 рік ми беремо 1,1 млн, то зважаючи на курс доллара, нині це – десь 3 млн гривень”, – говорить Літош.

За його словами, він запропонував купити пам’ятник місту ще у 2008 році. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

 “Приїхало районне начальство, подивилися: "Робота отлічна, будем брати". Уклали договір з купівлі-продажу на 400 тис. грн. Інші домовленості з владою були усними та трималися на “чесному слові”. На тогочасній Червоній площі (нині Площа Героїв Небесної сотні), урочисто встановили пам’ятник на постамент, а потім від договору всі відмовилися”, – розповів він. 

У пошуках правди

Після цих подій пройшло чимало часу. Скульптор розповів, що намагався повернути гроші за свою роботу або сам пам’ятник. Пізніше, за даними місцевих ЗМІ на виконання припису районної прокуратури Сквирська міська рада надала автору право демонтувати пам’ятник і забрати його собі.

В інтерв’ю “Газеті по-українськи” від 2 березня 2011 року Літош розказав про погрози від місцевих можновладців. Митець почув по радіо про те, що на пам’ятник було виділено 1 млн гривень та вирішив прийти за грошима, але не отримав нічого. 

Була й спроба зимою 2021 року, тоді скульптор знову намагався добитися свого. Тоді він направив листа на ім’я голови Сквирської міськради Левіцької В. П., пропонуючи перемовини.

“Я, Літош Григорій Матвійович, є автором та власником пам’ятника “Шевченку Тарасу Григоровичу” який встановлено на площі Героїв Небесної сотні у м. Сквира…

У 2008 році, під час встановлення пам’ятника, були виказані запевнення, що мені буде компенсовано вартість виготовлення…

У подальшому означені особи виплачувати мені грошові кошти відмовились...

З огляду на викладене, пропоную негайно розпочати діалог з метою обговорення вартості відшкодування мені за виготовлення пам’ятника “Шевченку Тарасу Григоровичу” та за публічне його використання з 2008 року. У разі незгоди органів місцевого самоврядування та державних органів влади відшкодувати мені вартість виготовлення пам’ятника та вартості за його публічне використання, вимагаю негайно демонтувати пам’ятник та повернути його на подвір’я мого будинку…”, – йдеться в документі. 


Після цих подій того ж місяця рада міста дала дозвіл на демонтаж монументу за кошти міста. Кобзаря було знято і перевезено. Автор прокоментував це наступними словами: “Вони просто своїм коштом дали кран, дали машину, хлопці приїхали добросовісно погрузили, добросовісно привезли й поставили в мене в подвір’ї”.

Позиція влади

Незважаючи на резонанс у медіа, в місті не дуже коментують цю історію. Єдиною офіційною реакцією влади стало повідомлення на сайті громади. 

Так, 1 вересня на офіційному сайті Сквирської міськради з’явилася інформація про щомісячну підсумкову нараду, на якій обговорили  питання пам'ятника Шевченкові: “Наголошено, що виконано рішення Сквирської міської ради від 15 вересня 2011 року, №334-16-УІ “Про розгляд припису прокурора Сквирського району про усунення порушень чинного законодавства”, яким передбачалося надати скульптору Літошу Григорію Матвійовичу можливість демонтувати вищезгаданий пам’ятник… Валентина Левицька звернула увагу на те, що від громадськості, краєзнавців, науковців вже почали надходити пропозиції щодо встановлення на цьому місці різних монументальних споруд, у тому числі – пам’ятного знаку, який відображає історичний момент – надання м. Сквира між 1622 та 1626 роками Магдебурзького права, яке передбачало право міській громаді здійснювати місцеве управління”, – йдеться у повідомленні

В телефонній розмові із КиевVласть пані Левицька відмовилась надавати будь-яку інформацію щодо конфлікту.

На момент написання матеріалу, за майже шість діб онлайн сторінку із скульптурою відвідала 281 особа.

Читайте також: У Білій Церкві проведуть реконструкцію вулиці Театральна

Фото: коллаж KV

КиевVласть

Ілля Мандрикін

Теги: новости киевской области, новости киевщины, демонтаж, белая церковь, власть киевщина, скандал, конфликт, продажа, администрация, сквира, памятник шевченку

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій