субота, 27 квітня 2024 г.

“Будівництво від Микитася”: суди вирішують долю скандального ЖК “Покрова”

“Будівництво від Микитася”: суди вирішують долю скандального ЖК “Покрова”

Численні порушення, які допускаються у столиці щодо будівництва житла на землях Міноборони, призводять до того, що питання добудови таких ЖК доводиться вирішувати слідчим та суддям. Саме така доля ЖК “Покрова” на вул. Січових стрільців, 59 – проєкту збанкрутілого “Укрбуду”. Ситуація така, що громадські активісти намагаються добитися скасування містобудівних умов та обмежень (МУО) на проєктування цієї забудови, а співзамовник даного будівництва – ДУ “ЦТУКБ” – навпаки планує оскаржити окремі пункти цього документу, щоб можна було зводити будинки більшої висотності. У свою чергу, військова спеціалізована прокуратура планує нарешті повернути землю під “замороженим” комплексом до власності держави та змусити забудовників очистити цю територію. Якими будуть результати цих судових спорів, наразі прогнозувати важко. В першу чергу тому, що правоохоронці поки що не змогли завершити розслідування щодо зловживань при реалізації договору на це будівництво, який було укладено ще в 2015 році з компанією із орбіти одіозного екснардепа та відомого забудовника Максима Микитася (на колажі ліворуч).

Як стало відомо KВ, суди продовжують розгляд справ щодо будівництва ЖК “Покрова” на вул. Січових стрільців, 59 в Шевченківському районі Києва – одного із проєктів збанкрутілого “Укрбуду”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Так, зокрема, співзамовник даного будівництва – державна установа “Центральне територіальне управління капітального будівництва” (ДУ “ЦТУКБ”) – в рамках справи №640/23425/19 намагається оскаржити окремі положення МУО на проєктування цієї забудови. У свою чергу столичний громадський активіст Марк Зельдич в рамках справи №640/23425/19 вимагає скасувати вказані “містобуди”. Крім того, Київська спеціалізована прокуратура у сфері оборони Центрального регіону в судовому порядку добивається скасування реєстрації права власності на ділянку під цією забудовою (кадастровий номер 8000000000:91:165:0018) за столичною громадою в особі Київради та визнати таке право за державою в особі Міністерства оборони України (справа №910/10291/20).

Усі ці справи прямо пов'язані між собою. Так, провадження по першому судовому спору зупинено до того моменту, коли буде винесено кінцеве рішення по другому, а провадження по другій справі зупинено до прийняття остаточного вердикту по третій.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Як до цього дійшло 

15 липня 2004 року Київрада рішенням №419-24/1829 передала Центральному спеціалізованому будівельному управлінню ділянку на вул. Артема, 59 (стара назва вулиці Січових стрільців) в оренду "для будівництва житлового комплексу для військовослужбовців із підземним паркінгом, дошкільною дитячою установою та з вбудованими приміщеннями для побутового обслуговування населення". Цим же рішенням депутати скасували низку рішень Київської міської ради депутатів трудящих від 1948 та 1977 років, згідно з якими дві частини цієї ділянки площею 0,88 га та 0,07 га відповідно були відведені у тимчасове користування Київському військовому округу та іншим державним військовим структурам. Термін оренди мав становити 5 років. Надалі, 8 вересня 2005 року, сторони уклали договір оренди.


Орієнтовне розміщення ділянки

14 червня 2007 року столична міськрада рішенням №803/1464 внесла зміни до зазначеної орендної угоди. Згідно з цим рішенням, у договорі змінилась назва установи-орендаря на нинішнє ДУ “ЦТУКБ”, а також було дещо змінене цільове призначення землі – з нього було виключено необхідність будівництва дошкільної установи. 26 грудня 2008 року сторони уклали угоду про внесення відповідних змін до договору оренди.

17 червня 2011 року Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища КМДА видало ДУ “ЦТУКБ” МУО №503/0/18/009-11 на проектування будівництва житлового комплексу для військовослужбовців з підземним паркінгом та з вбудованими приміщеннями для побутового обслуговування населення на вул. Артема, 59. Цей документ відсутній у відкритому доступі, тому встановити всі вихідні дані проектування на даний момент неможливо.

У квітні 2012 року військова прокуратура Київського гарнізону звернулася з позовом до Київради до Господарського суду Києва про часткове скасування рішення міськради №419-24/1829 про передачу ділянки на вул. Артема, 59 в оренду ДУ "ЦТУКБ". Правоохоронці вимагали визнати незаконним пункт про відміну рішення Київської міськради депутатів трудящих №37 від 29 листопада 1948 року про відведення частини зазначеної ділянки площею 0,7 га у тимчасове користування гарнізонній квартирно-експлуатаційною частині Київського військового округу Молотівського району Києва.

Підставою для цього стало те, що Міноборони не відмовлялося від використання цієї землі. 5 вересня 2012 року суд задовольнив позов військової прокуратури. Отже, саме рішення Київради залишалося чинним, проте з того часу в ньому була зафіксована колізія: де-факто орендарем усіх 0,96 га землі залишилося ДУ “ЦТУКБ”, але де-юре частина цієї ділянки площею 0,7 га все ж таки залишилася у користуванні Міноборони. 

1 жовтня 2015 року між ДУ “ЦТУКБ” та ТОВ “Будінпроект” було укладено договір на будівництво ЖК по вул. Артема, 59. Таким чином зазначена ТОВка стала співзамовником будівництва та зобов'язалася збудувати будинок та передати Міноборони 50 квартир у цій будівлі або інших будівлях у Києві, збудувати для Київського обласного військового комісаріату, який розміщувався на цій ділянці, близько 900 кв.м. приміщень в іншому місці (якому саме, в угоді не вказувалося. – KВ) і т.д. 

Надалі, 20 грудня 2016 року, сторони внесли зміни до зазначеного договору. Зважаючи на те, що ця угода відсутня у відкритому доступі, KВ не вдалося достовірно визначити суть цих змін. Схоже, тоді ДУ “ЦТУКБ” та ТОВ “Будінпроект” прибрали з документа норму про те, що забудовник може передавати Міноборони квартири в інших будинках.

2 лютого 2016 року комісія Київради з питань містобудування, архітектури та землекористування погодила поновлення договору оренди земельної ділянки на вул. Артема, 59 на 5 років. Чи продовжувалася ця угода раніше, у протоколі засідання комісії зазначено не було, але можна припустити, що така пролонгація мала місце. 12 квітня 2016 року між Київрадою та ГУ “ЦТУКС” було укладено угоду про продовження договору на 5 років.

Варто зазначити, що 12 квітня 2016 року державний реєстратор приватний нотаріус Наталія Кравченко здійснила державну реєстрацію речового права на вищевказану земельну ділянку площею 0,97 га – таким чином її власником де-юре стала столична громада в особі Київради.

Через тиждень, 19 квітня 2016 року, Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) видала ДУ “ЦТУКБ” дозвіл №ІУ115161100202 (наразі відсутній у відкритому доступі. – KВ) на будівництво ЖК для військовослужбовців з підземним паркінгом на вул. Артема, 59. Згідно з документом, замовник мав намір побудувати на цій землі 26-поверховий будинок на 353 квартири. Загальна площа об'єкта мала становити 34,2 тис. кв.м, з яких 28,5 тис. кв.м – площа квартир, 2,2 тис. кв.м – площа вбудовано-прибудованих приміщень, 1,6 тис. кв. .м – площа нежитлових приміщень. Підрядником робіт було зазначено ТОВ "Північно-Український будівельний альянс".

Проте, 19 січня 2017 року Департамент ДАБІ у місті Києві провів позапланову перевірку дотримання законодавства при будівництві ЖК по вул. Артема, 59. Тоді "будівельні ревізори" встановили факти порушення вимог містобудівної документації та МУО, а також невідповідність об'єкту будівництва вимогам будівельних норм, державних стандартів та правил. 20 січня ДАБІ анулювала вищезгаданий дозвіл на виконання будівельних робіт №ІУ115161100202 від 19 квітня 2016 року.

Після цього, у січні 2017 року, ДУ “ЦТУКБ” звернулося з позовом до Окружного адміністративного суду Києва (ОАСК) про визнання протиправними дій ДАБІ та про відміну наказу щодо анулювання будівельного дозволу. Відповідачем у цій справі виступала ДАБІ. Свої вимоги ДУ “ЦТУКБ” аргументувало тим, що за законодавством анулювати дозвіл на виконання будівельних робіт можна лише у випадку, якщо замовник будівництва раніше не виконував розпорядження про усунення порушень, а таких розпоряджень, мовляв, не було.

1 березня 2017 року ОАСК задовольнив вимоги ДУ “ЦТУКБ”, але вже 4 квітня 2017 року Київський апеляційний адміністративний суд за скаргою ДАБІ скасував рішення суду першої інстанції. Тоді служителі Феміди вказали на те, що, відповідно до законодавства, ДАБІ зобов'язана була попередньо виносити якісь розпорядження. Подальший розгляд даної справи в касаційній інстанції протягом 2018 року ні до чого не привів – рішення апеляційного суду було залишено чинним, отже дозвіл на виконання будівельних робіт було визнано анульованим. Саме з цієї причини, вочевидь, його було видалено з Єдиної електронної системи в сфері будівництва (ЄДЕССБ).

Зазначимо, за даними видання “Наші гроші”, у вересні 2017 року було знесено будівлю військкомату, яка розміщувалася на зазначеній ділянці.

25 лютого 2019 року Департамент містобудування та архітектури КМДА затвердив для ГД “ЦТУКБ” нові МУО – цього разу “на проєктування завершення будівництва ЖК для військовослужбовців із підземним паркінгом та з вбудованими приміщеннями для побутового обслуговування населення на вул. Січових стрільців, 59”. Цей документ, схоже, потрібний був для того, щоб отримати від ДАБІ новий дозволуіл не будівництво.

У цих МУО вже повідомлялося, що загальна висота будівлі не повинна перевищувати 26,5 м, а гранично допустима густота населення в межах даної житлової забудови не повинна перевищувати 450 осіб на 1 гектар. У документі уточнювалося, що ділянка проєктування знаходиться у межах історичного ареалу, у зв'язку з чим забудовник, зокрема, має погоджувати проєктну документацію з органами охорони культурної спадщини. Також у документі було зазначено, що ділянка на вул. Січових стрільців, 59 знаходиться поряд із зсувонебезпечними територіями, тому забудовник повинен забезпечити захист ділянки та споруд від зсувів відповідно до вимог КП “Спеціальне управління протизсувних підземних робіт”.

У червні 2019 року ДУ “ЦТУКБ” звернулося до ОАСК з позовом до Департаменту містобудування та архітектури КМДА з вимогою внести зміни до МУО від лютого 2019 року (вищезгадана справа №640/10811/19). В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що чиновники необґрунтовано встановили гранично допустиму висоту будівлі на рівні 26,5 м. При цьому, згідно з містобудівним розрахунком, 26 поверхів відповідають умовній висоті до 72,6 метрів. ДУ “ЦТУКБ” повідомило, що висота у 26,5 м – значно менша за параметри МУО від 17 січня 2011 року, що “порушує його права як замовника будівництва, а також права інших учасників будівництва та інвесторів”.

16 вересня 2019 року ОАСК повністю задовольнив вимоги ДУ “ЦТУКБ” зобов'язавши містобудівний департамент столичної мерії внести відповідні зміни до МУО. 16 грудня 2020 року Шостий апеляційний адміністративний суд залишив чинним рішення суду першої інстанції. Наразі ця справа перебуває на розгляді Касаційного адмінсуду Києва, але, як зазначалося вище, провадження по даному спору було зупинено – це сталося ще в червні 2023 року.

В листопаді 2019 року громадський активіст Марк Зельдич подав до ОАСК позов щодо скасування МУО на проєктування забудови на вул. Січових стрільців, 59 (вищезгадана справа №640/23425/19). Наразі суди ще не приймали рішень по цьому судовому спору, а тому в Єдиному держреєстрі судових рішень відсутні подробиці стосовно того, якими аргументами оперує позивач.

У січні 2020 року військова прокуратура Київського гарнізону подала позов до Господарського суду Києва про визнання незаконною угоди про продовження договору оренди ділянки на вул. Січових стрільців, 59 від 12 квітня 2016 року, а також визнання недійсним договору про будівництво житлового будинку на вказаній землі від 1 жовтня 2015 року (з усіма змінами). Відповідачами у цьому провадженні виступили Київрада, ТОВ “Будінпроект” та ДУ “ЦТУКБ”.

Позовні вимоги було обґрунтовано тим, що угода про поновлення договору оренди була укладена з порушенням строків, передбачених Законом України “Про оренду землі”: мовляв, основний договір припинив дію 8 вересня 2010 року, і орендар звернувся до орендодавця із заявою про поновлення договору оренди більш як через 5 років після закінчення строку його дії. У свою чергу, договір про будівництво ЖК та додаткової угоди до нього, на думку прокурорів, підлягають визнанню недійсними через те, що було укладено ДУ “ЦТУКБ” з перевищенням повноважень – без необхідного погодження з Кабінетом Міністрів України та Міноборони.

Втім, успіхів у цій судовій справі військові прокурори не мали – правоохоронцям було відмовлено в задоволенні їхніх вимог на рівні всіх інстанцій. Крапку поставив Касаційний господарський суд своєю постановою від 24 листопада 2021 року.

Крім того, як дізналася КВ, ще 18 лютого 2020 року військова прокуратура Київського гарнізону відкрила кримінальне провадження №42020110350000019 за фактом можливих порушень закону з боку посадових осіб ДУ “ЦТУКБ”. За попередніми даними слідства, фігуранти справи скоїли злочини, передбачені низкою статтей Кримінального кодексу (КК) України, зокрема привласнення або розтрати майна (ч.2 та 5 ст. 191) і зловживання службовим становищем (ч.1 ст. 364).

Наразі цю справу розслідують поліцейські Шевченківського управління Нацполіції. Правоохоронці вбачають у діях посадових осіб ДУ “ЦТУКБ” можливі порушення під час укладання згаданого вище договору з ТОВ “Будінпроект”. Крім того, в ході слідства правоохоронці встановили, що посадовці Міноборони неправомірно отримали через ДУ “ЦТУКБ” 10 квартир – ймовірно, саме у ЖК “Покрова”, будівництво якого на той час вже було заморожене через проблеми в “Укрбуду”. Втім, схоже, наразі це провадження розслідується не надто активно або не розслідується зовсім – остання судова ухвала по даному слідству датована 26 січня 2022 року.

У липні 2020 року Київська спеціалізована прокуратура у сфері оборони Центрального регіону ініціювала ще один судовий спір щодо землі під ЖК “Покрова” – вищезгадану справу №910/10291/20. Крім того, що правоохоронці вимагають “переписати” вказану ділянку на державу, вони також добиваються знесення будівельного паркану по всьому периметру цієї землі, її очищення від будівельного сміття тощо. Ця справа також ще не розглядалася по суті, а тому всі подробиці стосовно аргументів правоохоронців у відкритому доступі відсутні.

Ще 5 лютого 2021 року Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) КМДА зареєстрував повідомлення №КВ020210201600 про початок підготовчих робіт із завершення будівництва ЖК для військовослужбовців з підземним паркінгом та з вбудованими приміщеннями для побутового обслуговування населення на вул. Січових стрільців, 59. Замовником цих робіт значилося ДУ "ЦТУКБ”, генпідрядником – ТОВ "Буд-Оптіма-Констракшен".

31 серпня 2021 року Київрада рішенням №2246/2287 погодила поновлення договору оренди ділянки на вул. Січових стрільців, 59 для ДУ “ЦТУКБ” терміном на 5 років. Під час обговорення цього питання у сесійній залі окремі депутати виступали проти того, щоб ця установа і далі була орендарем. Зокрема, вони вказували на те, що міськрада взагалі не має права розпоряджатися даною ділянкою, адже вона знаходиться в розпорядженні Міноборони.

Читайте: Держать оборону: Киевсовет продлил срок аренды земли для завершения строительства ЖК “Покрова”

Крім того, у період з липня по жовтень 2021 року ДАБІ декілька разів відмовляла ДУ “ЦТУКБ” у видачі дозволу на будівельні роботи по завершенню будівництва ЖК для військовослужбовців із підземним паркінгом та з вбудованими приміщеннями для побутового обслуговування населення по вул. Січових стрільців, 59. Серед іншого, підставами стали відсутність у замовника на той момент права користування на ділянку, ненадання МУО, ненадання документів щодо погодження проектної документації з органами охорони культурної спадщини тощо.


Будівництво ЖК “Покрова” станом на січень 2022 року (фото – “ЛУН”)

До чого тут Микитась

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Будінпроект” (співзамовник будівництва) було засноване у вересні 2015 року. Засновником цієї компанії вказано ТОВ “Будівельний розвиток міста”, кінцевими бенефіціарами – киян та Андрія Якусевича та Сергія Мальцева. Останній також є керівником “Будінпроекта” і, за інформацією Youcontrol, має російське громадянство.

ТОВ “Північно-український будівельний альянс” (підрядник будівництва у “першому” будівельному дозволі) було зареєстроване у Києві у жовтні 2007 року. Засновником та кінцевим бенефіціаром компанії вказано згаданий вище Андрій Якусевич, керівником Олександр Дорош.

Згаданий вище Андрій Якусевич – помічник екснардепа Максима Микитася у VIII скликанні Верховної Ради. Останній найбільше відомий як голова державної корпорації “Укрбуд” (2010-2016 роки, “під прапорами” якої у Києві та Київської області будувалися десятки житлових комплексів, у тому числі й ЖК “Покрова”. Але, як неодноразово писала КВ, по факту більшість з цих об'єктів зводили приватні суб'єкти господарювання, якими володів сам Микитась або його близьке оточення. Наразі, нагадаємо, після серії гучних скандалів та фактичного банкрутства добудовою комплексів “Укрбуду” займається низка столичних забудовників

Читайте: “Крадіжка басейну”: ексголовному архітектору Києва Сергію Целовальнику загрожує в'язниця за скандальний комплекс “Укрбуду”

В останні декілька років цей експарламентар та “ексзабудовник” має серйозні проблеми із законом. Зокрема, наразі Микитась офіційно є обвинувачуваним у справі щодо нанесення збитків Нацгвардії на суму більш ніж 81 млн гривень. За інформацією правоохоронців, це сталося внаслідок того, що ТОВ “Укрбуд Девелопмент” (компанія із орбіти Микитася) в 2016-2017 роках передало Нацгвардії 65 “більш дешевих” квартир у ЖК “Оберіг” (вул. Бориспільська, 21-45, Київ) замість передбачених спеціальною угодою на забудову 50 квартир та 30 паркомісць у ЖК “Аристократ” (вул. Євгена Коновальца, 34), який будувався на землі все тієї ж Нацгвардії. 

Читайте: Повернення “Укрбуду”: Максим Микитась знову став власником компанії та “погрожує” все добудувати без “Київміськбуду”

Крім того, ще у січні 2023 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура направила до ВАКС обвинувальний акт щодо Максима Микитася у справі щодо можливого надання хабара міському голові Дніпра Борису Філатову. За попередніми даними слідства, одіозний забудовник пропонував меру вказаного міста 22 млн євро за укладення з підконтрольними йому компаніями контракту з будівництва метрополітену в Дніпрі поза конкурсом.

Читайте: ВАКС на 60 діб продовжив термін тримання під вартою екснардепа Микитася

Київське ТОВ “Буд-Оптіма-Констракшен” (підрядник підготовчих робіт у “новому” дозволі) було зареєстроване у березні 2017 року. Керівником компанії є Дмитро Карпук, засновником – мешканець Києва Олександр Калініченко.

ДУ "ЦТУКБ" з жовтня 2020 року керує Сергій Собан. Він же очолював цю структуру у 2016-2019 роках. Дана установа підпорядкована Міністерству оборони України, яким з 6 вересня 2023 року керує Рустем Умєров. На цій посаді він змінив Олексія Резнікова, який очолював Міноборони з 4 листопада 2021 року. До цього, з 2015 року, коли було укладено договір з “Будінпроектом” щодо забудови на вул. Січових стрільців, 59, дане відомство змінило трьох очільників.

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов (на колажі праворуч). Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов'язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року цим департаментом керував Петро Оленич, який наразі обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Читайте: Земля на шість років в'язниці: НАБУ і САП підозрюють Петра Оленича в сприянні незаконній забудові парку “Нивки”

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, київрада, жк, валентина пелих, петро оленич, кримінальне провадження, максим микитась, земельна ділянка, земельне питання, департамент земельних ресурсів, оренда, дабі, олександр свистунов, міністерство оборони, департамент містобудування та архітектури, муо, дозвіл на будівництво, судовий спір, північно-український будівельний альянс, андрій якусевич, жк покрова, центральне територіальне управління капітального будівництва, ду цткуб, сергій собан, буд-оптима -констракшен, будінпроект

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій