неділя, 21 липня 2024 г.

“Процес” Кафки в Театрі на Подолі треба дивитись не один раз

“Процес” Кафки в Театрі на Подолі треба дивитись не один раз

2024 рік в Театрі на Подолі відкрився прем’єрою “Процесу” за мотивами однойменного твору Франца Кафки. Певна унікальність цієї вистави в тому, що на київських сценах ще ніхто не ставив австрійського класика, який, поза сумнівом, є одним з пророчих голосів в європейській культурі XX століття. Один з найцікавіших столичних режисерів  Давид Петросян загорівся ідеєю втілення історії на сцені та музичним оформленням вистави, а автором костюмів та художніх постанов є Анні Шкрогаль.

Для тих, хто чомусь не знайомий з одним з ключових творів Франца Кафки, нагадаємо, що в центрі сюжетної лінії – Йозеф К., якого арештовують в день його 30-ліття невідомо чому, бо причину затримання не знає навіть інспектор. Спроби головного героя розібратися у суті претензії тільки погіршують ситуацію та призводять до непередбачуваних наслідків. Це, нібито, про бюрократію, несправедливість, корупцію, зверхність влади до громадян. 

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Але Кафка не був би самим собою, якби зводив свої твори до суто соціальних проблем. Його роботи – про екзистенцію людини в світі, який, майже за Кантом, перебуває поза межами реального пізнання, що втілено в не менш відомому романі “Замок”.


Сам Давид Петросян в інтерв’ю “Суспільне. Культура” зазначає, що “у Кафки питання в тому, що головному герою вирок стає неважливим, бо він звільняється від страху перед звинуваченням”. Водночас, режисер вклав у фінал своєї постанови те, що “все триватиме, допоки ми не скинемо з себе радянський наратив "А што ми можем сдєлать? За нас всьо рєшилі””.


ЦІкаво, що головного героя Йозефа К. грає акторка Ольга Голдис. Як каже режисер, для нього стать (гендер) актора не має жодної ваги, бо він дивиться на особливості кожного митця. Водночас це підкреслює, що ми живемо в патріархальному світі. А як ще трактувати сцену, де одна-єдина жінка оточена чоловіками, які її контролюють та судять?

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Водночас, Давид Петросян вносить корективи в житті одного із персонажів – Блока, змінюючи строк ведення його справи до 30 років (в романі Кафки – п’ять років), що додає аналогій з сучаню історією України. Проте сам режисер вважає, що Кафка насичений більше гумором, ніж трагедією – і це талановито втілено в спектаклі, насиченому ніжними відтінками смішного.

То ж зазначимо, що спектакль варто дивитися декілька разів, щоб проаналізувати первинний сенс, вкладений Кафкою, та інновації режисера та акторів.

Фото: Instagram Театру на Подолі

КиївВлада

Вікторія Заварзіна

Теги: новини києва, новини театрів, театр на подолі, давид петросян, франц кафка, процес

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.