понедельник, 3 августа 2020 г.

Олеся Островська-Люта: “Мистецтво – не лише джерело прибутку, а й віддзеркалення дійсності”

Олеся Островська-Люта: “Мистецтво – не лише джерело прибутку, а й віддзеркалення дійсності”

Мистецтво існує у нерозривній єдності з навколишнім світом. Все, що відбувається довкола нас, вже завтра можна побачити на полотнах сучасних художників, або завантажити на свій смартфон. Як відбувається діалог мистецтва і публіки. Які труднощі виникають під час реалізації проектів та де взяти на них кошти. На ці та багато інших питань видання KV шукало відповідь разом з директоркою Мистецького Арсеналу Олесею Островською-Лютою.

Олеся Островська-Люта народилась у Львові. У Києво-Могилянській академії навчалась за спеціальністю “Культурологія”, а у 2014 році стала першою заступницею міністра культури України. Вже третій рік поспіль пані Олеся очолює Національний культурно-мистецький та музейний комплекс Мистецький Арсенал. За понад 20 років роботи у сфері культури, Олеся Островська-Люта знається на тонкощах мистецтва як самобутньої та унікальної складової будь-якої культури, а також на непростих рішеннях, які доводиться приймати на шляху до реалізації багатьох проектів.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

KV: Які тренди існують у сучасному мистецтві у світі? Чи можна простежити їх в українській культурній сфері сьогодні?

Олеся Островська-Люта: Взагалі мистецтво репрезентує те, що має безпосереднє значення для суспільства зараз. Воно виражає певні ідеї та проблеми сьогодення. Якщо подивитись на роботи призерів Венеціанської бієнале цього року, можна відзначити, що глобальні кліматичні проблеми займають дуже важливе місце у наш час. Українське мистецтво також не стоїть осторонь. Ми постійно тримаємо руку на пульсі та відстежуємо гострі та актуальні теми, на які варто звертати увагу. 

KV: Порівнюючи з 2014 роком, коли ви працювали заступницею міністра культури, чи є позитивні зрушення у розвитку українського мистецтва? Які саме?

Олеся Островська-Люта: Я навіть можу простежити ці зміні з кінця 90-х років, коли я безпосередньо почала працювати у сфері культури. Це і поява нових імен, розмаїття мистецьких практик, більша кількість творчих інституцій в різних містах, більше ресурсів, а також інтегрування українського мистецтва на міжнародну культурну сцену. Проте нам ще є куди прагнути і розвиватись.

KV: Як відбувся перехід від посади заступниці міністра культури до директорки “Арсеналу”? Чи важко було перейти від керівних до виконавчих обов’язків?

Олеся Островська-Люта: А ви як вважаєте (посміхається)? Бути держслужбовцем вкрай непросто. Урядовець не має прямого впливу на всіх виконавців процесу, але несе за них відповідальність – політичну, моральну. Це важко робити одній людині, як морально, так і інтелектуально. Моя теперішня робота не найпростіша в світі, вона так само вимоглива. Та все ж вона більше пов’язана з людьми, з найцікавішими людьми, які живуть у наш час, у нашій країні. І це надзвичайно цінно!

KV: Як обираєте тематику експозицій? Розкажіть про те, як відбувається обговорення та планування виставок в “Арсеналі”.

Олеся Островська-Люта: Ми маємо внутрішню програмну раду, яка складається з керівників усіх творчих відділів і кураторів наших лабораторій. Планування відбувається раз на 3-4 місяці. За цей період ми накопичуємо ідеї, які потім обговорюємо і переглядаємо. Також раз на рік ми влаштовуємо конкурс проектів для професіоналів, які б хотіли працювати з Мистецьким Арсеналом. Ми збираємо конкурсні заявки і дивимось, що можна реалізувати. Часом трапляється так, що в ідеї не вистачає потенціалу, або її важко втілити в реальності. Так, наприклад, було з виставкою робіт Параски Плитки-Горицвіт, яка зараз проходить в “Арсеналі”. Цей проект було подано на конкурс два роки тому, але не вдалось реалізувати у запропонованому форматі. Тоді ми запросили ініціативну групу і включили проект у нашу програмну роботу. 


KV: Чи всі проекти привертають увагу відвідувачів чи бувають невдалі рішення? Як вирішуєте подібні проблеми?

Олеся Островська-Люта: Звичайно, труднощі бувають. Знаєте, це як з кіно. Часом можна створити чудовий сценарій, запросити відомих акторів, але фільм як-то кажуть “не вистрілить”. А буває і навпаки. Потрібно любити творчий процес, інакше нічого не вийде. Так само і з виставками. Ми намагаємось планувати, що буде цікаво відвідувачам на наш погляд, але передбачити можна не все. Справжнє мистецтво не може існувати лише завдяки смакам публіки. Мистецтво має розширювати розуміння світу і людської природи, а не лише приносити прибуток. 

KV: В одному інтерв’ю ви якось зазначили, що Мистецький Арсенал має самостійно заробляти частину свого бюджету. Чи вистачає цього для реалізації проектів?

Олеся Островська-Люта: На жаль, жодна велика культурна інституція не може бути фінансово самоокупною. Але кожна установа працює над пошуком альтернативних джерел фінансування. “Арсенал” – одна з найбільш успішних інституцій у цьому контексті. Хоча це не означає, що ми можемо залучити багато коштів – їх важко знайти в нашій країні. Ми активно працюємо над залученням великих фінансових партнерів. 

KV: Тоді на які країни може рівнятись Україна задля створення стабільного рівня реалізації проектів?

Олеся Островська-Люта: Дуже показовою для нас є скандинавська модель. Це держава загального добробуту. Ізраїль також активно розвивається у цьому напрямку, інвестуючи в інтелект. Американське суспільство може бути в певних аспектах корисним завдяки високому рівню індивідуалізму. Для нас вирішення подібних проблем – питання часу та кропіткої роботи. 

KV: Робота в “Арсеналі” – це втілення найсміливіших творчих ідей чи все ж таки певні обмеження?

Олеся Островська-Люта: Оскільки Мистецький Арсенал – це державна інституція, регулювання в нас дуже серйозне. Ми маємо жорсткі норми використання державних коштів. Наприклад, ми почали створювати велику дитячу зону в освітньому просторі “Арсеналу” ще влітку. Грошей достатньо, проте тендерна процедура надзвичайно довга. На повну реалізацію проекту може піти не один місяць. Подібні обмеження роблять українські інституції менш мобільними.


KV: Поділіться, як ви організовуєте роботу такого великого колективу, хто вам допомагає?

Олеся Островська-Люта: Дисципліна і ще раз дисципліна. Регулювання роботи колективу займає багато часу. Фундаментальною вимогою для цієї роботи є також дотримання всіх законів стосовно планування та реалізації роботи. Через десятиліття корупції, цю систему не можна зробити більш ліберальною. Тому й маємо такий результат.

KV:  Що чекає на відвідувачів “Арсеналу” найближчим часом? Які проекти готуються незабаром?

Олеся Островська-Люта: Наразі ми маємо виставковий план до середини 2021 року. Наприкінці лютого ми влаштовуємо великий дитячий фестиваль “NEOсвітній Арсенал”, присвячений взаємодії мистецтва і науки. Наступного року ми проводимо 10-й ювілейний Книжковий Арсенал. І вже зараз ми дуже активно над ним працюємо. Нашим запрошеним письменником-куратором буде Сергій Жадан. Фокус-тему ми поки не будемо розголошувати (Посміхається). Трохи згодом нас чекає ретроспектива Андрія Сагайдаковського – сучасного художника зі Львова, який має надзвичайно важливе значення для українського мистецтва. “Арсенал” пропонує огляд творчості художника за великий проміжок часу. Завершити наступний 2020 рік плануємо масштабною виставкою українського футуризму.

Фото: Евгеній Лоюк

КиевVласть

Спілкувалася Наталія Грінченко

Теги: новости киева, стиль, мистецький арсенал, мистецтво, інтерв’ю, олеся островська-люта

понедельник, 3 августа 2020 г.
14:43
Хроники коронавируса в Украине: обновляется
20:24
За неделю в Киеве произошло 30 ДТП с пострадавшими
20:05
Сегодня в столичном поселке Быковня обнаружили более 100 боеприпасов времен Второй мировой войны
19:45
На улице Славгородской в Киеве 5 августа будет частично перекрыто движение (схема)
19:26
Столичные власти отчитались о заключении 90 охранных договоров на объекты культурного наследия за первое полугодие текущего года
19:05
В ночь на 6 августа в Дарницком районе Киева проведут профилактическую промывку сетей
18:45
Ремонт столичного фуникулера продлится до 21 августа (фото)
18:24
Антимонопольный комитет оштрафовал на 2 млн гривен участников сговора при закупке газа аэропортом “Борисполь”
18:04
Киевские власти определили победителей конкурса проектов и программ развития местного самоуправления в 2020 году (список)
17:44
Директору Департамента молодежи и спорта КГГА дали 100% надбавки к окладу
17:23
На улице Емельяновича-Павленко в Киеве с 4 августа частично ограничат движение
17:04
В Киевоблсовете ищут спикера вместо ушедшего Стариченко
16:44
Полиция Киевщины расследует ДТП с четырьмя погибшими
16:28
Нардеп Дубинский опубликовал суммы налоговых “скруток” за июнь и призвал отправить в отставку глав Минфина и налоговой
16:25
“Киевоблагролес” получил временного руководителя
16:04
Предприятия Киевщины задолжали работникам более 160 млн гривен
Календарь событий
Как черт ладана: у Кличко отказываются внедрять корпоративное управление в столичных КП
3 августа 2020 г. 15:30
Как черт ладана: у Кличко отказываются внедрять корпоративное управление в столичных КП
Команда мэра Киева Виталия Кличко (на фото) продолжает сопротивляться созданию в столичных коммунальных предприятиях (КП) дееспособных наблюдательных советов с конкретными полномочиями. Эпопея длится с октября 2016 года. В декабре 2019 года Киевсовет с подачи руководства Киевской горгосадминистрации (КГГА) принял очередное “декоративное” решение по этому поводу, не учтя ни одной депутатской поправки к документу. Когда же 30 июля 2020 года на голосование депутатского корпуса был вынесен проект решения, который существенно расширяет полномочия набсоветов и делает перспективу их создания и эффективной работы более реальной, фракция “Солидарность” успешно провалила голосование. Очевидно, подчиненные Кличко не хотят менять практику “ручного” руководства КП с помощью “смотрящих”, внедрение прозрачного корпоративного управления активами горожан им совсем не нужно.
Подольская РГА отдала 154 млн гривен за достройку спортзала к школе №242 компании с уголовным шлейфом
3 августа 2020 г. 11:00
Подольская РГА отдала 154 млн гривен за достройку спортзала к школе №242 компании с уголовным шлейфом
До конца августа 2022 года к киевской школе №242 на проспекте Правды, 64-Г должны пристроить здание, в котором хотят разместить спортивные залы, в том числе для детей с ограниченными возможностями. Соответствующий подряд Подольская райгосадминистрация (РГА) за 154 млн гривен доверила ООО “Ж.О.К”. Предыдущий аналогичный тендер отменили за допуск к торгам только этого участника и в этот раз закупка сопровождалась многочисленными жалобами на дискриминационные условия торгов и обращениями в АМКУ. Ранее Подольская РГА заказывала у ООО “Ж.О.К” реконструкцию детсада №151 и благоустройство части Андреевского спуска. В обоих случаях правоохранительные органы начали расследования по подозрению в завышении стоимость выполненных работ и присвоении бюджетных средств.