четвер, 12 грудня 2024 г.
Як відстояти право на якісні послуги ЖКГ: відповідає юрист

Як відстояти право на якісні послуги ЖКГ: відповідає юрист

Ірина Горова

Юристка, авторка інформпроєкту PRO-ЖКГ

Житлово-комунальне господарство – одне з наших традиційних “клятих питань” на рівні з дорогами і дурнями. Іноді здається, що гіршої ситуації не буває. Але карантин довів: елементарно!

На нашій Facebook-сторінці PRO-ЖКГ ми безплатно консультуємо з юридичних аспектів реформи ЖКГ. Починаючи з весни люди стали масово скаржитися на погану роботу комунальників. Теоретично під час пандемії вони мали навпаки працювати краще: дезінфікувати житлові будинки, ретельніше прибирати прибудинкові території та громадські простори. І десь так, безумовно, і було. Проте організувати під час карантину нормальну роботу ЖЕКів і керівних компаній, які обслуговують столичні будинки, вдалося не всюди.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Зокрема, багато скарг на неякісну роботу ЖЕКів ми фіксували у Солом’янському та Святошинському районах.Тільки протягом травня до нас звернулося понад півсотні киян. Люди нарікали на сміття, що тижнями лежало у дворах, відсутність або формальне проведення дезінфекції будинків, неприбрані двори. Звісно, траплялося і раніше, але, як правило, питання вирішувалося після звернення до ЖЕКу або на гарячу лінію Київської міської держадміністрації (КМДА). Але під час карантину – дещо змінилося: скарги просто ігнорували.

Таким чином, традиційний “інструмент впливу” просто поламався. І люди були змушені шукати інші, наприклад, звертаючись до нас, на сторінку PRO-ЖКГ.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Законодавство України, зокрема закони “Про житлово-комунальні послуги” та “Про захист прав споживачів”, дає всі можливості захистити свої права на якісну “комуналку”. Але на практиці чиновники та ЖЕКівці користуються юридичною неграмотністю киян та їх неготовністю довго ходити по інстанціях без жодної гарантії результату.

Люди не знають, що слід робити, вони бояться, що доведеться покласти місяці свого життя, а, наприклад, сміття весь час так і смердітиме. Проте насправді алгоритм дій у подібних ситуаціях максимально простий. За правильного застосування він забирає мінімум часу на “дискусії” із ЖЕКом. Саме цей алгоритм ми надаємо мешканцям багатоквартирних будинків. Вони його успішно застосовують – і отримують швидкий результат.

Користуючись нашою юридичною допомогою, кияни звертаються до своїх ЖЕКів і керівних компаній з письмовими вимогами щодо перерахунку послуг, які не було надано. Після отримання юридично грамотної скарги чи вимоги, “винуватці”, як правило, миттєво реагують і шукають “мирного” вирішення конкретної проблеми з мешканцями – гроші втрачати ніхто не хоче!

Але нерідко ефект буває більшим за очікуваний: навіть якщо скарга стосується однієї проблеми, наприклад, дезінфекції, виконавці починають якісно надавати і решту послуг. Кияни розповідали, що раптом у ЖЕКу знаходяться засоби, працівники, час та натхнення.

Як правило, комунальники, отримуючи правильно складений і вмотивований акт-претензію за неякісні або ненадані послуги, задовольняють вимоги у повному обсязі. Це може бути і 100, і 200 гривень з однієї квартири за місяць. Але навіть якщо ЖЕК намагається ухилитися чи занизити компенсації – на це теж є законні важелі, які чудово працюють.

Так, у Святошинському районі ЖЕК взагалі не надавав послуг з прибирання будинків і прибудинкової території. Мешканці протягом квітня-травня організовували такі роботи і оплачували їх власним коштом. Спритні ЖЕКівці запропонували перерахунок у розмірі 7 гривень одній квартирі на місяць – смішно навіть говорити про таке. Але і з такими випадками ми працюємо і законним шляхом домагаємося нормальної компенсації витрат. Хоча це забирає дещо більше часу, але діє!

Читайте: Кому належить прибудинкова територія та як її оформити

Ірина Горова, юристка, авторка інформпроєкту PRO-ЖКГ

КиевVласть

Теги: новости киева, мнение, карантин, услуги жкх, жалобы на жку

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.