четвер, 12 грудня 2024 г.
Як припаркувати авто під власним будинком

Як припаркувати авто під власним будинком

Роман Титикало

Адвокат, Заслужений юрист України, голова постійної комісії КОР з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій

Припаркувати авто у Києві — справжній квест для водіїв. Актуальною є ця проблема і у багатьох спальних районах столиці та передмістя, де зараз активно розвинене житлове будівництво. Рівень автомобілізованості для Києва становить 257 авто на 1000 осіб. Практично такі ж цифри для населених пунктів пристоличної зони.

Як правило, якщо виникає питання, обов‘язково знайдуться ті, хто захоче наживитися на проблемах людей. Подібна ситуація виникла у жителів ЖК “Чайка”: вони змушені щомісячно сплачувати додаткові кошти за паркування свого авто. Такі умови обслуговуючі компанії ставлять і в інших ЖК. Тому, як убезпечити себе від непотрібних платежів і відстояти свої права в схожих ситуаціях, цікаво буде знати багатьом жителям новобудов Києва та передмістя.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Основні вимоги до облаштування парковок викладені в ДБН Планування і забудова територій.

Розрахунок місць для зберігання авто залежать від кількості квартир в будинку та місця розташування будинку. Наприклад, для центральної частини міста на однокімнатну квартиру виділяється 0,5 місця, на кожну дво- і більше кімнатну – по 1. В середній зоні міста коефіцієнти становлять 0,5 та 0,8, відповідно. На периферії для кожної квартири рахується по 0,5 місця для паркування.

Окрім того, мають бути передбачені гостьові автостоянки, відповідно до  п.10.8.1 ДБН. Планування і забудова території, місця тимчасового зберігання автомобілів визначаються не менше ніж 15% від місць автомобілів, які належать жителям даного району. Для історичного центру їх розрахункова кількість може бути зменшена до -20%. Відстань від гостьових стоянок має бути не більше 150 м від будинків.

Але зазвичай забудовники не дотримуються цих вимог, що дуже ускладнює життя жителів новобудов. Плати за паркування у власному дворі законодавством не передбачено.

Наголошую, що згідно Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, прибудинкова територія є спільною власністю співвласників будинку і вони мають право самостійно розпоряджатися територією біля своїх будинків, визначати, яким чином використовувати прибудинкову територію. Чи будувати дитячі майданчики, чи облаштовувати додаткові паркомісця – вирішувати власникам квартир. Забудовник такого права не має.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Залучення забудовниками підприємців для збору коштів за паркомісця – це прихована незаконна схема отримання доходів. Така ситуація виникає через зловживання монопольним становищем. Аби захистити свої права, потрібно викликати правоохоронні органи, залучати  місцеву владу та звертатись з позовами до суду.

Зазначу, що існують випадки коли сусідні до новобудов земельні ділянки власники прилаштовують для паркування автомобілів. В такому випадку власник чи користувач земельною ділянкою може поставити обмеження на користування та не допускати автомобілі. В цьому випадку важливо знати, кому належить земля, де ви паркуєте своє авто.

Важливо, якщо ж у вас склалася ситуація, що авто блокують і не дозволяють заїхати додому шляхом встановлення штучних шлагбаумів чи інших конструкцій, необхідно викликати поліцію. Є й інший варіант – подати позов до суду на особу, яка перешкоджає вам користуватися спільним майном співвласників будинку, але судовий процес може тягнутися роками. Саме тому це питання потрібно вирішувати комплексно та гуртуючи зусилля всіх співвласників.

Якщо земельна ділянка під вашим будинком перебуває в комунальній власності, зазвичай, місцева влада передає в оренду конкретну ділянку створеному ОСББ. Тому найкращий варіант для мешканців об’єднатись в ініціативну групу для створення власного ОСББ. Це спростить значно вирішення деяких юридичних колізій. Адже при створенні ОСББ власники квартир отримують реальні механізми для захисту спільних інтересів.

На сьогодні для створення ОСББ треба створити ініціативну групу, що складається мінімум з трьох власників житлових та/або нежитлових приміщень будинку (ст.6 Закону про ОСББ) та повідомити співвласників про проведення загальних зборів. Максимальна кількість членів групи не регламентується. Ініціативна група виконує підготовчу роботу, готує проєкт статуту, завчасно письмово запрошує на загальні збори співвласників та організовує проведення установчих зборів. Для створення ж ОСББ потрібно зібрати голоси 51% власників будинків.

Так, попередній балансоутримувач або управитель, повинен передати новоствореному ОСББ всю технічну документацію на будинок. Створення ОСББ дає вам можливість самим розпоряджатися своїм майном і вирішувати ряд питань, зокрема, щодо облаштування території під паркування.

Знайте свої права та вмійте їх відстояти!

Титикало Роман, адвокат, керуючий адвокатського бюро “Титикало та партнери”, Заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

КиевVласть

Теги: парковка, Роман Титикало, право собственности, придомовая территория, паркоместа, многоквартирный дом

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій