четвер, 12 грудня 2024 г.
Як поставити міських голів на коліна, або Підготовка до виборів

Як поставити міських голів на коліна, або Підготовка до виборів

Ольга Бабій

Член НКРЕКП

Гадаю, ви не раз чули твердження, що влада України в різні часи використовує адмінресурс для впливу на результати виборів. Про шантаж політикою у виконанні нових владоможців – читайте в моєму новому блозі.

Розглянемо цікаве питання під назвою “політична корупція органів виконавчої влади” на прикладі Київської обласної державної адміністрації, що діє за принципом “кому хочу, тому й даю дотацію з держбюджету на делеговані повноваження”. Що це таке – дотація на делеговані повноваження? Наша країна знаходиться в стані реформування, й часткові повноваження про фінансування певних видатків по освіті й медицині передано органам місцевої виконавчої влади. Простою мовою – заклади освіти та медицини залишаються в підпорядкуванні центральної влади, проте частина витрат з їх утримання (наприклад, комунальні послуги) - це вже обов’язок місцевих рад, де ці заклади територіально розташовані.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Держава свого часу попіклувалися з того, щоб не здійснювати перекладання цих видатків на місцеві бюджети, й передбачила додаткову дотацію з державного бюджету, яка відшкодовує суму витрат місцевим бюджетам на делеговані їм центральної владою повноваження, наприклад комунальних послуг та зарплата техперсоналу.

Коли держава надає будь-які субвенції або дотації - на розвиток, відшкодування певних пільг, субсидій та інші потреби громад, Міністерство фінансів завжди визначає певний порядок, за яким відбувається порядок відшкодування – порядок розподілу відповідної державної матеріальної допомоги між місцевими бюджетами.

Цікава історія відбулася із цією дотацією з держбюджету на відшкодування витрат місцевим радам з утримання закладів освіти та медицини. Повноваження по визначенню порядку розподілу надали державним адміністраціям. Для чого? Далі прошу уваги – яскравим прикладом зараз виступить Київщина:

Відповідно до статті 103, частини 6, пункту 5 Бюджетного кодексу України, розпорядок додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків на утримання закладів освіти та медицини відданий головному розпоряднику коштів областей – обласним держадміністраціям.

На Київщині бюджетні гроші розподіляє Київська обласна державна адміністрація й вона визначає порядок розподілу. Керівник Київської облдержадміністрації - це державний службовець, який несе повну відповідальність за розподіл субвенцій та дотацій з держбюджету.

Згідно таблиці зведених даних щодо потреби Київської області в обсягу додаткової дотації, про яку ведеться мова, ми бачимо необхідність у витратах для покриття видатків на делеговані повноваження всіх регіонів Київської області. Зверніть увагу -  Київська облдержадміністрація розподілила ці кошти тільки на райони й на новостворені ОТГ, а міста не отримали жодної копійки.

З даної таблиці ми бачимо, що потреба міст Київській області в подібному фінансуванні складає понад 225 млн. гривень. Тобто, якщо Київська облдержадміністрація не розподілить ці кошти на міста (що вона й зробила), то вона вимиє ці кошти із місцевих бюджетів.

В мене як в Голови бюджетної комісії Київської обласної ради є запитання до розпорядника коштів всієї Київщини – чим завинили жителі міст обласного значення, з бюджетів яких ви забираєте 225.000.000 гривень, не відшкодовуючи витрати на делеговані повноваження з коштів, що надійшли з держбюджету?

Школи, дитячі садочки, медичне обслуговування населення – функціонування цих закладів сфер освіти та медицини в містах Київської області цього року залежатиме від того, наскільки зможуть місцеві ради урізати свої витрати й без того часто скудних бюджетів.

Та марно вважати, що обласне керівництво просто забуло, що в містах області також є лікарні та школи. Проблема тут значно глибша й полягає вона в площині політики. Ззовні це виглядає як механізм впливу на мерів міст. Не будемо забувати, що міські голови - це люди, яких обирає громада через прямі вибори. Натомість голів районних державних адміністрацій, як й голів обласних держадміністрацій, що розподіляють бюджетні кошти,  призначає президент України. Окремо зазначу, що в Київській області губернатор Олександр Горган є представником пропрезидентської партії “Блок Петра Порошенка”.

Звичайно, коли керівникам міст не дають ці гроші на відміну від керівників районів, міські голови будуть змушені прийти в обласні адміністрації й попросити. Отримати кошти вони зможуть в обмін на лояльність та підтримку на чергових виборах “потрібних людей”, які відбудуться вже дуже скоро. Таким чином виділена державою дотація буде обмінена на лояльність до чинної провладної партії та її подальшої підтримки на найближчих виборах.

Якщо ми уважно подивимося на іншу таблицю (див. нижче), то мерам міст Київської області коштів не надали, натомість залишили 178 млн. гривень нерозподілених коштів. Як ви вважаєте, для чого? Щоб у випадку відсутності коштів міські голови тринадцяти міст Київської області прийшли й схилили голови перед губернатором Горганом зі словами: “Пане Олександре Любомировичу! Дайте нам, будь-ласка, кошти на делеговані повноваження!”

Ми можемо вічно говорити про реформи та їх імітувати, але доки в нашій країні буде процвітати політична корупція й виконавча гілка влади буде залежна від політиків, ми будемо залишатись країною третього світу.

Це моя особиста думка, я висловлюю її відкрито. Вона обґрунтована суто цифрами та логікою. Міста не отримали грошей, бо вони – це та рушійна сила, яка сьогодні дійсно потрохи змінює країну із середини та невдовзі вирішить, яка наступна влада буде в нашій країні.

Така ситуація присутня по всій країні. Я особисто проаналізувала порядок розподілу додаткових дотацій по Україні – єдина Житомирська область розподілила кошти на міста обласного значення. Всі інші облдержадміністрації виділили кошти виключно на райони та новостворені ОТГ.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Й ті дотації, що виділені, є недостатніми. Область потребує 1 млрд. гривен на відшкодування витрат місцевим бюджетам з утримання закладів освіти та медицини по делегованим повноваженням. Отримала Київська область 613 млн. грн., але це не означає, що ручним розподілом коштів обласні чиновники мають ставити на коліна міських голів та робити їх заручниками ситуації.

Всі мешканці Київської області рівні й губернатор, як голова обласної держадміністрації має піклуватися про кожного мешканця області. Тут не має бути жодної політики та маніпуляцій. Субвенція має бути розподілена пропорційно кількості мешканців, що проживають на території. Всі наші люди – рівні й мають отримувати належну соціальну опіку.

Ольга Бабій, голова Постійної комісії з питань бюджету та фінансів Київської обласної ради

KиевVласть

Теги: новости киевской области, мнение, выборы, киевоблсовет, децентрализация, горган, бабий, столичный регион, админресурс

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.