четвер, 2 травня 2024 г.
Відмовляти учаснику бойових дій у проїзді через брак місць – незаконно

Відмовляти учаснику бойових дій у проїзді через брак місць – незаконно

Роман Титикало

Адвокат, Заслужений юрист України, голова постійної комісії КОР з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій

8 років тому Росія розпочала військову агресію проти України. З 2014 року ми, українці, змушені захищати свій суверенітет і державні кордони зі зброєю в руках. Сотні тисяч хлопців і дівчат, чоловіків і жінок, на східному фронті, ризикуючи своїм життям, самовіддано захищають кожного з нас і свою країну. За цей час у нашій державі статус учасника бойових дій на Донбасі отримали майже пів мільйона осіб. Мабуть, найменше, що ми можемо гарантувати ветеранам – це, безумовно, повага та вдячність, а також певні преференції та пільги.

Відтак, основним нормативно-правовим актом, яким передбачаються пільги для учасників бойових дій, є Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і Законами України “Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни”, “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та іншими нормативними актами.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Отже, чинним законодавством України передбачено пільги у сфері охорони здоров’я, у сфері житлово-комунального господарства та житлового забезпечення, у сфері зайнятості та в трудовому законодавстві, у сфері транспорту, в освітній сфері, щодо фінансового (грошового) забезпечення та інші соціальні пільги. В тому числі особи зі статусом УБД мать право їздити у громадському транспорті безкоштовно. Проте, часто ветеранам бойових дій у цьому праві відмовляють. Перевізники та водії встановлюють “свої” правила ігнорують вимоги законодавства.

Насамперед, хочу наголосити, що відмовляти пільговикам у проїзді через брак місць – незаконно! Стаття 12, пункт 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” зазначає, що учаснику бойових дій надається безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту за наявності у нього відповідного посвідчення, що надає йому право пільгового проїзду. Що стосується міжміських перевезень, то в касах автостанцій особа може отримати проїзний квиток, однак, їй доведеться оплатити автостанційний збір, що пов’язаний із проїздом пасажирів загального користування.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Підкреслюю, що автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених Законом (це відсутність посвідчення УБД).

Згідно статті 37 Закону України “Про автомобільний транспорт” пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Відмова у безоплатному проїзді можлива за відсутності пільгового документа. При посадці пасажирів водій має право перевіряти наявність документа, що надає підстави для безоплатного проїзду.

Разом з тим, доволі часто є “неформальна” домовленість між місцевою владою та перевізником, що влада не буде у повному розмірі компенсувати проїзд пільговиків, а перевізник буде провозити по три пільговики в маршрутному таксі.

Безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність згідно із чинним законодавством. Це – адміністративна відповідальність за ч. 7 ст. 133-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (“Порушення правил надання послуг та вимог безпеки при наданні послуг з перевезення пасажирів чи вантажів автомобільним транспортом”). Безпідставна відмова від передбаченого Законом пільгового перевезення громадян тягне за собою накладення штрафу на водіїв транспортних засобів, громадян-суб’єктів підприємницької діяльності в розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян”.

Наостанок, хочу зауважити, що якщо у вас наявне посвідчення УБД, але вам з якихось причин відмовляють у безоплатному проїзді, потрібно зробити наступні дії:

1.Уточніть дані про перевізника, водія і транспортний засіб (назву та контактні дані перевізника, ПІБ водія, державний номер транспортного засобу, дату, час і маршрут, на якому була отримана відмова). За можливості – з відеофіксацією.

2. Якщо ви все ж таки вирішили їхати саме цим маршрутом, заплатіть і вимагайте у водія видати проїзний квиток, який обов’язково потрібно зберегти.

3. Подзвоніть перевізнику, аби розповісти про відмову у безоплатному проїзді. Якщо ви маєте таку можливість, варто викликати поліцію, передати дані про маршрутку та наполягати на складанні матеріалів про адміністративне правопорушення за ст. 133-1 Кодексу про адміністративні правопорушення України. В цьому випадку варто заручитись підтримкою свідків – інших пасажирів, обмінятись телефонними номерами;

4. Якщо перевізник проігнорує ваше звернення, потрібно написати заяву у трьох примірниках: до прокуратури, Державної служби України з безпеки на транспорті (м. Київ, пр. Перемоги, 14, телефон “гарячої лінії”: 044-351-47-66) і органу місцевого самоврядування, де здійснюється маршрут. Обовязково вписати дані, що були зібрані (див. пункт 1) і прикріпити копії посвідчення УБД та купленого проїзного квитка.

Знайте свої права та не бійтесь їх відстоювати!

Роман Титикало, адвокат, Заслужений юрист України, голова постійної комісії КОР з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій

КиевVласть

Теги: перевозчики, законодательство, Роман Титикало, права, бесплатный проезд, советы юриста, участник боевых действий

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.