неділя, 16 червня 2024 г.
Весенняя велоистория и городская велоинфраструктура

Весенняя велоистория и городская велоинфраструктура

Ольга Момчилович

Эксперт по маркетингу недвижимости

В этом году в преддверии 1 апреля развернулась целая история вокруг ежегодной смены скоростного режима на ряде киевских улиц. Все, кто передвигается по городу на авто, знают, что с 1 апреля до 31 октября включительно двигаться по некоторым улицам Киева разрешено со скоростью до 80 км/час. Таких улиц в городе было 17.

Но в этом году ОО "Асоціація велосипедистів Києва" выступила против перехода с обычных 50 км/час на 80 км/час в пределах города, а также инициировала проведение проверки состояния дорожного покрытия на этих улицах.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Проверка показала, что дорожное покрытие, естественно, не соответствует требованиям, и велосипедистам якобы пообещали не менять скоростной режим. Но, учитывая общественный резонанс, в итоге всё же его изменили на 7 улицах из 17.

Эта история с велосообществом, которое борется за безопасность передвижения по городу на велотранспорте, заставила меня разобраться, как же в Киеве обстоят дела с городской велоинфраструктурой. Ведь Киев – европейский город, а в Европе такой альтернативный вид транспорта давно в почете и его использование всячески стимулируется. 

План у города есть. Есть даже утвержденная Городская целевая программа развития транспортной инфраструктуы города Киева на 2019 – 2023 г.г. (кому интересно – можно посмотреть тут: https://kmr.ligazakon.net/document/mr191161$2019_11_14 ). Более того, есть и Концепция, целью которой является реализация Стратегии развития города Киева до 2025 года. Надо сказать, достаточно обширный и проработанный документ. В результате реализации этой стратегии карта велодорог Киева должна выглядеть вот так:

А более детальная карта от КП “Институт Генерального плана города Киева” учитывает даже международный веломаршрут, перехватывающие паркинги и пригородные маршруты за чертой города.

Согласно действующей программе к концу 2020 года уже должны были быть готовы следующие маршруты:

  • Соломенка – Центр

  • Оболонь – Подол – Центр

  • Виноградарь – Центр

Эти маршруты должны начать разгружать дороги и увеличивать количество ежедневно передвигающихся на велосипедах участников дорожного движения. Которых, кстати, к 2025 году должно стать 5% от общего числа ежедневных перемещений по городу всеми видами транспорта.

Неожиданно и очень кстати вчера ЛУН Місто опубликовали карту фактически существующих в Киеве велодорожек:

Ощущения из серии “ожидания и реальность”...

Пока запланированных программой маршрутов на карте, к сожалению, не наблюдается. А ведь до 2023 года задекларированы к постройке еще и такие маршруты как “Почтовая площадь – мост Патона”, “Воскресенка – Московский мост – Центр”, “Куреневка – Центр” и “Лесной – Центр”. 

Для сравнения, карта веломаршрутов города-миллионника Мельбурна (Австралия) с населением порядка 5 млн человек.

В конце декабря 2020 было анонсировано, что маршрут “Соломенка – Центр” всё же будут строить и даже заложили в бюджет 2021 года 23 млн грн для этих целей.

Так что держим кулачки и надеемся в ближайшем будущем увидеть изменения на карте велодорожек Киева.

Ольга Момчилович, эксперт по маркетингу недвижимости

КиевVласть

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.