пятница, 29 мая 2020 г.
Влада країни має подбати, щоб жодна лікарня не закрилася під час пандемії коронавірусу – “реформу” треба відстрочити

Влада країни має подбати, щоб жодна лікарня не закрилася під час пандемії коронавірусу – “реформу” треба відстрочити

Валерий Дубиль

Народный депутат Украины, фракция “Батькивщина”

Епідемія коронавірусу розкрила всі недоліки “медреформи”: хворий пацієнт має чекати у загальній черзі на прийом до сімейного лікаря, лікарі не мають достатнього захисту, недостатньо обладнання і обладнаних ліжко-місць, медиків. Список можна ще довго продовжувати. І хоча Президент говорить, що реформа “летить у стіну”, з 1 квітня таки почнеться впровадження її другого етапу. А це означає, що сотні лікарень, які так необхідні сьогодні у боротьбі з епідемією коронавірусу, можуть почати закриватися – навіть не зважаючи на те, що Уряд зараз виділив додатково 1,76 млрд грн на їхню підтримку. Проте все ще можна і треба повернути в інший бік – відкинувши політичні лозунги і об’єднавшись перед загрозою коронавірусу. Розповідаю, як це можливо.

Кожен пацієнт має отримувати всі послуги у медзакладах безкоштовно. Проте державного фінансування на всіх не вистачить – про це говорять і самі медики: тепер фінансування лікарень здійснюватиметься не через субвенцію, а згідно із економічно необґрунтованими тарифами (вони вираховувались з цифр, які може виділити бюджет, а не виходячи з реальної вартості послуги).

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Зараз влада знайшла тимчасовий вихід – скасувала всі планові операції, які не загрожують життю, щоб були кошти і можливість надати допомогу хворим на коронавірус. Але так не може бути вічно.

Вся справа в тому, що на медицину замість обіцяних “реформаторами” 5% від ВВП держава виділила лише 1,6%. Фінансування ж лікарень збільшилося лише на 6%, і це не покриває навіть інфляцію.

Та й це ще не все. Якщо раніше місцева влада і самі пацієнти могли доплачувати медзакладам, тепер, згідно з реформою, за ці 1,6% держава має оплатити весь обсяг та перелік послуг, які надають заклади охорони здоров’я комунальної та державної власності – без виключення. Зважаючи, що минулоріч більше 30% до загального бюджетного фінансування медичних закладів (до субвенції) додавали місцеві бюджети, а власне лікування практично на 70% фінансували самі пацієнти з власних кишень, тепер потрібно звільнити 2 із 3 медиків, закрити 2 із 3 лікарень, якщо не більше – ні місцеві бюджети, ні самі пацієнти не можуть за законом доплачувати лікарням. Тому й вибрали 212 опорних лікарень, які матимуть привілеї і не закриються. Що буде з рештою?

Ми розробили конкретні кроки, як не допустити закриття лікарень.

Перше. Потрібно терміново зупинити у програмі медичних гарантій норму про фінансування за випадок за необґрунтованими тарифами – доки не буде достатнього фінансування, а тарифи і зарплати лікарів обґрунтовано не прорахують. Тільки тоді настане впевненість, що пацієнти отримають безоплатне лікування, а медики – гідні зарплати!

Друге. Доки не буде розроблений чіткий план запровадження обов’язкового медичного страхування, фінансувати медицину за старим механізмом глобального бюджету. При цьому бюджет потрібно перерозподілити так, щоб гроші отримали лікарні незалежно від того, у місті вони чи в селі. Лікарням буде нелегко протриматися, та головне – це знизить у рази ризик їхнього закриття за цей час!

Третє. Фінансування програми медичних гарантій на 2020 рік однозначно потрібно збільшити – як мінімум на 15% (10,8 млрд грн). При цьому перерозподілити кошти всередині програми (між різними рівнями) – тоді вдасться збільшити фінансування лікарень на 25-30%. Це – додаткова можливість для лікарень залишатися на плаву.

Четверте. Місцева влада, яка сьогоднішню ситуацію фактично несе на своїх плечах, також зможе додатково підтримувати свої медзаклади, але це їй потрібно офіційно дозволити – зберегти дію після 01.04.2020 пункту “а” частини 3 статті 89 Бюджетного кодексу. І це також допоможе лікарням вижити.

Пяте. Замість тих 212 лікарень, які влада визначила, що вони точно залишаться, потрібно повернутися до іншої практики – на місцях люди мають самі визначати, які лікарні їм потрібні. Не так, як це робили зверху, коли нарізали госпітальні округи, а так, як це потрібно тим, хто там живе. І фінансувати і розвивати не лише ті 212 лікарень, а запровадити програму державної підтримки місцевої влади щодо організації ефективної роботи та перепрофілювання малонавантажених медичних закладів. Так можна буде сформувати спроможну мережу медзакладів у всіх областях країни.

Я вірю – ми зможемо побороти вірус якнайшвидше і допомогти всім пацієнтам, якщо об’єднаємо наші зусилля. Для цього потрібна політична воля і бажання не обслуговувати чиїсь окремі інтереси, а рятувати людей, на яких ми зобов’язалися працювати. Наша фракція готова співпрацювати і своїми напрацюваннями допомогти попередити закриття українських лікарень у цей надскладний час.

Валерий Дубиль, народный депутат Украины, фракция “Батькивщина”

КиевVласть

Теги: коронавирус, медицина, реформа, дубиль

четверг, 28 мая 2020 г.
08:46
Хроники коронавируса в Украине: обновляется
20:45
В пятницу, 29 мая, в шести районах Киева пройдут ярмарки (адреса)
20:34
В столичном парке “Победа” открыли уникальную цветочную выставку (фото)
20:24
Киевляне стали больше платить за вывоз мусора из-за заваренных мусоропороводов
20:14
Кабмин утвердил перспективные планы формирования территорий общин последних трех областей, президент доволен
20:03
В Украине вскоре появится еще одно министерство - по вопросам военно-промышленной политики
20:02
Финансовых контролеров КГГА просят проверить сделку по реконструкции Троещины почти на четверть млрд гривен
19:43
На Киевщине уплата ресурсных платежей с начала года составила почти 80 млн гривен
19:27
Вандалы разбили гранитную шахматную доску в фитнес-парке “Озеро Лебединое” на столичных Позняках (фото)
19:03
В Украине начали одновременно оформлять ID-карту и присваивать номер налогоплательщика по достижению 14-летнего возраста
18:42
В Соломенском районе уже завершают асфальтирование половины из запланированных придомовых территорий - Вячеслав Непоп
18:26
“Укрзализныця” анонсировала начало продажи билетов на 42 поезда с 1 июня
18:01
Придомовые территории и лестницы в многоэтажках столичного Подола будут убирать до конца года за 8,8 млн гривен (адреса)
17:43
В карантин киевляне стали больше интересоваться покупкой трехкомнатных квартир, - KAN
17:26
В воскресенье, 31 мая, в Киеве и Киевской области официально начинается рыболовный сезон
17:01
Инвесторы строек банка “Аркада” пойдут маршем к офису Зеленского
Календарь событий