Соціально активні кияни проти незаконної забудови столиці. Результати багаторічної боротьби
Останнім часом на фоні загострення проблем у Києві, пов'язаних із несанкційованими та незаконними забудовами, в засобах масової інформації з'явилося багато замовних матеріалів, що компрометують дії соціально-відповідальної міської громади столиці. Впевнений, що негативні рефлексії "корелюються" з активністю новоствореного дорадчого органу - “Комісії з перевірки інформації щодо об’єктів будівництва, які викликають суспільний резонанс в місті Києві”, яка останніх три місяці працює при міській адміністрації. Тому я, як член цієї комісії, та один з учасників громадської ініціативи "Штаб оборони Києва", вважаю за потрібне розвінчати негативні міфи, довести співгромадянам важливість нашої діяльності та навести успішні приклади боротьби за збереження нашого міста.
Але спочатку трохи історії. Масова боротьба проти незаконних забудов у Києві розпочалася десь з 2005 року, коли люди, натхненні Помаранчевою революцією, відчули своє право і спроможність впливати на органи влади на будь-яких рівнях. Ситуативно в різних локаціях столиці виникали стихійні протести проти будівельного вандалізму, набирали сили, накопичували досвід. В боротьбі виділилися кілька визнаних лідерів, які створили громадські організації та стали займатися проблемою системно. Усі вони знали один одного, обмінювалися досвідом, допомагали один одному, час від часу проводили спільні акції, відпрацьовували методи захисту столиці. Проте в цілому залишалися розділеними. Неодноразово піднімалося питання про можливість об’єднання в одну потужну організацію, але на заваді ставали особисті амбіції керівників - ніхто не хотів підпорядкуватися комусь іншому. До того ж, у випадку одного лідера зростала ймовірність впливу на нього з боку забудовників - чи то шляхом підкупу, чи то шантажу, або й фізичного насилля.
Під час однієї із спільних акцій біля Кабінету Міністрів 6 липня 2011 року знову постало питання об’єднання. Наша організація запропонувала топологію горизонтальної структури, щоб не було “вождя”, а всі співзасновники були рівноправними. Ідея людям сподобалася. Вирішили провести збори активістів, на яких обговорити і узгодити робочі питання. У цей день виповнювалося рівно 70 років з дня створення “Штабу оборони Києва від німецько-фашистських загарбників”, а поведінка деяких товстосумів дуже нагадує дії окупантів – повна зневага до будь-яких культурних чи історичних цінностей підкореного народу і нестримне прагнення награбувати якомога більше. Отож кияни і назвали новоутворене об’єднання “Штаб оборони Києва”, скорочено - ШОК. До його складу увійшли добре відомі громадські організації та ініціативні групи киян, що вже давно захищали столицю від навали забудовників.
Нині у мене, як і у інших соціально-активних громадян, в тому числі і учасників "Штабу оборони Києва", є чудовий інформаційний привід. Адже напередодні Дня міста, після тривалого протиборства із забудовником, нам, врешті, вдалося захистити від знищення ділянку прибережного міського кварталу Середньовічного Києва в районі Поштової площі. “Поштова”, як її називають в народі, офіційно набула статусу пам’ятки археології та історії національного значення. Ця новина назавжди поставила крапку у спекуляціях та спробах знівелювати значення території Поштової площі в тисячолітньої історії Київської Русі-України. Патріарх Філарет - Людина та Громадянин з великої літери - благословив і підтримав створення повноцінного музею на сакральному місці. Ми вже розпочали переговори з провідними міжнародними експертами з приводу формування його структури та зовнішнього вигляду.
Але перемога на Поштовій - не єдине досягнення на нашому важкому шляху. За півтора десятки років активності команді лідерів громадської думки, багатьом громадським організаціям та територіальних ініціативних груп, які до 70-річчя “Штабу оборони Києва від німецько-фашистських загарбників” об'єдналися в однойменну громадську ініціативу, вдалося захистити від знищення десятки споруд та архітектурних пам'яток столиці України. Спробую розповісти про найважливіші з моєї точки зору та найрезонансніші з огляду на спротив, що чинився з боку вандалів-забудовників:
Багато хто в Київі пам'ятає, як планувалося зведення гігантського комплексу з житлових споруд по вул. Малишка, 3. Це за Дарницьким "Дитячим світом". Пригадую, як упродовж 11 місяців ми тримали облогу та не дозволяли псувати ландшафт території. Нас атакували озброєні бандити, затримувала міліція. Нас намагалися підкупити. До нас, в якості посланців з хабарами, зверталося навіть керівництво Головного управління внутрішніх справ у місті Києві. Але злочинне будівництво було зупинене назавжди.
Далі в нашому захисному полі була низка незаконних забудов на Оболоні по вул. Прирічній. Це адреси: Прирічна, 5; Прирічна, 17” Прирічна, 19. Будівництво цих об'єктів зупинено.
Ціною спільних зусиль з представниками громади, архітекторами, правозахисниками ми зберегли від знищення садибу Міхельсона, що на вул. Пушкінській.
Зупинили незаконне зведення житлової споруди по вул. Шовковична, 39/1, яка мала бути розташованою за Олександрівською лікарнею.
Ще за часів очолювання Києва паном Черновецьким ми зупинили руйнування Фізіотерапевтичної клініки на Ярославовім Валу. Тоді пані Ірена Кильчицька майже підготувала об'єкт до продажу з перспективою створення на його місці ресторану.
Далі, майже п'ять років, тривала бійка з екс-зятем Черновецького - паном Вячеславом Супруненком, який намагався привласнити собі приміщення книгарні українських письменників "Сяйво". Книгарня зберегла своє призначення та була повернута киянам.
Проти забудови за адресою вул. Гончара, 17/23 ми тримали оборону разом із депутатами Верховної ради та адвокатом Мариною Солов'йовою. Забудову зупинено.
Крім того, ми відстояли знищення відомого скверу на вул. Прорізній, 1-3. Забудовникам навіть вдалося вирити котлован. Але все приведено до ладу. Сквер збережено.
На території київського парку імені Малишко ми зупинили процес нищення дерев. Питання із забороною забудови парку в процесі вирішення. Боротьба поки що продовжується.
Разом із киянами, ми зберегли сквер імені Чкалова, де забудовники у змові з керівництвом Інституту геологічних наук планували звести комерційний житловий комплекс. Боротьба ще триває.
В результаті багаторічної боротьби ми втримали від знищення київський велотрек.
По вул. Краківській, 7, коли ми туди прийшли за закликом та на допомогу місцевим мешканцям, дитячий майданчик вже було майже зруйновано. Територія планувалася під зведення багатоповерхівки. Зуськи! Проект зупинено. Майданчик відновлено коштами і руками активістів та місцевої громади.
Будівництву багатоповерхівок за адресою Світошинський провулок, 2 протистояло багато міських громадських організацій. Ми перемогли. Забудовник відступив.
Під час забудови поруч з Качиним озером по вул. Здовбунівській планувалася потужна забудова, але зусиллями киян вона також призупинена. Девелопер активізувався цього року. Протистояння триває.
У минулому році на місці зведення незаконної споруди - багатоповерхового готельного комплексу на Андріївському Узвозі, 14-16 "Штабу оборони Києва" та ГО "Громада Андріївский узвіз" вдалося добитися розірвання договору міської влади із забудовником.
І цей перелік об'єктів я можу продовжувати ще довго. Важливість та цінність для київської громади кожного з об'єктів, які ми боронили та продовжуватимемо боронити від знищення, я можу довести, адже ми зберігаємо теки з історією кожного проблемного міського артефакту, що потребує захисту від зазіхань невігласів і руйнівників.
Ми і далі боротимемося за кожен клаптик нашого великого та зеленого міста. І будемо робити це виключно в рамках, передбачених Законодавством України, тобто в юридичній площині.
Сергій Мельниченко, співкоординатор ШОК, член Комісії з перевірки інформації щодо об’єктів будівництва, які викликають суспільний резонанс в місті Києві