среда, 22 ноября 2017 г.
Скраплений газ подешевшає

Скраплений газ подешевшає

Олексій Дорошенко

Генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж

Оскільки раніше я заправляв автомобіль за 400 грн., а зараз вже виходить 620 грн., то вирішив спробувати проаналізувати події. С початку року йшло багато розмов про перевірки операторів скрапленого газу в Україні, і якщо навіть припустити, що вони закінчилися, то закінчитися без наслідків вони могли не для всіх. Тому рахуємо відбулось зменшення кількості гравців на ринку СПГ. Хоча кількість імпортерів за даними деяких спеціалістів за рік зросла у 1,5 рази. І сьогодні географія поставок газу до України постійно розширюється. А в лідерах є російський, польський, єгипетський та білоруський газ. Але дефіцит газу на кінець серпня становив 25-40%.

Газ до України йде залізничним, автомобільним та морським транспортом. При забороні використання залізничних цистерн можна було спрогнозувати зменшення поставок газу до України з Росії. Автомобільного транспорту, який би міг це перекрити, в Україні не має. Крім того у декілька разів знизилась кількість перевізників небезпечних вантажів країною, за рахунок ліцензування, що призвело одразу до збільшення вартості перевозок. При поставках скрапленого газу до портів треба припустити, що вони не здатні за короткий час значно збільшити прийом палива. Для цього потрібен час та інвестиції у перевалочні потужності.

Подписывайтесь на новости «КиевVласть»
 

Важко повірити в те, що свої дії задля монополізації ринку скоординували російські компанії із СБУ. Логіка попередніх стосунків між російським бізнесом та Службою безпеки завжди говорила про зворотне.

Що стосується зміни географії поставок газу, то необхідно вивчити досвід Литви, яка це зробила. Результатом стало підвищення ціни на внутрішньому ринку, за даними литовських ЗМІ, у 1,5 рази. На початку серпня Литва проводила перемовини з іншими балтійськими країнами, Латвією та Естонією, щодо створення спільного ринку СПГ. Однак перемовини литовського прем’єра зі своїми прибалтійськими колегами показала, що Латвія та Естонія, бажають всупереч диверсифікації поставок отримувати більш дешевий газ. Тому що підвищення ціни на паливо приводить до зниження конкурентоспроможності економіки країн та зниження рівня життя громадян. Крім того, вони не бачать підтримки ЄС, в питаннях подальшого розширення географії поставок.

Президент України надав доручення Антимонопольному комітету розібратися з ситуацію, що склалося на ринку та причинах стрибка ціни. Оскільки АМКУ – це орган, який підпорядкований саме гаранту, то не виникає сумнівів щодо реакції. Але якщо він зможе так швидко розібратись з причинами, як це було з “Газпромом”, то виникне питання, чому у ньому “вмирають” всі інші справи по споживчому ринку. Якщо ж антимонопольний орган надасть свої висновки, як це буває зазвичай за 2 роки, то стане зрозуміле, що встановлення справжніх причин деформації ринку нікому не цікаво.

Але один висновок можна зробити впевнено: монополії або олігополії в Україні відігравали та продовжують відігравати вирішальну роль. Але якщо раніше це відносилося переважно до промисловості, енергетики та сировини, то зараз вони контролюють практично усі сфери нашого життя.

До середини вересня можна розраховувати на зниження ціни газу до 13-13,5 грн. за літр. Але фундаментальні проблеми ринку це не вирішить.

Олексій Дорошенко, генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж

КиевVласть

Теги: новости киева, цена, авто, амку, стоимость, рост, заправки, сжиженный газ

вторник, 21 ноября 2017 г.
20:53
В среду ярмарки пройдут в шести районах Киева (адреса)
20:41
Почти 60 киевских домов планируют оборудовать системами охраны счетчиков и лифтов
20:24
Tetris Hall стал одной из визитных карточек Киева, - почетный президент КAN Development Никонов
20:01
Киевсовет “без задней мысли” разрешил Крикунову освоить 20 млн бюджетных гривен
19:46
Перенесена остановка двух киевских троллейбусов (схема)
19:29
Киевсовет планирует направить на проекты Общественного бюджета дополнительных 150 млн гривен
19:05
В центре Киева произошла потасовка между активистами и полицией (видео)
18:53
Депутаты Киевсовета снова не смогли переименовать улицы
18:25
Забор вокруг стройки на Сенном рынке опять вернули на место (фото)
18:05
В Киеве за убийство жены шваброй ревнивого мужа посадили на 14 лет
17:56
Кличко поблагодарил ГПУ, МВД и департамент защиты экономики Нацполиции за сотрудничество в выявлении злоупотреблений на двух КП Киева
17:27
Столичные потребители задолжали "Киевэнерго" 2,9 млрд гривен
17:04
Бывшему директору "Олимпийского" объявили о подозрении в хищении средств во время Евро-2012
16:48
Киевскими стоматологами начнут управлять из единого центра
16:27
Обыски в "Киевавтодоре" и "Киевзеленстрое": пятеро задержанных
16:21
У Мемориала Вечной Славы будет выставлена охрана, - “Киевгаз”
Календарь событий