субота, 14 грудня 2024 г.
Що має зробити уряд Шмигаля, щоб вивести Україну з економічної кризи

Що має зробити уряд Шмигаля, щоб вивести Україну з економічної кризи

Катерина Одарченко

Партнер SIC Group Ukraine

Світова економічна криза, підсилена пандемією коронавірусу COVID-19, за оцінками міжнародних експертів, своїми масштабами вона в рази перевершить падіння 2008 року. Скорочення ВВП відчув на собі Китай, а згодом і весь світ. Криза сколихнула і світові ринки – обвалилися ціни на нафту, енергетичний ринок, а разом з ними – і фондові ринки.

Однак Україна, як зазвичай, виявилась не готовою до такого розвитку подій. Втім, про все по порядку.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Наразі перед владою стоять дуже важливі завдання щодо опанування пандемії коронавірусу і в той самий час – збереження економіки. Українці, налякані масштабами катастрофи в Італії, Іспанії та США загалом позитивно ставляться до введення карантинних обмежень в країні: в опитуванні соціологічної групи “Рейтинг” 61% респондентів вважають запроваджені владою заходи щодо боротьби з коронавірусом оптимальними.

З карантином – зрозуміло. Його введення необхідне, суспільство підтримує. Однак величезним викликом перед владою стоїть також питання того, як українцям прожити цей період обмежень, адже сотні тисяч втратили свої робочі місця або ж пішли у неоплачувані відпустки.

Картина склалася така, що у більшої половини населення країни коштів вистачає менше ніж на місяць. Тобто, і до кризи люди жили так би мовити “від зарплати до зарплати”. Це опитування практично повторює дані вирахувані за методикою ООН, що в Україні бідними є більше 60% населення, а також присутнє таке ганебне для цивілізованого світу явище, як бідність серед працюючих. Кожен п’ятий працюючий бідний! Треба розуміти, що в даних умовах ситуація зміниться лише в гіршу сторону.

У суспільстві постає логічне питання: коли запрацює економіка?

В цілому уряд та частина представників муніципальної влади, судячи з медіа, активно включаються у вирішення даного питання. Але протистояти пандемії та рятувати економіку від краху – задачі важко співставні, різнопланові в підходах і мірах прийняття рішень, де не працюють стандартні шаблони, а кожен крок необхідно детально продумувати, не втрачаючи часу. Цей виклик новий для більшості країн світу, в тому числі – і для Кабміну Дениса Шмигаля.

Економічні прогнози з приводу щодо відновлення споживання у світі невтішні. Я наводила у своєму відео дані, що за найскромнішими оцінкам, втрати світової економіки сягатимуть 5 трлн доларів. Провідні країни світу вливають в свої економіки сотні мільярдів доларів, незважаючи на захмарний рівень державного боргу, бо головним завданням є збереження економіки, а відтак – і попередження соціально-економічного колапсу усієї системи.

Що ж до українських реалій, то нам потрібно розуміти, що наші економічні показники не підлягають порівнянню з вище вказаними, як і рівень допомоги бізнесу та громадянам. Сценарій розвитку подій в Україні, на жаль, буде не позитивний. Простіше кажучи – споживати немає за що, великі підприємства страждають перед кредиторами, середні та малі – знаходяться у безвиході.

Рівень безробіття шалено зростає, і з кожним днем проблема набуває катастрофічних масштабів. Адже в даній статистиці не береться до уваги тіньовий ринок, який наразі теж “впав”.

То що далі може запропонувати нам Денис Шмигаль? Подивимось.

Як на мене, то конче необхідно здійснити такі кроки:

- впровадити чіткі інструкції, і якісні законодавчі ініціативи щодо карантину, адже майже всі існуючі документи є скоріше рамковими;

- чесно і чітко відповісти бізнесу про стан економіки;

- надати відстрочку платникам ПДВ через коронавірус, щоб пом`якшити  удар;

- надати податкові пільги для інвестицій, підтримки малого і середнього бізнесу;

- створити та реалізувати програму підтримки експортерів;

- реалізувати комплексну програму стимулювання імпортозаміщення, локалізації виробництва імпортованої продукції сьогодні;

- надати план по виходу з кризи – не презентацію, а чіткі податкові умови, пріоритети і т.д.

Зрозуміло, що всі сценарії будуть не простими, але тим паче – це краще розуміти завчасно, а також створити Антикризовий штаб для боротьби з викликами, які ставить перед нами сьогодення.

Читайте: Кордон для заробітчан, які є найбільшим інвестором України

Катерина Одарченко, партнер SIC Group Ukraine

КиевVласть

Теги: новости киева, новости украины, коронавирус, кабмин, денис шмыгаль, пандемия, эпидемия, правительство, covid 19, экономический кризис, карантин, карантин, карантин, карантин

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.