субота, 14 грудня 2024 г.
Що буде з судами в Київській області у зв’язку з реформою децентралізації

Що буде з судами в Київській області у зв’язку з реформою децентралізації

Роман Титикало

Адвокат, Заслужений юрист України, голова постійної комісії КОР з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій

Адміністративно-територіальна реформа зумовлює територіальну реформу судів. Суть змін полягає в значному скороченні кількості районів, а відтак, і скороченні кількості судів. Разом з тим, зміна адмінтерустрою не означає автоматичної зміни системи судоустрою.

Нещодавно були створені нові громади та нові райони, і це породжує низку проблем і неточностей. На сьогодні, немає повного розуміння, як буде врегульоване питання зміни системи місцевих судів на території України загалом та території Київської області зокрема, у зв’язку із утворенням (ліквідацією) районів.

Логічно, що структура районних судів має змінитись  відповідно до структури новоутворених районів. Замість районних судів мають бути створенні окружні місцеві суди в межах новоутворених районів.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Не виключено, що їх буде більше, ніж районів, виходячи з умов транспортного сполучення та інфраструктури, а також передбачена можливість їх функціонування в декількох приміщеннях. Ризиками від такого переформатування може стати порушення права доступу до правосуддя та можливості захистити свої права в судовому порядку. Адже створення нових судів з формуванням нового суддівського складу може призвести до перерозподілу існуючих справ та початку слухання справ, які слухаються роками з самого початку.

Для вирішення вказаних проблем варто зробити нові окружні суди правонаступниками районних судів з переходом суддів та продовженням розгляду справ, але є значні складнощі в реалізації такого механізму.

До реформи Київська область поділялася на 25 районів, з яких нині залишилося лише 7 і створено 69 об’єднаних територіальних громад. Наразі в області існує 28 місцевих (районних, міських і міськрайонних) судів. Виходячи з того, що районні суди прив’язані територіально до районів, кількість яких суттєво скоротилася, причому, це скорочення відбулося не об’єднанням раніше існуючих, а новим поділом території. Так, одна частина Києво-Святошинського району потрапила до меж Обухівського, друга частина – до Фастівського, а третя – до Бучанського районів. Тому простим об’єднанням районних судів справі зарадити не вдасться.

На даний час, виникає така ситуація, коли в межах одного новоутвореного району продовжують діяти кілька районних судів вже неіснуючих районів або, навпаки, територія, яка охоплювалася одним судом, ввійшла до кількох районів.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Щоб виправити це, законодавець вніс зміни до Закону “Про судоустрій та статус суддів” щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття Закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв’язку із утворенням (ліквідацією) районів, якими передбачено, що відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження в межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності постановою про утворення та ліквідацію районів, але не пізніше 1 січня 2022 року.

Слід наголосити, що ще в 2017 році в процесі укрупнення місцевих загальних судів в Україні планується створити близько 270 нових окружних судів замість 663 районних судів. Укрупнення судів шляхом ліквідації районних, міськрайонних, міських, міськрайонних судів та створення місцевих окружних судів передбачено Законом “Про судоустрій і статус суддів”, однак, цього досі не відбулось.

Зараз жоден документ не містить інформації, які будуть створені суди. Разом з тим, відповідно до додатку №7 до Державного бюджету України на 2021 рік виділено фінансування на 14 окружних судів загальної юрисдикції, які не відповідають районному поділу.

Дотепер, місцеві прокуратури зазвичай співпадали з місцевими судами. Нещодавно Генеральний прокурор України І.Венедіктова повідомила, що в Київській області буде створено 8 окружних прокуратур, але чи буде це співпадати з судовими округами?

Роман Титикало, адвокат, керуючий адвокатського бюро "Титикало та партнери", заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

КиевVласть

Теги: новости киевщины, новости украины, децентрализация, суды, территориальная реформа судов

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.