четверг, 9 апреля 2020 г.
Садибі Штамма в Бучі надали охоронний статус

Садибі Штамма в Бучі надали охоронний статус

Роман Титикало

Адвокат, керуючий адвокатського бюро "Титикало та партнери", заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

Пам’ятаючи, що без минулого немає майбутнього, я в міру сил та можливостей займаюсь захистом об’єктів культурної спадщини. 

З 2017 року докладав зусиль для включення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України Пам’ятки архітектури “Садиби Штамма” в місті Буча і нарешті вдалось досягти успіху – cадибу включено до щойно виявлених об’єктів культурної спадщини і оформлені всі необхідні документи!

Садиба Штамма знаходиться по вулиці Києво-Мироцькій у місті Буча. Вона була побудована на початку ХХ століття і має для міста Буча та Київської області важливу історичну та культурну цінність. З метою внесення садиби до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, мною зібрана та додана до звернень, необхідна інформація, що була використана для оформлення відповідних документів.

Маєток Штамма — справжня архітектурна перлина міста Буча. Остання дореволюційна садиба Бучі – маєток інженера Штамма –  збудована у 1900-х роках в неороманському стилі, це справжній маленький замок, прикрашений двома баштами. Він викликає інтерес у туристів та цікавість у всіх, хто захоплюється старовиною.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Саме місто Буча була засновано в 1898 році як поселення біля полустанку новозбудованої Києво-Ковельської залізниці. А інженер Штамм був одним з будівничих цієї залізниці. 

У 1900 році, будучи ще й радником правління залізниці, та користуючись серед місцевого населення великою повагою, він вирішив побудувати у Бучі великий будинок. Маєток інженера вражав не тільки своїм розмахом, але й витонченими архітектурними формами. 

Як свідчать різні історичні джерела, Штамм був не просто багатою людиною, а й відомим меценатом. Він всіляко сприяв поширенню науки та освіти. Зокрема, в одному із будинків, розташованих в межах маєтку, він організував школу для бідних сільських дітей.

Штамм прожив у своєму бучанському маєтку лише до 1917 року. Жовтнева революція внесла жорсткі корективи в життя тодішньої аристократії. Згідно деяких даних, інженера вигнав з будинку отаман Орлик зі своїм загоном. Штамму разом з дружиною і дітьми вдалось врятуватись, втікаючи підземними проходами, які вели із будинку. 

Невдовзі після революційних подій маєток Штамма перетворили на дитячий будинок. А після Другої  світової війни цю установу трансформували в дитячий санаторій під назвою “Дружний”. Тут проходили реабілітацію діти з психоневрологічними захворюваннями до 2004 року, коли на його території сталася пожежа.

Будівлю і сьогодні оточують залишки діброви, на південь веде пейзажна алея (частково знищена котеджним містечком). Якщо рідкісну садибу не врятувати – її чекає сумна доля. Новий власник може просто знести будівлю. Але збережений парк та 100-річний маєток можуть стати окрасою Бучі, її головною туристичною цікавинкою. 

І ось нарешті сталося: будинок отримав  охоронний статус! 

Наразі щойно виявлений об’єкт культурної спадщини, згідно з Законом про охорону культурної спадщини, охороняється як пам’ятка архітектури. Але вона ще має отримати свій власний охоронний номер. Це буде зроблено після погодження Мінкультом облікової документації об’єкту. Якщо будівля не є пам’яткою або щойно виявленим об’єктом  культурної спадщини – її можливо законно знести. 

Загалом же, на моє глибоке переконання, задля збереження  та відновлення автентичної культурної спадщини, зокрема пам’яток архітектури, необхідно вдосконалити відповідну законодавчу базу та кардинально збільшити обсяги фінансування реставраційних проєктів.

Адвокат, керуючий адвокатського бюро "Титикало та партнери", заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

КиевVласть

Теги: новости киевщины, буча, исторические памятники, охранный статус, садиба штамма

четверг, 9 апреля 2020 г.
19:38
Хроники коронавируса в Украине: обновляется
22:31
Боярка осталась без света и воды из-за масштабной аварии на электроподстанции
20:44
“Киевкоммунсервис” отправил на безопасную переработку почти 4,5 миллиона батареек
20:26
КП “Фармация” рекламирует на своем сайте не одобренную Минздравом гомеопатию и дает адреса несуществующих аптек
20:01
“Киевгорстрой” сообщил дополнительную информация для покупателей квартир в доме №5 в ЖК “Каховская”
19:43
Полиция задержала киевлянина за кражу ящика с пожертвованиями из храма на улице Чернобыльской (фото)
19:23
Здание бывшей поликлиники в Оболонском районе перестроят под офисный центр
19:14
На Киевщине состоялись торги по закупке средств защиты и аппаратов ИВЛ на сумму более 58 млн гривен
19:03
Кличко поведал, за нарушения каких норм карантина были составлены уже 622 админпротокола (видео)
18:42
В конце недели Киевская область ожидает поставку 5 тысяч респираторов FFP3
18:24
Мэр Кличко назвал причины отличия данных столичных властей и Минздрава по количеству больных COVID-19
18:04
Спасатели Киевщины за сутки ликвидировали более 130 пожаров в экосистемах (фото, видео)
17:46
В КОГА подумывают ужесточить карантинные меры в выходные дни
17:33
Кличко распорядился установить в Киеве мемориальную доску писателю Томенко
17:22
Киевщина потратит 12 млн гривен на закупку медпрепаратов
17:14
В аптеках и на АЗС Киева появились в продаже маски и спирт (ЦЕНЫ)
Календарь событий