среда, 23 мая 2018 г.
Про спирт підпільний і державний

Про спирт підпільний і державний

Олексій Дорошенко

Генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж

Кожен день дає нелегальним виробникам та продавцям горілки прибуток 20 млн грн., а кожен рік 8,4 млрд грн. А за три роки нескінченних розмов про необхідність приватизації "Укрспирту" Україна отримає ще декілька мультимільйонерів, які загалом збагатяться на $1млрд.

Витрати на алкогольні напої та сигарети складають в середній українській родині 3,3% всього доходу, або 485 грн у родині з двома працюючими, які отримають середню заробітну плату за даними Держстату. Майже половину алкоголю, а саме 48% за останніми даними Всесвітньої організації охорони здоров’я в чистому спирті, складає горілка, яка є алкогольним напоєм №1 в Україні.

Вся горілка в нашій країні виробляється з державного спирту. Всього дві країни у світі мають монополію держави на виробництво спирту – Україна й Білорусь. Монополію на виробництво або продаж спирту раніше мали деякі країни світу, і Німеччина в тому числі, яка ввела її в 50-х роках минулого століття. Причина такого кроку була в зниженні підпільного виробництва алкоголю. Але з часом доходи падали і галузь перетворилась на дотаційну. Згодом монополії зникли практично по всьому світу, і залишились лише в Україні та Білорусі.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Чи заробляє держава на "Укрспирті" останні роки? Ні, вже давно датує.

Збитки держпідприємства склали з 2010 року майже 1млрд грн. Навіть за даними Міністерства агрополітики доля тіньового спирту складає близько 50%, а за даними спеціалістів галузі значно більше – до 80%.

З 2012 року Україна перестала експортувати спирт через неконкурентну ціну. Собівартість спирту в країнах ЄС майже на 20% нижча за українську, при тому що більшість собівартості складають лише українські складові: старе радянське обладнання, зерно, вода та заробітна плата. Єдина причина цього всього в неефективному управлінні державною власністю.

За 10 років виробництво спирту знизилось в 3 рази. Раніше галузь виробляла харчовий спирт, спирт для горілки та технічний. Зараз лише для горілки. Але й виробництво для алкогольних напоїв також знизилось у 3 рази. Тому виникає питання: чи зменшили українці споживання горілки за цей час у 3 рази?

З 2010 по 2016 роки ставки акцизу на спирт зросли в 3 рази, а надходження практично не змінилися. Високими темпами зростають й акцизи на міцний алкоголь, але доход бюджету від цього не тільки не зростає, в цьому році він навіть впав. Це говорить про те, що подальші кроки з підвищення акцизу можуть або не привести до його зростання, або знову їх зменшити. Якщо раніше акцизи з виробників горілки були в рази більше ніж від пивоварів, то за останні роки вони практично зрівнялися.

Фахівці Мінагрополітики оцінюють втрати бюджету в 2016 році в 8,4 млрд грн. За 4 роки після приватизації "Укрспирту" вони розраховують на те, що в тіні залишеться лише 10% ринку. Але це занадто оптимістичні прогнози для держави, де, за оцінками світових інституцій, 40% економіки перебувають в тіні. Але знизити тіньозацію на 20-30% це є реальним, а потім доля контрафакту буде знижуватись разом зі зменшенням тіні всій економіки країни.

Олексій Дорошенко, Генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж

KиевVласть

Теги: убытки, прибыль, алексей дорошенко, водка, спирт, укрспирт, нелегальное производство

среда, 23 мая 2018 г.
10:01
Заседание Киевсовета 23.05.2018 года: онлайн-трансляция и повестка дня
16:04
Строительство в Edelweiss House выходит на новый этап, - Edelburg Development
15:46
Мэр Березани Тымченко живет без крыши над головой и выплачивает кредиты
15:28
Парламент должен запретить “Нефтегазу Украины” отключать население от газа, - нардеп Москаленко
15:04
Александр Спасибко уверяет, что в незаконной застройке НПП Голосеевский виновато исключительно Министерства экологии
14:45
Рейтинг: Лучшими руководителями регионов стали Кличко и Светличная
14:29
Строительство жилья вместо ландшафтного парка на Осокорках продолжается
14:05
В КГГА создали комиссию по выдаче удостоверений бойцам-добровольцам АТО
13:47
В Киеве появился дом-вышиванка
13:25
На Васильковщине селяне перекрыли дорогу, по которой возят гранит из карьера (видео)
13:03
“Киевгаз” призвал жителей столицы заботиться об экологии, устанавливая энергоэффективные котлы
12:45
В киевском метро с начала года поймали 12 зацеперов
12:25
Поворозник рассказал о подготовке Киева к финалу Лиги чемпионов
12:05
Первый взнос на квартиры в ЖК “Медовый” снижен до 30%
11:45
На два дня в Киеве могут ограничить вход для пассажиров центральных станций метро
11:27
В Святошинском районе Киева пройдет профилактическая промывка сетей
Календарь событий