субота, 14 грудня 2024 г.
Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість

Повернення сплаченого збору за пенсійне страхування на купівлю квартири: порядок, дії, документація, вартість

Роман Титикало

Адвокат, Заслужений юрист України, голова постійної комісії КОР з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій

До адвокатського бюро “Титикало і партнери” люди звертаються за юридичними консультаціями з різних наболілих для них питань у галузі будівництва, операціях з нерухомістю, захисті бізнесу у кризових ситуаціях та ін. Юристи адвокатського бюро, які зарекомендували себе і визнані в країні, як кращі фахівці, допомагають їм у захисті їхніх прав, інтересів, згідно букві Закону.

Так, нещодавно до нашого АБ звернулася громадянка, яка вперше інвестувала у власне житло. А тому її цікавила майбутня можливість повернення збору сплаченого до Пенсійного фонду на купівлю квартири. Це питання є нагальним і актуальним у час тотальної забудови населених пунктів, а особливо столичного і пристоличного регіонів. По-друге, частина громадян не знають навіть про можливість повернення коштів, або ж чули про це та не розуміють, що для цього необхідно зробити. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

В зв'язку з цим, хочу зробити акцент на ключових настановах щодо порядку, дій та документального супроводу при поверненні сплаченого збору за пенсійне страхування на придбання квартири.

При купівлі житла особи, які вже придбали чи перебувають у черзі на його одержання, але купують чи отримують його вперше, стикаються з проблемою повернення безпідставно сплаченого збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.

І не важливо, купили ви житло на вторинному ринку, чи інвестуєте у будівництво з подальшим оформленням права власності. 

Існує обов’язок сплатити 1% збору від вартості цього об’єкту нерухомості до Пенсійного фонду України, що передбачено Законом України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування”. Абзацом 1 пункту 9 статті 1 Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування зокрема є фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. 

Однак, без сплати збору до Пенсійного фонду України нотаріуси не посвідчать договір купівлі-продажу нерухомого майна. Так як, відповідно до “Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій” від 3 листопада 1998 р. № 1740, під час нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу квартири необхідною є наявності документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування. Документом, що підтверджує сплату збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету. Та згідно ч. 8 ст. 49 Закону України “Про нотаріат” нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла встановлені законодавством платежі, пов’язані з її вчиненням.

В Україні повернення коштів цього збору відбувається лише у судовому порядку, що зумовлено прогалинами вітчизняної законодавчої бази. Оскільки, орган на який покладений обов’язок встановити чи є особа такою, що придбала житло вперше – відсутній. Ні нотаріус, ні Пенсійний фонд України такими повноваженнями не наділені.

Отже, яким має бути алгоритм подальший дій задля повернення такого збору?

Порядок дій щодо повернення сплаченого до Пенсійного фонду збору, тобто коштів на купівлю квартири, наступний:

1. У відділенні банку потрібно попросити видати два примірники квитанції (один – для нотаріуса; другий – для повернення сплачених грошових коштів).

2. Отримати з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно інформаційну довідку для підтвердження придбання квартири вперше.

3. Направити на адресу відповідного управління пенсійного фонду звернення з проханням повернути сплачені грошові кошти з посиланням на норму Законом України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” (відповідно до якої Ви звільняєтеся від сплати збору) та Наказ МФУ № 787 від 03.09.2013 “Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів”.

4. Якщо управління Пенсійного Фонду України надасть відмову в поверненні даного збору або ж взагалі не надасть відповіді, наступним кроком буде звернення в адміністративний суд з позовом про повернення безпідставно сплаченого збору із залученням в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – управління Державного казначейства на рахунок якого сплачено збір.

5. Після набрання рішенням законної сили, Пенсійний Фонд робить відповідне подання до Державного казначейства, яке подається разом із копією рішення суду, оригіналом квитанції та заявою встановленого зразка в якій також зазначаються банківські реквізити на які необхідно перерахувати кошти.

Усі ці документи, подаються особисто заявником або уповноваженою ним особою.

Щодо понесених судових витрат під час судового розгляду варто зазначити про те, що відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Строк звернення до суду

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Перелік необхідних документів:

• Позовна заява

• Паспорт

• Ідентифікаційний код

• Квитанція про сплату збору на обов’язкове державне пенсійне страхування

• Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтверджує придбання квартири вперше

• Відмова від Пенсійного фонду України про повернення сплачених грошових коштів

• Квитанція про сплату судового збору

Вартість

За подачу позовної заяви сплачується судовий збір у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі, у тому числі з використанням електронного платіжного засобу або за допомогою платіжних пристроїв.

Роман Титикало, адвокат, керуючий адвокатського бюро "Титикало та партнери", заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

КиевVласть

Теги: Документы, Роман Титикало, пенсионное страхование, возврат страховых взносов, консультация адвоката, приобретение жилья

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.