вторник, 24 ноября 2020 г.
Пеня на роботодавця: як скоротити борг по зарплатам в Києві та всій Україні

Пеня на роботодавця: як скоротити борг по зарплатам в Києві та всій Україні

Сергій Кондрюк

Експерт з питань соціально-трудових відносин

Майже подвійне зростання заборгованості із заробітної плати на підприємствах Києва є надзвичайно тривожним сигналом як для влади і правоохоронців, так і для бізнесу та профспілок.

На 1 червня 2020 року загальна сума заборгованості перед киянами з виплати заробітної плати становила 297,4 млн гривень, з неї 247,5 млн гривень припадало на економічно активні підприємства столиці.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Ці гроші фактично були вкрадені у працівників і позбавили їх сім'ї можливості на оплату життєво необхідних товарів і послуг.

Динаміка заборгованості з виплати зарплати

на економічно активних підприємствах Києва у 2019–2020 роках

(на 1 число відповідного місяця)

Ці сотні мільйонів гривень не попали в столичні магазини і ринки, вони не пішли на оплату комунальних послуг, з них не були сплачені податки до місцевого бюджету, з них не було сплачено внески і до Пенсійного фонду.

Заборгованість із виплати зарплати по районах Києва

на 1 червня 2020 року (за даними ГУ статистики в Києві)

Не радісна картина і з зарплатними боргами по Київській області — на початок червня 1765 працівникам заборгували 153,4 млн гривень. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

В цілому по країні ситуація ще сумніша — за останніми даними Держстату загальна сума не виплаченої вчасно зарплати складає на 1 червня 3142,8 млн гривень і проти минулого року зросла майже на 400 млн гривень.

На зарплатну заборгованість слід подивитися з різних точок зору.

З точки зору ринкової економіки - це підрив основоположного принципу недоторканності приватної власності. Оскільки роботодавець дозволяє собі “користуватись” чужою зарплатою, так і працівник “отримує право покористуватися” їх бізнесом, власністю, прибутками. І катання місяць-другий на авто свого начальника виглядає і не таким вже протиправним.

З точки зору Конституції – це пряме попрання конституційного права на захист своєчасного отримання винагороди за працю. Парадокс ситуації у тому, що держава гарантує вкладникам збанкрутілого банку повернення депозитів через Фонд гарантування вкладів, а людині праці, якій заборгували потом зароблену зарплату, від держави майже ніякого зиску.

Більш того, у випадку затримки сплати за транспортування газу держава встановила пеню, як подвійну оплату за кожен день прострочення, а у випадку затримки зарплати – мова лишень про мізерну компенсацію інфляційного знецінення.

А от з морально-духовної точки зору зарплатний борг – це не просто непорядність роботодавця, це його смертний гріх, бо таким чином він позбавляє працівника і його сім’ю коштів на елементарне виживання.

Чи можна докорінно вирішити проблему заборгованості із заробітної плати? Напевно це майже неможливо, але захистити працівника, конституційне право якого на отримання зарплати порушується, можливо і вкрай необхідно.

Достатньо зробити так, щоб він за кожен день затримки зарплати отримував таку саму компенсацію, яку отримує банк за кожен день затримки з “простроченням” повернення йому кредиту. Ймовірно, що вже на третій день після оголошення такого рішення заборгованість по зарплаті буде скорочена в декілька разів.

На часі жорстка потреба змінити існуючи дискримінаційні норми “толерантного відношення” до зарплатних боржників і зарплатної заборгованості – та запровадити такі правила, за якими трудові доходи захищались би державою не менш завзято, ніж повна і вчасна сплата податків чи вчасна оплата транспортування газу.

На жаль парламент зволікає з прийняттям відповідних рішень, хоча вже півроку на розгляді у Верховній Раді перебуває законопроєкт №2650 “Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо посилення захисту конституційного права на вчасну оплату праці)”, який 20 травня навіть включено до порядку денного.

Читайте: Чи потрібне вам додаткове пенсійне накопичення?

Сергій Кондрюк, експерт з питань соціально-трудових відносин

КиевVласть

Теги: новости киева, новости киевской области, новости украины, задолженность по зарплате, пеня за просроченную выплату зарплаты

понедельник, 23 ноября 2020 г.
12:58
Хроники коронавируса в Украине: обновляется
20:50
48 нардепов просят Конституционный Суд отменить “карантин выходного дня”
20:45
Во вторник, 24 ноября, ярмарки пройдут в четырех районах Киева (адреса)
20:26
Возле столичной спецшколы № 115 установили делиниаторы
20:03
Ветеринары за день сделали прививки от бешенства 1,5 тыс. животным из столичного приюта (фото)
19:59
Василь Володін закликав голів РДА вирішити питання щодо забезпечення госпітальних баз киснем
19:43
Коронавирус диагностировали у 27 нардепов и 34 работников аппарата Верховной Рады
19:26
Завтра, 24 ноября, в Киеве пройдет акция против стройки в Голосеевском парке
19:10
Вони пройшли: список депутатів Борщагівської сільської ради на місцевих виборах 2020
19:04
В Іванківській райлікарні реконструюють хірургічний корпус
18:41
Кличко распорядился рекламировать бесплатную психологическую помощь
18:40
Вони пройшли: список депутатів Згурівської селищної ради на місцевих виборах 2020
18:23
Заболеваемость гриппом и ОРВИ в Киеве ниже базовой линии на 45%
18:05
На Киевщине прокуратура освободила осужденных из изолятора Бучанской колонии из-за невыносимых условий содержания
17:41
Кличко назначил врио руководителя аппарата КГГА
17:27
На Крещатике неизвестные повредили общественную уборную (фото)
Календарь событий
У прокуратуры, полиции и Киевсовета не получается изгнать из-под Южного моста “песочных старателей”
23 ноября 2020 г. 11:00
У прокуратуры, полиции и Киевсовета не получается изгнать из-под Южного моста “песочных старателей”
Решение Киевсовета о расторжении с ПАО “Мостострой” договора аренды земли под Южным мостом, где долгое время происходила масштабная незаконная добыча песка, не удается выполнить уже почти два года. “Преступные арендаторы” качественно заблокировали в судах процесс возврата столичной общине 16,79 га земли на ул. Промышленной. Нацполиция и прокуратура расследует по данному вопросу ряд уголовных производств и выступают на стороне киевлян в судах, но пока добились только ареста участка. Арендаторы не сдаются: в суд подан иск от субарендатора, а на спорном участке оперативно возникло новое здание (“промышленная база” площадью всего 155 кв.м.), у которого по бумагам появился новый владелец. Вероятно, трудности с возвратом земли киевлянам связаны с громкими фамилиями. По данным СМИ, к незаконной добыче песка на указанной территории причастны народный депутат Николай Тищенко (“Слуга народа”, на фото справа) и его соратник – бизнесмен Денис Комарницкий (на фото в центре).