Новий Виборчий кодекс: очікування, новації, практична вага
На мою думку, прийнятий Виборчий кодекс має сприяти розбудові демократичного суспільства. Насамперед, позитивним є запровадження відкритих списків, адже це вирішить проблему підкупу на мажоритарних округах та купівлі місць у закритих партійних списках на парламентських виборах. Нинішні вибори до Верховної Ради України, на жаль, відбудуться ще за старою виборчою системою, що вигідна для партій влади, які втрачають рейтинг. Нинішня система дозволяє за допомогою адміністративного ресурсу на додачу до партійних депутатів “мажоритарників” обирати до Парламенту також нібито незалежних мажоритарників, які потім приєднаються до фракцій.
Читайте: Роман Тытыкало решил баллотироваться в парламент по 95-му округу как самовыдвиженец
Вважаю, що прийнятий Виборчий кодекс — це важливий документ, який врегулює правила проведення виборів усіх рівнів, а також функціонування Центральної виборчої комісії та Державного реєстру виборців. Крім того, він передбачає суттєві зміни (як технічні, так і змістовні). Цікавою зміною є гендерна квота, яка передбачає, що в кожній п'ятірці кандидатів у списках не більше трьох представників мають бути однієї статі. Також новелою є вимога щодо обов'язкового навчання для членів виборчих комісій та створення регіональних представництв Центральної виборчої комісії.
Читайте: Роман Тытыкало получил звание Заслуженного юриста Украины
Новим Виборчим кодексом висуваються додаткові вимоги до передвиборчої агітації та реклами на телебаченні, уточнюється зміст поняття передвиборної агітації та форми її проведення. Окрім того, впорядковуються вимоги до діяльності ЗМІ як у частині інформування суспільства про перебіг виборчого процесу, так і в частині їх участі у передвиборній агітації.
Читайте: В системе местного самоуправления на уровне Конституции заложен диссонанс, – Роман Тытыкало
Також змінилася форма бюлетеня: в ньому будуть дві графи — для номера партії та номера кандидата від неї (кожна партія та кожен кандидат у регіональному списку матиме свій номер), а бюлетень буде однаковий по всій Україні. Як на мене, така кількість цифр може ускладнити процес реалізації виборчого права для певних категорій населення.
Повний текст Кодексу поки що не оприлюднений, тому ще зарано говорити про його зміст. Загалом очікуються позитивні зміни, однак ми розуміємо, що у практичному застосуванні Кодексу виникатимуть проблемні питання. Я очікую, що у зв'язку з цим до прийнятого Кодексу вноситиметься ще чимало змін.
Роман Титикало, адвокат, керуючий адвокатського бюро "Титикало та партнери", заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради